Noční menu pro Lotyšsko: samé góly a studený Vokoun

Martin Jůzek
19. 2. 2010 15:00
Zápas by to neměl být komplikovaný, tvrdí Luděk Bukač
Zvládne český tým další zápas?
Zvládne český tým další zápas? | Foto: Reuters

Vancouver - České hokejisty čeká na olympijském turnaji ve Vancouveru složité utkání. Říkáte si, proč má být noční zápas proti slabšímu Lotyšsku obtížný? Především kvůli tomu, že se počítá s povinným vítězstvím.

Ale nejen proto: svěřencům Vladimíra Růžičky jde také o skóre, které může být po závěrečné bitvě s Ruskem klíčové.

Utkání Česko - Lotyšsko sledujte od 1:30 on-line ZDE

"Nebude to snadný zápas," řekl Aktuálně.cz někdejší reprezentační trenér Luděk Bukač. "Ale zároveň nepředpokládám, že by mělo dojít k nějakým komplikacím," dodal hokejový expert a kouč mistrů světa z roku 2006.

České mužstvo za sebou má úspěšný vstup do turnaje, když ve středu zdolalo Slováky. Naproti tomu Lotyšsko vyhořelo, vůbec se nevyrovnalo favorizovanému Rusku a nakonec tým z pobaltské země inkasoval osm branek!

Čtěte dále: Bukač soudí: Češi vyhráli jen díky chybám Slováků

Růžička měnit formace nebude

Podobný výsledek by Jágr a spol. brali všemi deseti. Podle Bukače bude rozhodující úvodní třetina.

Zapotit by se neměla opora z prvního střetnutí, brankář Vokoun. "Dá se očekávat, že Lotyši budou jen a jen bránit, Vokouna častokrát neohrozí," dodal trenér, který považuje utkání za důležité i z toho pohledu, že případná vysoká výhra by zvedla sebevědomí českého týmu.

Trenér Vladimír Růžička avizoval, že na dalšího soupeře vyrukuje se stejně složenými formacemi. Znamená to, že Jágr by měl zůstat vedle Čajánka a Červenky a Havlát, jemuž první duel tolik nesedl, zůstane v elitní lajně u Plekance a Eliáše.

Čtěte také: Úžasní Slováci. Svět se ptá: Jak mohli prohrát s Čechy?

"Nic měnit nebudeme. Sice se tam objevily některé chyby, nebylo to úplně ono, ale není lehké nedostatky hned odstranit. Dáme hráčům čas," poznamenal kouč národního týmu. "To je dobře, mužstvo se tím zpevní," myslí si Bukač.

Horší už je to s tradičním rozbruslením před zápasem. Utkání začíná odpoledne, v 16:30 kanadského času (01:30 SEČ), a kvůli malým přestávkám mezi zápasy není tento krátký trénink možný.

Kurz na české vítězství klesal

Stejně na tom je i lotyšský výběr, pro něhož ale není toto utkání a další boje ve skupině B tak klíčové. Soustředí se hlavně na blížící se osmifinále hokejového turnaje.

Kostru týmu kouče Znarokse tvoří zkušení hokejisté hrající Kontinentální hokejovou ligu za Dinamo Riga (je jich ve výběru naprostá většina).

Asi největší hvězdou je pak kapitán Skrastins oblékající dres Dallasu. Tento obránce také proti Rusku odehrál nejvíce času - skoro dvacet minut.

Čeští fanoušci si pak možná vzpomenou na jméno brankáře Masalskise, jenž chytal v Karlových Varech.

Přestože lotyšský tým nepatří k největším outsiderům turnaje, neměl by dělat českému týmu větší potíže. Myslí si to i bookmakeři, kteří předpokládají výhru Jágra a spol. o několik branek.

Tuzemské sázkové kanceláře Fortuna a Tipsport snížily už tak malý kurz na výhru na 1,07:1, internetový Bwin drží hodnotu na 1,1:1.

Utkání Česko - Lotyšsko sledujte od 1:30 on-line ZDE

 

Právě se děje

před 20 minutami

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy