Nizozemský fotbal a reprezentace

Nizozemská fotbalová reprezentace, přezdívaná "Oranjes", je týmem, který na posledních dvou světových šampionátech získal medaili - v roce 2010 stříbro, o čtyři roky později bronz.

Historicky je největším úspěchem nizozemského národního týmu vítězství na Euru 1988 a také tři stříbrné medaile z MS (krom roku 2010 prohráli Nizozemci také finále v letech 1974 a 1978).

Historicky nejlepším střelcem týmu je Patrik Kluivert (40 branek), nejvíce startů si připsal brankář Edwin van der Sar (130).

Aktuálně Nizozemce koučuje Danny Blind. Mezi význačné hráče týmu patří Arjen Robben, Robin van Persie nebo Rafael van der Vaart.

Nejvyšší fotbalovou ligou v Nizozemsku je Eredivisie, jejíž aktuálním šampionem je PSV Eindhoven.

Skupina se Slavií v Evropské konferenční lize začala remízou

Fotbalisté Feyenoordu Rotterdam vstoupili do nově vzniklé Evropské konferenční ligy remízou na hřišti Maccabi Haifa 0:0. Oba týmy se utkají ve skupině E také s pražskou Slavií, kterou čeká domácí duel s Unionem Berlín ve čtvrtek.

Nizozemský celek po prohře v závěrečném předkole EKL s Elfsborgem (1:3) a ligové porážce s Utrechtem (1:3) nevyhrál potřetí za sebou. Největší příležitost měl v prvním poločase Linssen, jehož vychytal brankář Cohen. Domácí byli nejblíže ke skórování ve 23. minutě, kdy Chery orazítkoval dalekonosnou ranou břevno. Maccabi protáhlo domácí neporazitelnost na osm zápasů.

V příštím kole přivítá Feyenoord doma Slavii, Haifa bude bojovat na hřišti Unionu Berlín.

Historicky první gól ve skupinách nově vzniklé soutěže si připsal při výhře Maccabi Tel Aviv nad Alaškertem 4:1 chorvatský útočník Stipe Perica. Skóre otevřel pro izraelský klub ve 13. minutě. Ačkoliv hosté vzápětí vyrovnali zásluhou Joseho Embala, ještě do přestávky se za Maccabi prosadil Gavriel Kanichowsky a z penalty Dan Biton. Ten proměnil penaltu až na druhý pokus poté, co při prvním nestál brankář Ognjen Čančarevič na brankové čáře. Výsledek pečetil v 72. minutě Matan Hozez.

Další zápasy Evropské konferenční ligy, v níž účinkuje vedle Slavie také Jablonec, se uskuteční ve čtvrtek.

Fotbalová Evropská konferenční liga - 1. kolo:

Skupina A:

Maccabi Tel Aviv - Alaškert 4:1 (3:1)

Branky: 13. Perica, 32. Kanichowsky, 45.+3 Biton z pen., 72. Hozez - 17. Embaló.