Nevidomý běžkař historii nezmění. Nebyl nominován

ČTK ČTK, Red Spo
27. 2. 2010 10:55
Nevidomý Brian McKeever měl soutěžit s Bauerem. Nemůže.
Brian McKeever
Brian McKeever | Foto: Reuters

Whistler - Nevidomý Brian McKeever s největší pravděpodobností nedostane šanci stát se na klasické padesátce s hromadným startem prvním sportovcem, jenž se zúčastní zimních olympijských i paralympijských her.

Třicetiletý kanadský běžec na lyžích, jemuž po nemoci zbylo pouze deset procent zraku, nebyl do závěrečného závodu her nominován.

Čtěte také: Změní historii. Je slepý, ale na olympiádě vyzve Bauera

Čtyřnásobný paralympijský vítěz McKeever doplatil na nečekaně dobrou formu svých kolegů. Kompletní kanadské kvarteto Ivan Babikov, Alex Harvey, George Grey a Devon Kershaw se vešlo ve skiatlonu mezi nejlepší šestnáctku a kanadští trenéři cítí, že každý z nich bude mít v maratonu šanci na medaili.

Tím nezbylo místo na McKeevera, jenž si vybojoval účast v kanadském olympijském týmu díky prosincovému vítězství v kvalifikačním závodě právě na 50 km.

Kanaďané ještě podali žádost k Mezinárodní lyžařské federaci, aby mohli do padesátky nasadit mimořádně o jednoho závodníka více, tento požadavek však neměl prakticky žádnou šanci na úspěch.

"Musím být profesionál. Mám vybrat ty, kteří jsou na padesátce nejlepší. A je mi líto, že to takhle musím říct, ale všichni čtyři jsou rychlejší než Brian," řekl novinářům norský kouč kanadských běžců na lyžích Inge Braten.

"Myslím, že mohou všichni bojovat o medaili. A tak mám vyřadit jednoho z medailových kandidátů a dát místo něj Briana? Taková je prostě situace. Nelíbí se mi," dodal Braten.

Nepomohl ani silný příběh

Těžké rozhodování mohly Norovi ulehčit zdravotní komplikace, které si v nadsázce přál. "Musím jen doufat, že někdo z těch čtyř onemocní. Jinak se budu muset vrátit do Norska, protože lidé v Kanadě mi to nikdy neodpustí," uvedl s černým humorem Braten.

McKeeverův příběh si totiž ještě před hrami získal mezinárodní pozornost a jeho očekávané nedělní naplnění mohlo přepsat olympijskou historii a stát se jednou z událostí vancouverských her.

Kanadskému běžci na lyžích zbylo po prodělané Stargardtově nemoci v 19 letech pouze deset procent zraku, a to navíc periferního. Na svou olympijskou premiéru se připravoval netypicky studiem videonahrávky trati, z níž se snažil zapamatovat každý detail.

"Je to tvrdé. Nevím, jestli budu startovat, tak si držím palce. Byl by to splněný sen, ale ti ostatní čtyři tady jezdí hodně rychle a půjdou na medaili," řekl McKeever v pátek ještě předtím, než kanadští trenéři rozhodli o definitivním složení týmu pro maraton.

McKeeverovým nejlepším výsledkem mezi zdravými běžci bylo 21. místo na volné patnáctce na MS v Sapporu 2007, kde mimo jiné porazil všechny Čechy i současnou běžeckou hvězdu Pettera Northuga z Norska.

Pokud se nevidomý Kanaďan skutečně na start klasické padesátky v neděli nedostane, zůstane jedinými účastníky paralympijských a olympijských her kvinteto z letních sportů - dvě lukostřelkyně Paola Fantatová z Itálie a Novozélanďanka Neroli Fairhallová, jihoafrická plavkyně Natalie du Toitová, americká běžkyně Marla Runyanová a polská stolní tenistka Natalia Partyková.


 

Právě se děje

před 5 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy