Německý fotbal a reprezentace

Německá fotbalová reprezentace patří dlouhodobě k nejlepším týmům světa. Na posledních čtyřech mistrovstvích světa získali Němci vždy cenný kov (jedno zlato, dva bronzy, jedno stříbro) a medailově úspěšní byli i na posledních dvou Eurech (2008 a 2012). Kvalifikovali se také na ME 2016. kde ve finále vypadli s domácí Francií.

Celkově mají Němci z evropských a světových šampionátů už neuvěřitelných 21 cenných kovů.

Jak řekl někdejší anglický fotbalový reprezentant Gary Lineker: "Fotbal je hra jedenácti hráčů proti jedenácti soupeřům, kterou nakonec vyhrají Němci."

Současným kapitánem německého národního týmu je Bastian Schweinsteiger, trenérem Joachim Löw.

Německou nejvyšší fotbalovou soutěží je 1. Bundesliga, ve které nastupuje i řada českých reprezentantů (například Vladimír Darida nebo Theodor Gebre Selassie).

Šéf německého fotbalu Keller kvůli výrokům s nacistickým podtextem rezignoval

Prezident Německého fotbalového svazu (DFB) Fritz Keller dnes podle očekávání rezignoval na svou funkci. Čtyřiašedesátiletý funkcionář tak učinil kvůli skandálu, kdy svého viceprezidenta Rainera Kocha přirovnal v dubnu k nacistickému soudci Rolandu Freislerovi. Ten za vlády Adolfa Hitlera poslal mnoho odpůrců režimu na smrt. Koch a druhý místopředseda Peter Peters by měli vedení svazu dočasně převzít do příštího roku, než bude zvoleno nové vedení.

Keller vedl svaz jako 13. prezident a úřad zastával jen 598 dní. Jeho působení bylo od začátku poznamenáno pokračujícím bojem o moc v rozděleném vedení. Kvůli pozdějším výrokům na Kochovu adresu se pak i on sám ocitl pod palbou kritiky.

Z tohoto důvodu se stal též prvním prezidentem DFB, který stanul před disciplinární komisí své asociace. Její verdikt se očekává v dalších dnech. Vedle Kellera by měl svaz opustit i jeho rival a generální tajemník Friedrich Curtius, jemuž má být ukončena smlouva. Pokladník Stephan Osnabrügge chce zůstat ve funkci pouze do dalších voleb.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší federací jednoho sportu na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Místo toho však před vypršením mandátu ve funkci skončil i on.

Hertha zdolala Schalke a přiblížila se záchraně v německé lize

Fotbalisté Herthy porazili v dohrávce 31. kola německé ligy poslední Schalke 2:1 a bodovali posedmé v řadě. Berlínský tým, v jehož dresu odehrál 58 minut český reprezentant Vladimír Darida, se posunul na 13. místo a udělal důležitý krok k záchraně.

Do vedení se dostalo v 6. minutě již jistě sestupující Schalke. Amín Harít převzal na hranici šestnáctky přihrávku od Seada Kolašinace, prohnal se kolem Daridy a svou druhou brankou v sezoně otevřel skóre.

Hertha vyrovnala v 19. minutě, kdy se hlavou po standardní situaci prosadil stoper Dedryck Boyata. Obrat hostů dovršil ve druhém poločase střídající německý útočník Jessic Ngankam.

Dvě kola před koncem mají hráči Herthy na šestnáctý Bielefeld tříbodový náskok. Schalke prohrálo sedmý z posledních osmi duelů a s pouhými třinácti body uzavírá tabulku.

Německá fotbalová liga - 31. kolo:

Schalke - Hertha Berlín 1:2 (6. Harít - 19. Boyata, 74. Ngankam).

Frankfurt remizoval doma s Mohučí a přišel o čtvrtou příčku

Frankfurt pouze remizoval doma 1:1 s Mohučí a po 32. kole německé fotbalové ligy přišel o čtvrté místo, které zajišťuje účast v Lize mistrů. Mohuč potvrdila na hřišti favorita skvělou formu a neprohrála podeváté v řadě. Český záložník Vladimír Darida odehrál závěrečných 17 minut při bezbrankové remíze Herthy Berlín s Bielefeldem.

Mohuč dokonce až do 86. minuty vedla po trefě Karima Onisiwa, v závěru ale srovnal střídající Ajdin Hrustic. Frankfurt ztratil body potřetí z posledních čtyř utkání a pustil před sebe Dortmund, který si v sobotu poradil s Lipskem. Dvě kola před koncem ztrácí na Borussii jeden bod.

Na sestupovém 17. místě zůstává Kolín nad Rýnem, který doma podlehl 1:4 devátému Freiburgu. Kolín ztrácí dva body na barážovou příčku, na které zůstal Bielefeld. Hertha má stejně bodů, ale lepší skóre a zápas k dobru.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Kolín nad Rýnem - Freiburg 1:4 (50. Andersson - 18. Petersen, 20. Demirovič, 90.+3 Grifo, 90.+6 Schmid), Eintracht Frankfurt - Mohuč 1:1 (86. Hrustic - 11. Onisiwo), Hertha Berlín - Bielefeld 0:0.

13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 31 7 10 14 38:49 31
18. Schalke 31 2 7 22 20:80 13

Würzburg se exsparťanem Haškem sestoupil do třetí bundesligy

Fotbalisté Würzburgu, mezi které patří i český záložník Martin Hašek, se po jediné sezoně ve druhé lize vrátili do třetí bundesligy. O jejich sestupu rozhodla dnešní domácí prohra 1:3 s Osnabrückem.

Würzburg v dosavadních 32 zápasech získal 21 bodů a na posledním místě dvě kola před koncem ztrácí na záchranu nesmazatelných devět bodů. Hašek, který do týmu Kickers přišel letos v lednu po roztržce se Spartou, dnes zůstal jen mezi náhradníky.

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchenu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnáctý Bielefeld, který je na pozici znamenající účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 13 bodů. Mohuč v záchranářském souboji vyhrála po obratu 3:2 na hřišti Kolína nad Rýnem, který následně podle médií odvolal trenéra Markuse Gisdola.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Mohuč v Kolíně vedla, ale na přelomu poločasů domácí zvrátili stav. Za hosty ale srovnal Onisiwo a v první minutě nastavení rozhodl o posunu Mohuče z barážové pozice na 14. místo Barreiro. Hosté neprohráli pátý zápas za sebou, domácí naopak čekají v bundeslize na vítězství osm kol a z předposlední příčky mají tříbodovou ztrátu na Bielefeld.

Porážka v záchranářském souboji se stala podle německých médií osudnou trenérovi Gisdolovi, jenž byl odvolán. Klub vedl od listopadu 2019. Nahradit by ho měl zkušený sedmašedesátiletý Friedhelm Funkel, jenž by se měl pokusit tým ve zbývajících šesti zápasech zachránit.

Německá fotbalová liga - 28. kolo:

Schalke - Augsburg 1:0 (4. Serdar), Kolín nad Rýnem - Mohuč 2:3 (43. Duda z pen., 61. Schirí - 11. Boetius, 65. Onisiwo, 90.+1 Barreiro).

1. Bayern Mnichov 28 20 5 3 80:36 65
2. Lipsko 28 18 6 4 52:23 60
3. Wolfsburg 28 15 9 4 49:26 54
4. Eintracht Frankfurt 28 14 11 3 59:40 53
5. Dortmund 28 14 4 10 58:41 46
6. Leverkusen 27 12 7 8 45:32 43
7. Union Berlín 28 9 13 6 42:34 40
8. Mönchengladbach 28 10 10 8 48:43 40