Nejlepší výsledek českých lyžařů: Bank byl dvanáctý

20. 12. 2009 14:14
Fränzi Aufdenblattenová vyhrála závod SP poprvé v životě
Ondřej Bank
Ondřej Bank | Foto: Reuters

Alta Badia/ Val d'Isere- Nejlepší výkon českých lyžařů v sezoně! Postaral se o něj Ondřej Bank, který v neděli obsadil 12. místo v obřím slalomu Světového poháru v italské Alta Badii.

Pro vítězství si dojel domácí Massimiliano Blardone před krajanem Davidem Simoncellim.

Devětadvacetiletý Bank byl po prvním kole sedmnáctý a vydařenou jízdou ve druhém kole, které zvládl jako sedmý nejrychlejší, si ještě polepšil. V součtu ztratil na Blardoneho 2,91 sekundy a připsal si nejlepší umístění v obřím slalomu v kariéře.

Čtěte dále: Záhrobský překvapil ve sjezdu, vyhrál Osborne-Paradis

"Mám z toho dobrý pocit, povedl se mi tu celý den. Je to příjemný výsledek, který mě asi posune do třicítky," pochvaloval si v rozhovoru pro Eurosport fakt, že bude v příštím obřím slalomu startovat mezi elitní třicítkou.

Dnešní závod potvrdil, že se mu v Alta Badii daří. "Mám to tady rád, poprvé v kariéře jsem tady bodoval. Sníh je tu technický, tvrdý, svah prudký, dá se tu lyžovat. Není to boj," uvedl český lyžař po závodu v sedmnáctistupňovém mrazu.

"Trochu mi to vadí kvůli dýchání, mám alergii na zimu, ale jinak ne," dodal Bank, jenž je přihlášen i do pondělního slalomu, i když si není jistý, zda ho kvůli problémům s rukou pojede.

Bank bodoval v třetím obřím slalomu sezony poté, co pět let v této disciplíně vycházel naprázdno. Jeho dvanácté místo je nejlepší český výsledek v obřím slalomu SP od roku 1980, kdy byl Bohumír Zeman osmý v Saalbachu.

Blardone, jenž vedl už po prvním kole, si dojel pro páté vítězství v SP s náskokem 43 setin před Simoncellim.

Na třetí místo se dostal Francouz Cyprien Richard, jenž už ztratil více než sekundu a půl. Díky čtvrté pozici se dostal do čela průběžného pořadí SP Rakušan Benjamin Raich a vede o 12 bodů před Švýcarem Carlem Jankou. Ten byl dnes osmnáctý.

O šanci bojovat o body těsně přišel Kryštof Krýzl, jenž obsadil v prvním kole první nepostupové místo se ztrátou pouhých čtyř setin na třicátého. Třetí Čech Petr Záhrobský, jenž je specialistou na rychlostní disciplíny, byl osmačtyřicátý.

V mrazu triumf Aufdenblattenové

Švýcarská lyžařka Fränzi Aufdenblattenová vyhrála superobří slalom ve Val d'Isére a v 168. závodu Světového poháru se dočkala první výhry.

Závod ve dvacetistupňovém mrazu se vydařil i dalším Švýcarkám, mezi nejlepšími sedmi jich bylo celkem pět.

Osmadvacetiletá Aufdenblattenová, která dosud byla v SP nejlépe dvakrát třetí, porazila o 23 setin krajanku Nadiu Stygerovou. Švýcarský blok rozbila úřadující vítězka seriálu Lindsey Vonnová z USA, která se zároveň dostala do čela průběžného pořadí.

Vonnová, jež na Stygerovou ztratila tři setiny, vstupovala do závodu se stejným bodovým ziskem jako Maria Rieschová. Německá slalomářka dnes obsadila 20. místo a v boji o celkový triumf ztratila.

Švýcarskou dominanci ve Val d'Isére podtrhly čtvrtým místem Fabienne Suterová a dělenou šestou pozicí ve stejném čase Martina Schildová a Dominique Gisinová. Mezi ně se vešla Italka Nadia Fanchiniová.

Závod na sjezdovce Oreiller-Killy, kde se kvůli špatnému počasí nemohl jet sobotní sjezd, poznamenal těžký pád domácí Marie Marchandové-Arvierové. Francouzská vicemistryně světa ztratila rovnováhu a upadla několik bran před koncem.

Čtyřiadvacetiletou lyžařku dlouho ošetřovali na trati, podle předběžné diagnózy utrpěla těžký otřes mozku.