"Aktivně nám ztěžují práci." Brankáři NHL jsou na tom čím dál hůř, trápí se i Češi

jzp jzp
26. 2. 2024 20:19
Hokejoví brankáři v severoamerické NHL jsou na tom statisticky čím dál hůř. Až to zaráží. Co stojí za trendem, který začal před necelou dekádou?
I podle Connora Hellebuycka, jenž září úspěšností zákroků vysoko přes 92 procent, je práce brankářů čím dál těžší
I podle Connora Hellebuycka, jenž září úspěšností zákroků vysoko přes 92 procent, je práce brankářů čím dál těžší | Foto: Reuters

Kdo přemýšlí nad českou soupiskou pro květnové mistrovství světa v Praze a Ostravě, pohled do NHL ho může lehce znervózňovat, alespoň pokud jde o gólmany.

Petr Mrázek sice s úspěšností zákroků kolem 91 procent prožívá kariérní vzkříšení a Davidu Rittichovi se daří po povýšení z farmy, ale všichni ostatní, kteří nastoupili víc než pětkrát, zůstávají pod 90 procenty.

Třeba Vítek Vaněček, jenž v loňské Zlaté hokejce obsadil osmou příčku, nejvyšší mezi gólmany, je na 89 procentech.

Že by česká brankářská škola skomírala, se ale říct nedá.

Podobně špatně jako většina českých gólmanů jsou na tom i hvězdy jako Juuse Saros, Jake Oettinger nebo Andrej Vasilevskij. Toho někteří stále mají za nejlepšího brankáře planety, v aktuální sezoně ale zastavil jen 89,7 procent puků.

Místo zmíněných jmen samozřejmě září jiná, z celkových čísel je ale patrné, že gólmani jsou čím dál horší. Respektive mají čím dál horší procentuální úspěšnost. 

Stávající základní část zatím ukazuje číslo 90,4, stejné jako ta minulá.

Hůře bylo naposledy v povýlukovém ročníku 2005/2006.

NHL tehdy po roční stávce hráčských odborů chtěla ukázat divácky atraktivní podívanou. Začala tak mnohem přísněji trestat hákování a další fauly, které akorát zpomalují hru.

Přibylo přesilovek. A gólů.

Procentuální úspěšnost brankářů spadla oproti sezoně 2003/2004 o celé procento na 90,1. Nemusí se to zdát hodně, ale vzhledem k nespočtu střel to dělá stovky gólů navíc.

S tím, jak si hokejisté na nový metr sudích zvykali a početních výhod ubývalo, však brankářská úspěšnost znovu stoupala. Až na 91,5 procenta v letech 2014 až 2016.

Od té doby nicméně sledujeme konstantní sešup. A s počtem přesilovek tentokrát nemá co do činění, těch je pořád stejně.

"Každý rok se ale schází soutěžní komise, aby probrala, jak zvýšit počet gólů. Tihle lidé nám aktivně ztěžují práci, k tomu čelíte stále lepším a lepším hráčům," řekl hvězdný brankář Winnipegu Connor Hellebuyck webu The Athletic.

Konkrétně si stěžoval třeba na zmenšující se výstroj, kvůli níž je v postoji gólmana víc děr než kdysi.

Stále víc hokejistů, vybavených stále lepšími holemi, toho pak umí využít. Ti ofenzivně nadaní dřív okupovali převážně první dvě lajny, dnes jsou běžně k vidění i ve čtvrté. 

"Řekl bych, že před deseti lety by současná čtvrtá formace Vegas byla spíš druhá, pokud vezmeme v potaz dovednosti těch hráčů," podotkl náhradní brankář Winnipegu Laurent Brossoit, jenž za lasvegaské Golden Knights chytal v minulých dvou ročnících.

Podíl na horšících se gólmanech má i sofistikovanějších clonění, které spočívá ve více hráčích v pohybu, a analytický přístup ke střelám, kdy nezáleží ani tak na jejich počtu jako na tom, odkud se pálí. Skloňované jsou hlavně obávané rány z takzvaného slotu, tedy z mezikruží.

To vše změnilo poměry v NHL. Zatímco ještě relativně nedávno by byl maskovaný muž s úspěšností kolem 90 procent pomalu na odpis, dnes se řadí k ligovému průměru.

 

Právě se děje

Další zprávy