20. 2. 2010 3:50
Česko - Lotyšsko 5:2
Česká radost v zápase s Lotyšskem
Česká radost v zápase s Lotyšskem | Foto: Reuters

Vancouver - Nejdříve parádní hokej a rychlé góly, ale poté strach o "povinnou" výhru. Tak by se dal charakterizovat zápas českých hokejistů proti Lotyšsku, který Jágr a spol. vyhráli 5:2.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Sobotní utkání na olympiádě ve Vancouveru začalo dobře, pak se však cesta za třemi body proti nejslabšímu týmu ze skupiny B zkomplikovala.

V závěru české mužstvo podržel brankář Tomáš Vokoun, jenž nedovolil Lotyšsku přiblížit se na rozdíl jedné branky.

Přitom lepší start si ani svěřenci trenéra Růžičky nemohli přát. Po dvou minutách ujel po levé straně Erat, který ideální přihrávkou před gólmanem Masalskisem našel Krejčího a ten už věděl, co s pukem. Ukázkovým blafákem otevřel skóre.

Za několik málo vteřin už to bylo 2:0. Židlický ideálně prostrčil kotouč do středu útočného pásma, kde jej trefil Plekanec a zásluhou clonění Michálka prošel puk do sítě.

Parádních pět minut zakončil při přesilové hře Jaromír Jágr, jehož tečovaná rána skončila za zády nešťastného brankáře Masalskise.

Lotyšům se naopak nedařilo zhola nic, což dokumentuje i fakt, že Vokoun neměl během úvodních devíti minut žádnou práci. Až poté jej poprvé prověřil Širokovs, brankář ve službách Floridy však byl na místě.

S přibývajícím časem tlak českého týmu pochopitelně uvadl a hra se vyrovnala.

K více než dobré šanci se soupeř dostal až v šestnácté minutě, kdy jeli dva Lotyši na jednoho beka, jenže nakonec z toho nebyla ani střela. V dobré pozici se ocitl Darzins, chtěl akci zakončit, ale kotouč mu přeskočil hokejku.

Lotyši vyhráli druhou třetinu

Závěr první a také začátek druhé třetiny ovlivnily z českého pohledu dvě oslabení. Nejdříve byl vyloučen Krejčí, pak musel na trestnou lavici Plekanec. Nicméně hráči v bílých dresech se bez větších potíží ubránili.

Jágr a spol. potom hledali možnost, jak překvapit už trochu lépe fungující defenzivu týmu z pobaltské země. Nakonec přišla až při početní výhodě v 27. minutě.¨

Při vyloučení Rekise kombinovali Češi nezvykle dlouho, Kaberle si dokonce musel vyměnit pozici u modré čáry s Židlickým. Ale přineslo to kýžený efekt. Eliáš našel právě prvně jmenovaného obránce a po rychlé střele se měnilo skóre na 4:0.

Na druhé straně vychytal Vokoun Darzinse, jehož vysoký pokus zlikvidoval lapačkou. Přesto český brankář za chvíli - v 36. minutě - inkasoval.

Svěřenci kouče Růžičky dohrávali nepříliš úspěšnou přesilovku a vůbec se nepovedl její závěr, Michálek přišel o puk a zmocnil se ho Sotnieks, jenž akorát vyjel z trestné lavice. Po samostatném nájezdu pak rozradostnil lotyšskou střídačku.

A bylo ještě "hůř". Za držení poslali rozhodčí pykat i Jágra a soupeř to (poprvé v zápase) využil. Střelu Karsumse tečoval za záda Vokouna Ankipans a najednou se z poklidného utkání začalo stávat drama.

Uklidnění dal až v závěru Eliáš

Také publikum v aréně Canada Hockey Place vytušilo, že favorit to nebude mít snadné a několikrát se tribunami rozlehlo mohutné "Latvia, Latvia".

Navíc: ačkoliv do závěrečné dvacetiminutovky vstoupili lépe Češi, převahu nedokázali zúročit v další gól. Asi nejblíže mu byl Jágr, jehož ránu Masalskis jen vyrazil k Plekancovi, ale ten nedokázal puk dostat do brány.

Potom už zase hrálo jen Lotyšsko a Vokoun několikrát zachraňoval situaci.

Hráči v bílém nevyužili ani dvě vyložené šance: Nejdříve v 52. minutě, kdy Polák výborně vyzval do úniku Havláta, jenže jeho zakončení postrádalo důraz i přesnost. A poté neuspěl ani Jágr s efektivním obtočením za bránou.

Pak se zase několikrát předvedl Vokoun. Nejdříve vychytal Ankipanse, v závěru lapil i pokus Skrastinse. O definitivní uklidnění se sedmnáct vteřin před koncem postaral Eliáš, který skóroval do prázdné branky.

Čeští hokejisté mají nyní znovu den volna, v neděli je v 21 hodin našeho času čeká zápas s Ruskem.

Výsledek:
Branky a nahrávky: 3. Krejčí (Erat, Fleischmann), 4. Plekanec (Židlický, Rolinek), 6. Jágr (Židlický, T. Kaberle), 27. T. Kaberle (Eliáš, Židlický), 60. Eliáš - 36. Sotnieks (Vasiljevs), 39. Ankipans (Karsums, Pujacs).
Rozhodčí: Rönn (Fin.), Rooney - Nelson (oba USA), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 5:8, navíc Derzinš (Lot.) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 16.984 (vyprodáno).
Česká republika: Vokoun - Židlický, Kuba, Polák, T. Kaberle, Kubina, Hejda, Blaťák, Z. Michálek - Havlát, Plekanec, Eliáš - Jágr, Červenka, Čajánek - Erat, Krejčí, Fleischmann - M. Michálek, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Skrastinš, K. Redlihs, Lavinš, Galvinš, Bartulis, Sotnieks - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - Ankipans, Sprukts, Karsums - M. Redlihs, Širokovs, Darzinš - Berzinš, Meija, Daugavinš. Trenér Olegs Znaroks.