Zlatý volant získal stejně jako loni Macík, Zlatá řídítka Michek

17. 3. 2022 18:50
Automobilový jezdec Martin Macík získal Zlatý volant pro nejlepšího českého závodníka minulého roku a zopakoval tak vítězství v tradiční motoristické anketě z loňska.
Martin Macík mladší se Zlatým volantem a Erik Cais s trofejí pro nejlepšího nováčka roku 2021 | Foto: Autodrom Most

Zlatá řídítka pro nejlepšího motocyklového jezdce patří Martinu Michkovi, i on navázal na triumf z předchozího ročníku. Podruhé za sebou se z vítězství v anketě radovali závodníci, kteří se hlavně soustředí na starty na Rallye Dakar.

Macíkovi k triumfu pomohlo čtvrté místo v loňském hodnocení Dakaru. Kariérní maximum na legendární rallye vybojoval i Michek, který byl desátý a vedle toho ovládl i seriál Světového poháru Baja.

Hlavní hvězdou dnešního slavnostního vyhlášení v pražské budově Autoklubu byl brazilský pilot Emerson Fittipaldi, dvojnásobný mistr světa formule 1 osobně převzal ocenění pro světovou osobnost motoristického sportu.

"Jsem rád, že jsem se mohl opět vrátit do Prahy a je pro mě velkou ctí, že jsem mohl převzít ocenění, které v minulosti získali Michael Schumacher, Mika Hakkinen, Giacomo Agostini, Hans Stuck a další velká jména a šampioni. Jsem rád, že můžu být součástí této skvělé skupiny," řekl pětasedmdesátiletý bývalý vynikající závodník.

V kategorii motocyklů převzal ocenění pro světovou osobnost slovenský jezdec a desetinásobný mistr Československa v silničních závodech Peter Baláž. In memoriam byla oceněn i dakarská legenda a šestinásobný vítěz kategorie kamionů Karel Loprais, který zemřel v závěru loňského roku ve věku 72 let.

Cenu Elišky Junkové pro nejlepší závodnici získala popáté v kariéře Gabriela Jílková, která loni startovala v okruhových závodech kategorie GT. Talentem roku se stal rallyeový jezdec Erik Cais, jenž v minulé sezoně startoval v českém a evropském šampionátu.

Anketa Zlatý volant existuje již od roku 1976, v minulosti se ceny udělovaly za jednotlivé motoristické kategorie. Podruhé v řadě se ale pořadatelé rozhodli vyhlásili jen jednu hlavní cenu. Stejně jako v předešlých letech o konečném pořadí rozhodly z 50 procent hlasy fanoušků a z 50 procent volba vybraných motoristických novinářů.