Zlatou přilbu si senzačně odvezl Chorvat Pavlic, Češi ve finále chyběli

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
20. 9. 2015 16:40
Výsledky 67. ročníku plochodrážního závodu Zlatá přilba města Pardubic.
Chorvat Jurica Pavlic se raduje ze zisku Zlaté přilby.
Chorvat Jurica Pavlic se raduje ze zisku Zlaté přilby. | Foto: ČTK

Pardubice - Vůbec poprvé v historii se stal vítězem Zlaté přilby plochodrážník z Chorvatska. O velkou senzaci se v dnešním finále 67. ročníku postaral Jurica Pavlic, jemuž spadlo vítězství "do klína" po poruše motocyklu suverénně vedoucího Patryka Dudka z Polska.

Druhý dojel Troy Batchelor z Austrálie, třetí skončil Němec Martin Smolinski. Ve finálové šestce český závodník chyběl, nejlépe skončil celkově 11. Zdeněk Holub.

Dudek chce vyhrát příští rok

"Taková je plochá dráha, motorka nevydrží vše. Finále se jelo na šest kol a to je hodně. Přijedu za rok a zkusím vyhrát," uvedl Dudek pro Českou televizi.

Chorvatský jezdec přiznal, že s ohledem na vývoj finále na vítězství moc nemyslel. "Říkal jsem si, že už jsem tady byl třetí, tak teď budu druhý. Pak ale přišel defekt Patrykovy motorky. Stále tomu nemůžu uvěřit a asi mi bude několik dní trvat, než mi dojde, co se stalo," řekl Pavlica.

Češi hleděli na soupeře zpovzdálí

Českým plošinářům se v Pardubicích příliš nedařilo. Do semifinále postoupil pouze junior Holub, který ve třech jízdách získal jen tři body a do finále se nekvalifikoval. V malém finále byl pátý a celkově obsadil 11. místo. Zopakoval tak loňský výsledek Josefa France.

"Postoupit do semifinále byl můj cíl. Tam už se nedalo moc soupeře vybírat a finále nedopadlo. I tak jsem ale spokojený," uvedl Holub pro Českou televizi. Ze čtvrtfinále postoupil i na úkor zkušenějšího Aleše Drymla, jenž získal stejně jako on osm bodů.

Posledním domácím vítězem slavného závodu se stal v roce 1996 Tomáš Topinka. Letos na startu chyběl momentálně nejlepší Čech Václav Milík, jenž ve stejném termínu startoval v play off polské ligy.

Tři dny plné "levých zatáček"

Zlatou přilbou vyvrcholil v Pardubicích už tradiční třídenní mítink. V pátek se sešli junioři k boji o Zlatou stuhu, již vybojoval 19letý Australan Max Fricke.

Včera pak ovál ve Svítkově hostil poslední třetí závod světového šampionátu juniorů. Ten opanoval podle očekávání Bartosz Zmarzlik. Polský jezdec i přes třetí místo v pardubickém závodě hravě uhájil své vedení v konečném hodnocení šampionátu.

Zlatá přilba, mezinárodní závod na ploché dráze v Pardubicích:

Finále: 1. Pavlic (Chorv.), 2. Batchelor (Austr.), 3. Smolinski (Něm.), 4. Jonsson (Švéd.), 5. Dudek (Pol.), 6. Žagar (Slovin.).

Malé finále: 1. Iversen (Dán.), 2. Kildemand (Dán.), 3. Tungate (Austr.), ...5. Holub (ČR).

Finále MS juniorů na ploché dráze - závěrečný 3. závod v Pardubicích:

1. Michelsen 14 b., 2. Thomsen (oba Dán.) 13, 3. Zmarzlik (Pol.) 13, ...10. Holub 5, 14. Krčmář (oba ČR) 3.

Konečné pořadí: 1. Zmarzlik 39, 2. Thomsen 34, 3. Michelsen 34, ...16. Holub 5, 18. Krčmář 3.

Zlatá stuha, mezinárodní závod juniorů na ploché dráze v Pardubicích:

1. Fricke (Austr.), 2. Härtel (Něm.), 3. Pieszczek (Pol.), 4. Holub, 5. Krčmář (oba ČR).

 

Právě se děje

před 12 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy