Zlatou přilbu si odváží Holder, Dryml v Polsku zkolaboval

Aktualizováno 5. 10. 2014 22:49
Mistr světa z roku 2012 Chris Holder z Austrálie vyhrál Zlatou přilbu, tradiční plochodrážní závod v Pardubicích.
Zlatá přilba.
Zlatá přilba. | Foto: Eduard Erben

Pardubice - Mistr světa z roku 2012 Chris Holder z Austrálie vyhrál 66. ročník plochodrážního závodu o Zlatou přilbu v Pardubicích

Druhý ve finále skončil další stálý jezdec seriálu Grand Prix Švéd Fredrik Lindgren, třetí dojel Chorvat Jurica Pavlic. Nejlepší z Čechů Josef Franc byl druhý ve finále B a obsadil tak konečné osmé místo.

Na startu nebyl obhájce prvenství Darcy Ward, který kvůli pozitivní zkoušce na alkohol v závodě Grand Prix v Lotyšsku nesmí závodit. Legendární trofej ale po Holderově vítězství stejně poputuje do Austrálie.

Do Pardubic nepřijel nakonec ani původně avizovaný vítěz závodu z roku 2011 Rune Holta z Polska. Dán Hans Andersen, který Zlatou přilbu vyhrál v roce 2008, vypadl v semifinále a skončil po jasném vítězství ve finále B nakonec sedmý. Pro stálého jezdce seriálu Grand Prix Brita Chrise Harrise bylo rovněž konečnou semifinále, za své poslední jízdy odstoupil.

Dryml skončil po letu v nemocnici

Franc ve vylučovacích jízdách nasbíral devět bodů za první a druhé místo, ve čtvrtfinále mu k postupu stačily první a třetí pozice. Čtyři body v semifinálové skupině ale už byly málo. "Není to úplně špatně, ale chtěl jsem ještě trochu víc," řekl Franc.

Aleš Dryml byl nasazen přímo do čtvrtfinále a po vítězství v první jízdě a druhém místu ve třetí rozjížďce hladce postoupil do semifinále. Tam se mu ale už tolik nevedlo. Nejprve přijel předposlední, pak nezabodoval a do třetí jízdy už nenastoupil.

Okamžitě totiž zamířil na letiště, kde byl připravený vrtulník na jeho přesun k večernímu závodu polské ligy v Ostrowě Wielkopolském. "Když moje šance na velké finále vyhasly, chtěl jsem ušetřit čas a odjel trochu dřív, i tak byl ten přesun dost na krev," konstatoval Dryml a malé finále se tak jelo ve čtyřech.

Ve čtvrtfinále skončily šance dalších českých jezdců Tomáše Suchánka, Hynka Štichauera, Václava Milíka a Eduarda Krčmář

Dryml absolvoval v Polsku jedinou jízdu, v níž nejdřív po ataku soupeře upadl a po restartu si dojel pro bod za třetí místo. Pak ale podle informací webu sportowefakty.pl v boxech v Ostrowě Wielkopolském zkolaboval a sanitka ho odvezla do nemocnice. Samotný závod byl po šesté jízdě předčasně ukončen kvůli výpadku osvětlení.

Zlatá přilba, mezinárodní závod na ploché dráze v Pardubicích:

Finále: 1. Holder (Austr.), 2. Lindgren (Švéd.), 3. Pavlic (Chorv.), 4. Miedziňski, 5. Walasek (oba Pol.), 6. Aspgren (Švéd.).

Malé finále: 1. Andersen (Dán.), 2. Franc (ČR), 3. Lahti (Fin.), ...A. Dryml (ČR) nenastoupil.

před 45 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.