Zlatou přilbu si odváží Holder, Dryml v Polsku zkolaboval

Aktualizováno 5. 10. 2014 22:49
Mistr světa z roku 2012 Chris Holder z Austrálie vyhrál Zlatou přilbu, tradiční plochodrážní závod v Pardubicích.
Zlatá přilba.
Zlatá přilba. | Foto: Eduard Erben

Pardubice - Mistr světa z roku 2012 Chris Holder z Austrálie vyhrál 66. ročník plochodrážního závodu o Zlatou přilbu v Pardubicích

Druhý ve finále skončil další stálý jezdec seriálu Grand Prix Švéd Fredrik Lindgren, třetí dojel Chorvat Jurica Pavlic. Nejlepší z Čechů Josef Franc byl druhý ve finále B a obsadil tak konečné osmé místo.

Na startu nebyl obhájce prvenství Darcy Ward, který kvůli pozitivní zkoušce na alkohol v závodě Grand Prix v Lotyšsku nesmí závodit. Legendární trofej ale po Holderově vítězství stejně poputuje do Austrálie.

Do Pardubic nepřijel nakonec ani původně avizovaný vítěz závodu z roku 2011 Rune Holta z Polska. Dán Hans Andersen, který Zlatou přilbu vyhrál v roce 2008, vypadl v semifinále a skončil po jasném vítězství ve finále B nakonec sedmý. Pro stálého jezdce seriálu Grand Prix Brita Chrise Harrise bylo rovněž konečnou semifinále, za své poslední jízdy odstoupil.

Dryml skončil po letu v nemocnici

Franc ve vylučovacích jízdách nasbíral devět bodů za první a druhé místo, ve čtvrtfinále mu k postupu stačily první a třetí pozice. Čtyři body v semifinálové skupině ale už byly málo. "Není to úplně špatně, ale chtěl jsem ještě trochu víc," řekl Franc.

Aleš Dryml byl nasazen přímo do čtvrtfinále a po vítězství v první jízdě a druhém místu ve třetí rozjížďce hladce postoupil do semifinále. Tam se mu ale už tolik nevedlo. Nejprve přijel předposlední, pak nezabodoval a do třetí jízdy už nenastoupil.

Okamžitě totiž zamířil na letiště, kde byl připravený vrtulník na jeho přesun k večernímu závodu polské ligy v Ostrowě Wielkopolském. "Když moje šance na velké finále vyhasly, chtěl jsem ušetřit čas a odjel trochu dřív, i tak byl ten přesun dost na krev," konstatoval Dryml a malé finále se tak jelo ve čtyřech.

Ve čtvrtfinále skončily šance dalších českých jezdců Tomáše Suchánka, Hynka Štichauera, Václava Milíka a Eduarda Krčmář

Dryml absolvoval v Polsku jedinou jízdu, v níž nejdřív po ataku soupeře upadl a po restartu si dojel pro bod za třetí místo. Pak ale podle informací webu sportowefakty.pl v boxech v Ostrowě Wielkopolském zkolaboval a sanitka ho odvezla do nemocnice. Samotný závod byl po šesté jízdě předčasně ukončen kvůli výpadku osvětlení.

Zlatá přilba, mezinárodní závod na ploché dráze v Pardubicích:

Finále: 1. Holder (Austr.), 2. Lindgren (Švéd.), 3. Pavlic (Chorv.), 4. Miedziňski, 5. Walasek (oba Pol.), 6. Aspgren (Švéd.).

Malé finále: 1. Andersen (Dán.), 2. Franc (ČR), 3. Lahti (Fin.), ...A. Dryml (ČR) nenastoupil.