Do Jedovnic míří elita v rychlých člunech. Havárie v plné rychlosti hrozí utopením

rav rav
4. 9. 2021 9:03
V Jedovnicích na jihu Moravy se o víkendu utkají piloti v katamaránech, které se po vodě řítí až dvousetkilometrovou rychlostí.
Nehoda polského závodníka Cezaryho Strumnika v Jedovnicích. | Video: Klub vodních sportů Jedovnice
Havarovaný člun Cezaryho Strumnika v Jedovnicích 2020 | Foto: H20 Racing
Havarovaný člun Cezaryho Strumnika v Jedovnicích 2020 | Foto: H20 Racing
Havarovaný člun Cezaryho Strumnika v Jedovnicích 2020 | Foto: H20 Racing

Na rybníku Olšovec v Jedovnicích bude o víkendu pořádně rušno. Do srdce Moravského krasu zavítají hvězdy světového šampionátu motorových člunů. Zatímco letos bude jihomoravský závod součástí seriálu HydroGP, loni se právě v Jedovnicích rozhodovalo v jediném podniku o jménu mistra světa.

Byl to neskutečně dramatický souboj, v němž čluny létaly ve dvousetkilometrové rychlosti vzduchem a nový mistr světa místo vyhlášení zamířil vrtulníkem do nemocnice.

O nervy drásající havárii se v silném větru postaral Cezary Strumnik, který ve svém člunu předvedl salto (viz. video na začátku článku). Polák měl velké štěstí, že přistál zpět na plováky. Kdyby dopadl na kabinu, hrozilo mu zranění či dokonce utopení. Katamarány jsou pro takový případ vybavené dýchacím přístrojem.

"Lodě v podstatě po vodě letí a ve vodě je drží jen šroub. Vítr, který loď podfoukne, je největší strašák pilotů,“ vysvětlil pořadatel jedovnického závodu Ondřej Hrůza.

Poté, co další Polák Marcin Zieliński havaroval se strojem brněnského týmu H20 Racing, stal se rázem největším adeptem na titul slovenský závodník Robert Hencz. Jenže ani on nezůstal ušetřen havárie, jeden ze soupeřů mu dokonce přejel přes kabinu.

Havarovaný člun Cezaryho Strumnika v Jedovnicích 2020
Havarovaný člun Cezaryho Strumnika v Jedovnicích 2020 | Foto: H20 Racing

V rychlosti přesahující sto kilometrů v hodině tak dostal zásah plovákem do helmy. Z Jedovnic tak zamířil vrtulníkem přímo do brněnské fakultní nemocnice, kde se podrobil operaci poraněné páteře. 

Jenže pak přišel náhle soumrak, který zabránil startu poslední rozjížďky. Aktuální pořadí tak přineslo nečekané rozuzlení: šampionem se stal zraněný Hencz.

Obhájce titulu letos na startu nebude, protože se stále zotavuje z vážného zranění. Do elitní kategorie F-500 naopak přibyl nový český závodník, loňský vicemistr světa kategorie F-250 David Loukotka.

Letošní rok si dává ale hlavně na seznámení s novou technikou. "O nějakých ambicích nemůžu mluvit. Katamarány královské třídy jsou v podstatě úplně jiné lodě než ty, se kterými jsem závodil dřív. Celou sezonu mám na učení a jakýkoliv lepší výsledek je pro mě plus, se kterým jsme nepočítali,“ říká jezdec z Kralup nad Vltavou.

Za dva dny se na jedovnickém rybníku ve čtyřech kategoriích  utká více než stovka lodí ve čtyřech kategoriích.

Pohled ze závodního člunu při další havárii v Jedovnici. | Video: Klub vodních sportů Jedovnice
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy