Zase Rossi. Král MotoGP si dojel už pro devátý titul

Sport Sport, Red Spo, ČTK
25. 10. 2009 9:36
Rossi v Sepangu dojel třetí, což mu stačilo

Sepang - Ital Valentino Rossi si zajistil titul motocyklového mistra světa ve třídě MotoGP. V nedělní Grand Prix Malajsie mu k devátému titulu v kariéře stačilo třetí místo.

Jediný možný konkurent Jorge Lorenzo dojel na mokré trati čtvrtý a před posledním závodem sezony ztrácí nedostižných 41 bodů.

Čtěte dále: Pešek bodoval. V Sepangu se blýskl osmým místem

Rossi obhájil titul, aniž by musel na nebezpečné trati v Sepangu vynakládat příliš mnoho úsilí.

Španěl Lorenzo totiž startoval až z posledního místa kvůli penalizaci za pozdní příjezd na startovní rošt a bylo nereálné, že smaže podstatnou část bodového náskoku Itala.

Už kolem startu bylo plno nervozity, kvůli dešti se posunul. Třicetiletý šampion navíc udělal v první zatáčce chybu a propadl se na konec první desítky, bezchybnou jízdou si ale nakonec dojel se svou yamahou až ke stupňům vítězů.

Také jeho konkurent Lorenzo se posouval rychle vpřed, na lepší než čtvrté místo to však nestačilo. Za suverénním vítězem Caseyem Stonerem z Austrálie dojel druhý Dani Pedrosa.

"Závod se vyvíjel podobně jako celá sezona. Byli jsme rychlí na suchých pneumatikách, ale těsně před startem začalo pršet a my museli na trať bez jakéhokoliv nastavení na mokro," popsal Rossi.

Ten nejsilnější kubatuře kraloval již posedmé, první titul získal ve stopětadvacítkách již v roce 1997, o rok později vyhrál i třídu do 250 ccm.

"Je to skvělý úspěch. Musím poděkovat všem v Yamaze. Přátelé, mechanici i všichni ostatní lidé, kteří pro mě pracovali, byli skvělí. Jsem tak šťastný," rozplýval se Rossi, jenž nezapomněl ocenit výkon týmového kolegy Lorenza.

"Byly to s ním skvělé bitvy. Teď jsme na vrcholu a můžeme si to užít," dodal.

MotoGP:

1. Stoner (Austr./Ducati) 47:24,834, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -14,666, 3. Rossi (It./Yamaha) -19,385, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -25,850, 5. Hayden (USA/Ducati) -38,705, 6. Vermeulen (Austr./Suzuki) -41,061.