Zanardiho stav zůstává vážný. Bývalý pilot F1 utrpěl devastující zranění obličeje

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 6. 2020 15:12
Bývalý pilot formule 1 Alex Zanardi se po páteční vážné nehodě na handbiku podrobil naléhavé operaci hlavy a poté byl umístěn na jednotku intenzivní péče. Jeho stav je podle lékařů po tříhodinovém neurochirurgickém zákroku velmi vážný a prognóza nejistá. Za populárního třiapadesátiletého Itala, který v roce 2001 přišel o nohy při automobilové nehodě, se modlí celý motoristický svět.

Zanardi se v pátek nedaleko Pienzy v Toskánsku srazil s protijedoucím nákladním automobilem, poté co ztratil v mírném klesání kontrolu nad handbikem při místním štafetovém závodě pro handicapované sportovce. Vrtulníkem byl převezen do nemocnice v Sieně, vedle těžkého zranění hlavy utrpěl také četné zlomeniny. Na kliniku za ním dorazili manželka Daniela a syn Niccoló.

Po operaci je Zanardi ve velmi vážném, ale stabilizovaném stavu. Lékaři jej udržují v umělém spánku a je napojen na dýchací přístroj. "Zákrok proběhl podle plánu, ale stav, v jakém pacient dorazil, byl nanejvýš kritický. Utrpěl rozsáhlé trauma v obličejové části lebky," konstatoval operující lékař Giuseppe Oliveri. "Hodnoty jsou nyní dobré, ale situace zůstává velmi vážná," dodal.

Podle lékaře není možné říct, nakolik má Zanardi poškozený mozek. "Jeho neurologický stav nebudeme znát, dokud se neprobudí. V těchto případech vyžaduje zotavovací proces čas. A věci se mohou nenadále změnit k horšímu," dodal Oliveri.

Sociální sítě od pátečního odpoledne zaplavují vzkazy, ve kterých Zanardimu vyjadřují podporu osobnosti z motoristického sportu, ale i dalších odvětví, politici i fanoušci. Vesměs apelují na Zanardiho sílu a odhodlání, s jakými se vyrovnal s těžkým osudem po havárii v září 2001 v automobilovém závodu seriálu CART na německém Lausitzringu.

"Ty to i tentokrát dokážeš," vzkázal jiný bývalý pilot F1 a krajan Giancarlo Fisichella. "Bojuj. Ty víš, jak se to dělá. Modlím se za tebe," přidal současný jezdec Ferrari Charles Leclerc. "Vždycky jsi byl bojovník a vždy budeš," konstatoval prezident Mezinárodní automobilové federace Jean Todt. "Alexi, celá obec FIA tě v téhle hrozné chvíli podporuje," doplnil.

Zanardi před devatenácti lety přežil těžkou nehodu jako zázrakem. Při transportu vrtulníkem do nemocnice v Berlíně jej tehdy sedmkrát oživovali.

Ztratil velké množství krve. Přesto se po dlouhé rehabilitaci vrátil k automobilovému sportu a jako vozíčkář se později právě na handbiku prosadil také na mistrovství světa. Vyhrál například i maraton v New Yorku či dokončil legendárního Ironmana na Havaji. Na paralympijských hrách v Londýně a Riu de Janeiro získal čtyři zlaté medaile.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Bývalý kancléř Schröder může zůstat členem německé SPD, předpisy neporušil

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder může i přes své sporné ruské angažmá zůstat členem německé sociální demokracie (SPD). Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil. Zatím není jasné, zda tím skončí snaha části sociální demokracie Schrödera zbavit členství ve straně, protože proti rozhodnutí je možné se odvolat. Německá média nicméně dlouhodobě poukazují na to, že na cestě k případnému vyloučení Schrödera z SPD stojí řada právních překážek.

Proti Schröderovi byly podány takřka dvě desítky vnitrostranických žádostí o vyloučení, kterými se rozhodčí komise začala zabývat v červenci. 

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po ruské invazi na Ukrajinu čelí tvrdé kritice za to, že útok dostatečně neodsoudil a že se odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté budou školeni o zásazích na shromážděních. ANO bude mít na mítincích místo pro odpůrce

Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich zhruba 240 policistů. Policejní prezident Martin Vondrášek se na tom v pondělí dohodl s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly, se kterými jednal kvůli nedávným kritizovaným zákrokům na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Na webu to oznámil mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.

Hnutí ANO na základě doporučení policejního prezidenta nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. Ve videu na sociálních sítích to v pondělí uvedl předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš, který minulý týden čelil podle médií na mítincích hlasitým protestům svých odpůrců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy