Za nehodu De Villotaové, která přišla o oko, nemůže defekt

ČTK Sport ČTK, Sport
16. 7. 2012 18:15
Vážnou nehodu španělské pilotky Marie de Villotaové před dvěma týdny na letišti v Británii nezavinila technická závada monopostu.
María de Villotaová
María de Villotaová | Foto: Marussia Racing

Banbury - Vážnou nehodu španělské pilotky Marie de Villotaové před dvěma týdny na letišti v Británii nezavinila technická závada monopostu.

Po skončení interního vyšetřování to oznámil zaměstnavatel testovací jezdkyně, ruská stáj formule 1 Marussia.

Dvaatřicetiletá De Villotaová 3. července při testech aerodynamiky na letišti v Duxfordu narazila na rovince do nakládací rampy zaparkovaného týmového kamionu.

Její monopost směřoval k mechanikům do boxu, ale nečekaně zrychlil.

"Vyšetřovací práce jsme ukončili"

Dcera někdejšího pilota F1 trefila rampu v úrovni hlavy, měla proraženou lebku, podstoupila dvě operace a přišla o pravé oko.

"Po pečlivém přezkoumání všech údajů a informací tým došel k závěru, že můžeme vyloučit stav vozu jako příčinu nehody," uvedl šéf stáje John Booth.

Nejpravděpodobnější příčinou tak byla jezdecká chyba pilotky, která řídila vůz formule 1 teprve počtvrté a vůbec poprvé pro stáj Marussia.

Podle Bootha zůstává De Villotaová hospitalizována, ale začíná se zotavovat.

"Vyšetřovací práce jsme ukončili a můžeme se znovu zaměřit na prioritu, kterou je pro nás Mariino zdraví a podpora její rodiny," dodal týmový šéf.

 

Právě se děje

před 47 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy