Z přerušeného závodu má Kornfeil body, Pešek spadl

21. 4. 2013 19:20
Motocyklisté bojovali v premiérové Velké ceně Ameriky v Austinu.
Jakub Kornfeil si v Austinu dojel pro prvních šest bodu v letošní sezoně.
Jakub Kornfeil si v Austinu dojel pro prvních šest bodu v letošní sezoně. | Foto: mpafoto.com

Austin - Historicky první Velká cena Ameriky v Austinu přinesla první letošní body pro české motorkáře. Postaral se o ně Jakub Kornfeil desátým místě v dramatickém závodě třídy Moto3. Lukáš Pešek v závodě MotoGP spadl, Abraham kvůli zlomenému žebru z kvalifiakce nestartoval.

Klání nejslabší třídy bylo po jedenácti kolech přerušeno kvůli vážné havárii Jaspera Iwemy. Kornfeilův týmový kolega skončil, podobně jako v sobotu po kvalifikaci Karel Abraham, ve Fakultní nemocnici v Austinu. Iwema naštěstí nebyl ohrožen na životě ani na hybnosti.

"Jsem moc rád, že Jasper vyvázl z jeho dnešní kolize bez vážnějších zranění," řekl český závodník.

O vítězi tak rozhodoval sprint o pěti kolech, do kterého Kornfeil odstartoval z osmé příčky. Jezdec sesedající stroj Kalex KTM se nakonec se o dvě místa propadl, ale i tak dokázal letos poprvé bodovat.

"Ztratil jsem kontakt a bylo to. Navíc to bylo tak krátké, že jsem ani nevěděl, že už jsme v posledním kole. Je to škoda, osmé místo by teda bylo rozhodně lepší, ale zaplať pánbůh aspoň za tu desítku a šest bodů," popsal Kornfeil netradiční finiš závodu.

Z vítězství se v dramatickém souboji do posledních metrů radoval Španěl Alex Rins na KTM.

Pešek přivoněl k bodům, pak spadl

Pešek v závodě MotoGP výborně odstartoval a jednu chvíli bojoval dokonce o šestnáctou příčku.

Pak se ale začal propadat a všechno vyvrcholilo sedm kol před koncem kontaktem s týmovým kolegou Danilo Petruccim a následným pádem. Závodník se nezranil, ale na svůj stroj Ioda-Suter už nemohl nasednout.

Z premiérového vítězství se radoval loňský šampion Moto2 Marc Marquez na Hondě. Stal se tak nejmladším vítězem Grand Prix elitní třídy v celé její historii. Předtím byl držitelem tohoto primátu Američan Freddie Spencer.

Marqueze na stupně vítězů doprovodili jeho krajan Dani Pedrosa (Honda) a  Jorge Lorenzo. Tovární jezdec Yamahy se s nováčkem také dělí o první místo v průběžném hodnocení MS.

Mezi jezdci Moto2 poprvé v životě kraloval Nicolas Terol se Suterem, který o více než tři vteřiny ujel dvojici Esteve Rabat a Mika Kallio.

Připravujeme podrobnosti

Velká cena Ameriky, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Rins 11:26,535, 2. M. Viňales -0,244, 3. Salom (všichni Šp./KTM) -0,547, 4. Folger (Něm./Kalex KTM) -1,230, 5. Oliveira (Portug./Mahindra) -8,276, 6. Miller (Austr./FTR Honda) -8,603, ...10. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -12,737.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Rins 41 b., 2. Salom 41, 3. Viňales 40, 4. Folger 24, 5. Oliveira 20, 6. Khairuddin (Mal./KTM) 19, ...15. Kornfeil 6.

Moto2: 1. Terol (Šp./Suter) 42:02,689, 2. Rabat (Šp./Kalex) -3,125, 3. Kallio (Fin./Kalex) -3,175, 4. Aegerter (Švýc./Suter) -4,873, 5. Redding (Brit./Kalex) -5,597, 6. Zarco (Fr./Suter) -9,295.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Redding 31, 2. Terol 27, 3. Rabat 27, 4. Kallio 27, 5. Aegerter 26, 6. P. Espargaró (Šp./Kalex) 25.

MotoGP: 1. Márquez 43:42,123, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -1,534, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,381, 4. Crutchlow (Brit./Yamaha) -6,616, 6. Bradl (Něm./Honda) -12,674, 6. Rossi (It./Yamaha) -16,615, ...Pešek (ČR/Ioda-Suter) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Márquez 41, 2. Lorenzo 41, 3. Pedrosa 33, 4. Rossi 30, 5. Crutchlow 24, 6. Bautista (Šp./Honda) 18.

před 9 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Aktualizováno před 52 minutami

Jandová dojela v časovce juniorek na 25. místě, Vacek 42.

Mathias Vacek skončil v časovce juniorů na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 42. místě a další český jezdec Pavel Bittner dojel na 53. pozici. Z triumfu se radoval Ital Antonio Tiberi, který zvládl 27,6 kilometru dlouhou trať za 38:28,25 minuty.

V kategorii juniorek obsadila Veronika Jandová 25. místo a Kristýna Burlová skončila na 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, jež 13,7 kilometru absolvovala za 22:16 minuty.

před 52 minutami

Novým mluvčím Evropské komise bude Francouz Eric Mamer

Novým hlavním tiskovým mluvčím Evropské komise (EK) bude Francouz Eric Mamer, který na různých pozicích ve vrcholném orgánu unijní exekutivy pracuje 25 let. Mediálním poradcem budoucí předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové se stane její dlouholetý německý spolupracovník Jens Flosdorff.

Ten je v současnosti mluvčím týmu, který připravuje nástup von der Leyenové do čela komise. V posledním desetiletí byl německé političce po boku během jejího působení v roli ministryně obrany i na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Mamer momentálně pracuje jako ředitel pro hospodářskou soutěž v průmyslové sekci komise. Předtím vystřídal v EK několik řídících pozic a byl mimo jiné zástupcem ředitele kabinetu komisaře Günthera Oettingera.
Mamerovou zástupkyní bude Rumunka Dana Spinantová.