Video: Zácpa jak na D1. V Portugalsku létala auta vzduchem, vyšlehly i plameny

Radek Vičík Radek Vičík
25. 6. 2018 19:30
Povídejte se na hromadnou havárii po startu prvního závodu cestovních aut v rámci šampionátu TWCR v portugalském Vila Realu.
Podívejte se na hromadnou havárii po startu prvního závodu cestovních aut v rámci šampionátu TWCR v portugalském Vila Realu. | Video: Youtube.com

Vila Real - Start sobotní závodu seriálu WTCR v portugalském Vila Realu se pro většinu závodníků proměnil v noční můru. Stačila kolize dvou aut a úzká městská trať se proměnila v past, v níž uvízlo téměř celé závodní pole.

Začalo to nenápadně, Rob Huff a Mehdi Bennani z týmu rallyové legendy Sébasteina Loeba se po startu první řady dostali vinou druhého jmenovaného do kontaktu. Oba Volkswageny zatarasily trať, přičemž přišel o dveře jejich soupeř Norbert Michelisz. Jenže toto poškození Maďarova vozu Hyundai bylo nejmenší, co se v sobotní podvečer stalo.

Bennaniho Peugeot  se po kolizi proletěl vzduchem a ten Huffův začal hořet. Rozjeté závodní pole nestačilo na situaci reagovat, takže auta do sebe vrážela jedno za druhým.

Výsledkem byl tristní pohled na dvě desítky více či méně pocuchaných cestovních vozů specifikace TCR, které letos nahradily příliš drahé mistrovství světa cestovních vozů (WTCC),

Věren své pověsti "zuřivého reportéra" vylezl nizozemský pilot Tom Colonel ze své poničené Hondy a na video okamžitě točil zkázu v ulicích Vila Realu. Piloti ze zadních pozici rychle běželi pomoc svým kamarádům a soupeřům-. Tak třeba Francouz Yann Erlacher se z Hondy dostal přes páté dveře, které mu otevřel jiný závodník.

Zatímco některé auta byla doslova na odpis, z jezdců potřeboval lékařskou pomoc jen otřesený Bennani. K opakovanému startu, který byl odložen o více než hodinu, nakonec nastoupily z původních 27 jezdců dvě desítky. Pro vítězství si v sobotu dojel bývalý mistr světa Yvan Muller z Francie.

V neděli oslavil svůj premiérový triumf Slovák Maťo Homola, třetí portugalskou jízdu ovládl loňský mistr světa Thed Björk. V čele je před dalším podnikem na Slovakia Ringu 48letý veterán Muller.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy