Wollfová usedne do Williamsu i při trénincích formule 1

Sport ČTK Sport, ČTK
24. 2. 2014 12:42
Po 22 letech se žena objeví během závodních víkendů formule 1. Britská závodnice Susie Wolffová pojede ve Williamsu v pátečních trénincích během dvou letošních Grand Prix.
Susie Wolffová.
Susie Wolffová. | Foto: Glenn Dunbar/LAT Photographic

Grove - Po 22 letech se žena objeví během závodních víkendů formule 1. Britská závodnice Susie Wolffová pojede ve Williamsu v pátečních trénincích během dvou letošních Grand Prix.

Vedení britské stáje zatím oficiálně nespecifikovalo, o jaké závody to půjde. Podle informací z kuloárů ale byla Wolffová už předběžně nominována na Velké ceny Velké Británie a Německa.

Jednatřicetiletá manželka sportovního ředitele konkurenčního Mercedesu a bývalého šéfa Williamsu Toto Wolffa bude i dál ve stáji plnit roli testovacího jezdce.

"Rok 2014 slibuje být velice důležitým milníkem v mé kariéře," uvedla v oficiálním prohlášení Wolffová, jež v minulosti ještě pod svým dívčím jménem Stoddartová závodila sedm let v německém šampionátu cestovních vozů DTM. Vloni s Williamsem absolvovala oficiální testovací jízdy a testy aerodynamiky.

Šance na to, že by se dostala i k závodu, je ale minimální. Williams má od minulého týdne jako oficiálního zkušebního a náhradního jezdce nasmlouvaného jednadvacetiletého Felipe Nasra z Brazílie. Hlavními piloty jsou Brazilec Felipe Massa a Valtteri Bottas z Finska.

Ženy se v F1 zatím neprosadily

Poslední ženou, která nastoupila v některé fázi tréninkového programu před závodem Velké ceny F1, je Giovanna Amatiová. Italka se v barvách Brabhamu v roce 1992 třikrát neúspěšně pokusila projít kvalifikací, naposledy na Grand Prix v Brazílii.

Budoucnost v seriálu F1 má i Simona de Silvestrová, kterou v polovině února angažoval Sauber. Pětadvacetiletá Švýcarka, která čtyři roky závodila v zámořské sérii IndyCar, se letos bude podílet na testování a připravovat se na možný start v příštím roce.

Ve formuli 1 dosud usedlo do soutěžního kokpitu pět žen, pouze Italky Maria Teresa de Filippisová (1958-1959) a Lella Lombardiová se ale kvalifikovaly i do závodů. Lombardiová v roce 1975 obsadila šesté místo v Grand Prix Španělska.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy