VIDEO Těžká havárie Laudy na Nürburgringu 1976

Radek Vičík Radek Vičík, Youtube
2. 12. 2012 0:01
Rakouský pilot formule 1 se po těžké nehodě a následném požáru znovu narodil.
Niki Lauda přišel na německém okruhu málem o život, přesto na formuli 1 nezanevřel a do světa Grand Prix se vrátil za pouhých 39 dní. | Video: Youtube.com

Nürburgring - Rakouský pilot formule 1 Niki Lauda se po těžké nehodě a následném požáru na Nürburgringu znovu narodil.

Psal se 1. srpen 1976 a Lauda obhajoval titul mistra světa. Nebezpečný Nürburgring (tehdy se ještě jezdilo na přírodním okruhu zvaném "Zelené peklo") neměl rád a vůbec nechtěl startovat.

Nakonec se týmem Ferrari nechal přemluvit. Jenže už v prvním kole dostal smyk, narazil do svodidel a jeho monopost začal hořet. Navíc se odražený stroj dostal do dráhy Surteesu Bretta Lungera, který do něj narazil.

Piloti F1 jako záchranáři

Laudu z plamenů dosahujících vražedné teploty 800 stupňů Celsia vyprostili jeho kolegové Lunger, Arturo Merzario, Guy Edwards a Harald Ertl.

Laudovi se během nárazu svezla helma z hlavy, takže kromě otravy oxidem uhličitým utrpěl těžké popáleniny tváře, které jsou dodnes patrné. Ani to mu ovšem nezabránilo v tom, aby se pouhých 39 dní po nehodě vrátil na závodní okruhy a až do posledního závodu bojoval o titul.

Mistr i po návratu

Nakonec se šampionem roku 1976 stal James Hunt, protože Lauda v posledním závodě sezony ve druhém, kole zajel do boxů a Velkou cenu Japonska vzdal kvůli nebezpečnému dešti zaplavujícím asfalt ve Fuji.

"Můj život má větší cenu než titul," řekl později Rakušan.

Nakonec se dočkal ještě dvou. Lauda se stal mistrem světa hned v roce 1977 a pak po návratu o sedm let později. Svého týmového kolegu v McLarenu Alaina Prosta tehdy porazil o neuvěřitelný půlbod.

 

Právě se děje

před 22 minutami

UEFA kvůli koronaviru zrušila kvalifikační zápas Ligy mistrů

Kvalifikační zápas fotbalové Ligy mistrů mezi severoirským Linfieldem a Dritou z Kosova se dnes v Nyonu hrát nebude. Po druhém pozitivním testu na koronavirus mezi hráči kosovského šampiona umístily švýcarské úřady tým do karantény.

UEFA na základě tohoto rozhodnutí finálový zápas kvalifikační fáze Ligy mistrů odložila. Nový termín zatím není znám, vítěz by se nicméně už za týden měl střetnout v 1. předkole s Legií Varšava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy