VIDEO Tajemné trhnutí volantem: klíč k Rosbergově duši?

Radek Vičík Radek Vičík
25. 8. 2014 6:00
Podruhé během této sezony Nico Rosberg rozžhavil doběla svého týmového kolegu v Mercedesu Lewise Hamiltona,
Podívejte se na kolizi Nico Rosberga a Lewise Hamiltona ve Spa. | Video: youtube.com

Spa-Francorchamps - Podruhé během této sezony Nico Rosberg rozžhavil doběla svého týmového kolegu v týmu formule 1 Mercedes Lewise Hamiltona, A zdá se, že jeho počínání ve Velké ceně Belgie u "Stříbrných šípů" definitivně vykopalo válečnou sekeru.

Více o kolizi Rosberga s Hamiltonem čtěte ZDE

Kontakt obou mercedesů ve druhém kole závodu ve Spa-Francorchamps má mnohem víc společného se sporným incidentem v kvalifikaci v Monaku, než by se na první pohled zdálo.

Monacké kvalifikační parkování

Jen pro osvěžení paměti, Rosberg koncem května krátce poté, co v závěru třetí části zajel nejrychlejší kolo, přehnal svoji snahu v zatáčce a v únikové zóně zaparkoval svůj vůz.

Tím pádem byly vyvěšené žluté vlajky a jeho britský rival přišel o šanci zlepšit si čas a eventuálně německého jezdce připravit o pole position.

"Je mi to líto a Lewisovi se omlouvám," řekl Rosberg na tiskové konferenci po kvalifikaci.

Už v Monaku se šířily spekulace o tom, že Rosberg boural schválně. Svůj názor si můžete udělat z videa v tomto našem článku. Hamilton na to tehdy ironicky procedil: "On říká, že ne."

Podivný manévr na poslední chvíli

Z porovnání videa z Monaka a zpomalených záběrů včerejší mely ve Spa vychází jeden zajímavý styčný bod. V obou případech Rosberg před kritickou událostí divoce zarejduje volantem. Takové škubnutí je v podobné situaci a od jezdce jeho kvalit nečekané.

Jistě, pokud by podobně zazmatkoval nováček Marcus Ericsson, bylo by to pochopitelné. Jenže v případě pilota s 159 Velkými cenami na kontě to vede k otázce, co se děje? Jakoby se na poslední chvíli rozmyslel udělat něco nečekaného a namířit vůz tam, kam ani vlastně původně nesměřoval.

Aniž bychom Rosbergovi sahali do svědomí a trvali na tom, že opravdu chtěl do Hamiltona úmyslně narazit, jeho vina na kolizi je nesporná. Minimálně proto, že se v šikaně Les Combes "cpal" se svým mercedesem do míst, kde musel čekat Hamiltona, jenž si logicky držel svoji ideální závodní linii.

Shodli se na tom, že se neshodnou

Dál už bychom zacházeli do říše bajek a pověstí. Hamilton včera odpoledne spustil povyk s tím, že jeho soupeř v boji o titul na týmovém brífinku přiznal, že do Brita narazil úmyslně.

Jenže šéf Mercedesu Toto Wolff, na jehož svědectví se také odvolával, řekl něco jiného. "Nico čekal, že mu Lewis uhne, ale Lewis neuhnul. V hodně ostré diskusi se shodli se na tom, že se neshodnou. Ale určitě to nebyla úmyslná nehoda. To je nesmysl," uvedl výkonný šéf německé stáje.

Milovníci spikleneckých teorií ovšem mohou namítnout, že Wolff mlží jen proto, aby zabránil dodatečnému vyšetřování nehody ze strany FIA a případnému trestu pro Rosberga.

Nepřípustná kolize

Němec sice ve Spa "zazlobil", ale pořád je to lídr MS a může Mercedesu vybojovat první titul šampiona F1 po dlouhých 59 letech.

Už krátce po závodě se ale šéf stáje na Rosberga obořil s tím, že zbytečně přihrál vítězství do klína Red Bullu.

"Ve druhém kole se nesnažíte předjíždět na ostří nože a nezničíte oba vozy. Druhý okruh dlouhého závodu, nehoda mezi týmovými kolegy. To je absolutně nepřípustné," hromoval Wolff pro BBC.

Rosberg riziko neviděl

Sám Rosberg si stojí na svém, že on za nic nemůže. "V té chvíli jsem byl rychlejší. Byla tu příležitost jet zvenku, protože vnitřek byl obsazený.  Neviděl jsem v tom žádné riziko, pokusil jsem se o předjetí, proč bych to neměl zkusit?" hájil se lídr šampionátu.

Atmosféra u Mercedesu houstne a za 14 dní v Monze se můžeme dočkat divokých věcí. Nesmíme zapomenout, že boje pilotů na život a na smrt začínají kvůli menším konfliktům, než je proražená pneumatika.

Slavná válka Ayrtona Senny s Alainem Prostem odstartovala ve chvíli, kdy se Senna cítil svým tehdejším francouzským týmovým kolegou u McLarenu podvedený tím, že porušil dohodu o nepředjíždění na startu v Imole.

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy