Video: Loeb v premiéře vyhrál, ale také školácky chyboval

Devítinásobný mistr světa v rallye začal první kompletní sezonu na okruzích ve velkém stylu.
Sébastien Loeb se mezi okruhovou elitou neztratil, i když v pravidlech stále ještě tápe. | Video: youtube.com

Nogaro - Devítinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb začal první kompletní sezonu na okruzích ve velkém stylu.

Do nového šampionátu FIA GT Series, který je nástupcem světvého šampionátu FIA GT1, postavil pod svým jménem dva vozy McLaren MP4-12C a v jednom z nich hned bojoval o vavříny.

Od začátku prvního podniku sezony, který v prodlouženém velikonočním víkendu hostilo francouzské Nogaro, byl Loeb s portugalským parťákem Alvarem Parentem v nejužší špičce.

První start = první vítězství

Svoje skvělé časy francouzsko-portugalská dvojice potvrdila i v nedělním kvalifikačním závodě, který po boji s Audi páru René Rast, Niki Mayr-Melnhof vyhrála.

Loeb tak slavil na okruzích první velký triumf. "Jestli jsem čekal vítězství? Určitě ne, ale Alvaro závod začal skvěle. Na mně bylo jeho dílo dokončit a vyhrát, pořádně jsem si to užil," radoval se Francouz, přivedl zaplněné tribuny v Nogaru do varu.

Deštivé velikonoční drama

V pondělí na jihozápadě Francie pršelo. Leob se pustil do tvrdého souboje s Mayr-Melnhofem a štafetu po něm převzal Portugalec.

Jenže Parente v jedné ze zatáček svůj McLaren neubrzdil, čímž lídra Rasta vyřadil z boje o vítězství. Sice nešlo zrovna o férový zákrok, ale francouzský tým za něj během závodu nebyl potrestán, to až po jeho skončení.

Přesto však Parente musel absolvovat jeden průjezd boxy navíc. Ovšem nebylo to za nebezpečnou jízdu, ale kvůli školácké chybě rallyového šampiona.

Francouz je na rychlostních zkouškách jako doma, ale pravidla okruhového závodění ještě nenastudoval Jinak si nelze vysvětlit, že si v boxové uličce rozepnul bezpečnostní pásy ještě před tím, než dojel k mechanikům. A to se nesmí.

"Byl jsem moc rychlý, pořád se ještě učíme," řekl Loeb lakonicky ke své chybě. V součtu s dodatečnou 30vteřinovou penalizaci za havárii znamenala propad McLarenu až na 12. místo.

Česká stopa

V Nogaru závodila také česká stáj HTP Gravity Charouz. Maximilian Buhk a Alon Day se za volantem Mercedesu SLS AMG GT3 vůbec neztratili, V kvalifikačním i hlavním závodě si německo-izraelský pár odvezl trofej za třetí místo.

Česká dvojice Jan Štovíček, Petr Charouz z téhož týmu skončila dvakrát ve druhé dvacítce. Velkou smůlu měl loňský vítěz ze Slovakiaringu a Nürburgringu  Filip Salaquarda, jenž se ve Ferrari 458 Italia GT3 ani jednou nesvezl.

FIA GT Series - Nogaro:

Kvalifikační závod: 1. Loeb, Parente (McLaren MP4-12C) 1:00:20,554 hod., 2. Mayr-Melnhof, Rast (Audi R8 LMS) -5,323, 3. Buhk, Day (Mercedes SLS AMG GT3) -5,511,... 18. P. Charouz, Šťovíček (Mercedes SLS AMG GT3) -2 kola.

Hlavní závod: 1. Stippler, Sandström (Audi R8 LMS) 1:00:25,029 hod., 2. Ortelli, Vanthoor (Audi R8 LMS) -8,041, 3. Buhk, Day -8,950, 4. Kumpen, Ide (Audi R8 LMS) -10,085, 5.  Viera, Campanico (Audi R8 LMS) - 15,248, 6. Mayr-Melnhof, Rast -18,050,... 21. P. Charouz, Šťovíček -2 kola.

Průběžné pořadí: 1. Stippler a Sandström oba 25, 3. Buhk a Day oba 21, 3. Ortelli a Vanthoor oba 18.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy