VIDEO 5513 metrů čistého adrenalinu. MotoGP míří do Austinu

Radek Vičík Radek Vičík
17. 4. 2013 12:27
Okruh Circuit of the Americas v Austinu je jedinou novou tratí v letošním kalendáři MS silničních motocyklů.
Projeďte se po okruhu v Austinu v atraktivním videu týmu továrního týmu Hondy. Vaším průvodcem bude španělský jezdec Dani Pedrosa. | Video: youtube.com

Austin - Když v lednu 2011 poprvé koply bagry do půdy v americkém Texasu, spousta lidí se smělým plánům majitelů okruhu Circuit of the Americas smála. Ale stačily dva roky a po premiérovém závodě formule 1 míří teď o víkendu do Austinu také hvězdy MotoGP.

Do třetice v Americe

Velká cena USA je už třetím závodem ve Spojených státech, doplňuje klání v Indianapolis a v Laguně Seca, kde ovšem jezdí jen piloti MotoGP.

Ovšem trať v Austinu je něco výjimečného, o čemž se už přesvědčili piloti formule 1. Dvorní architekt světových autodromů Hermann Tilke se tentokrát vytáhnul a i díky místnímu profilu vyčaroval povedených 5513 metrů čistého adrenalinu.

"Je to náročná trať. Podle mě bude rozhodovat první část. V těch rychlých zatáčkách je možné udělat si slušný náskok, ale taky hodně ztratit," míní nováček MotoGP Marc Marquez, který se svojí Hondou už na americké trati testoval.

Japonské privátní testy pro Hondu

Před měsícem se totiž jezdci Hondy i Yamahy vydali do USA na třídenní privátní testy a právě Marquez zajížděl nejlepší časy.

"Určitě je dobře, že jsme si mohli trať vyzkoušet. Ale teď o víkendu to bude úplně jiné. Už kvůli množství gumy na asfaltu. Navíc nás čeká velký nápor na fyzičku," dodal jeden z největších španělských motocyklových talentů.

První závod sezony v Kataru vyšel nejlépe Yamaze, když vyhrál Jorge Lorenzo před Valentinem Rossim. Ital navíc předvedl ve druhé části bombastickou stíhací jízdu a z pátého místa se prodral až na druhý stupínek.

"To, že jsme při testech ztráceli přes vteřinu na Hondu, není teď podstatné. Udělali jsme velký kus práce, abychom náskok soupeřů stáhli. Po výkonu v Losailu si věřím," uvedl  sebevědomý Lorenzo.

Ducati bude bojovat s neznámým

Zato u italské Ducati se už zase chytají za vlasy. Od října 2010 značka čeká na vítězství a ani odstup od nejlepších v Losailu nedává moc důvodů k nadšení.

"Protože jsme v Austinu netestovali, máme oproti soupeřům určitou nevýhodu. Nicky Hayden se tam svezl při ukázkové jízdě na cestovním superbiku Panigale R a říkal, že to je velmi náročná trať. Při prvních trénincích musíme hlavně najít optimální naladění. Bude to cesta do neznáma," přiznal Vittoriano Guareschi, šéf tovární stáje Ducati.

V Austinu nebudou samozřejmě chybět ani čeští zástupci. V MotoGP se podruhé představí hned dva, Karel Abraham a Lukáš Pešek, ve třídě Moto3 se soupeři popere Jakub Kornfeil.

Velká cena USA začíná v neděli v 18:00 hodin našeho času závodem Moto3, o 80 minut později startují jezdci Moto2 a ve 21:00 je naplánován souboj pilotů MotoGP. V přímém přenosu vysílá televizní stanice Fanda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy