VIDEO Elektrická formule začala leteckým dnem

Radek Vičík Radek Vičík
13. 9. 2014 14:36
Podívejte se, jak dramaticky skončil historicky první závodu Formule E, když Nicolas Porst poslal NIcka Heidfelda do vzduchu.
Podívejte se, jak dramaticky skončil historicky první závodu Formule E, když Nicolas Prost poslal Nicka Heidfelda do vzduchu. | Video: youtube.com

Peking - Historicky první závod elektrických formulí v rámci nového šampionátu Formule E skončil dnes v ulicích Pekingu divokou bouračkou.

O vítězství spolu bojovali Nicolas Prost, syn čtyřnásobného mistra světa Alaina Prosta, a expilot formule 1 Nick Heidfeld. Když se německý jezdec pokusil v poslední zatáčce Francouze předjet, Prost do něj nekompromisně strčil, vůz ve smyku najel na obrubník a ten ho katapultoval do vzduchu.

I když čínským divákům předvedl hodně divokou podívanou, rodák z Mönchengladbachu se ze svého bateriemi poháněného monopostu Renault vysoukal nezraněn. Ovšem adrenalin v něm pumpoval pořádně, protože se hned rozběhl za viníkem nehody, aby mu rázně vyčinil. Shodou okolností jsou Heidfeld a Prost kolegy v týmu Rebellion v MS ve vytrvalostních závodech.

"Cítím se strašně. Poté, co jsem shlédl záznam, vím, že to byla moje chyba. Neviděl jsem ho. Hlavní je, že můj kamarád Nick Heidfeld je v pořádku. Ještě jedou se ti, Nicku, omlouvám. Víš, že bych to schválně neudělal," sypal si pak Prost po závodě popel na hlavu na svém twitterovém účtu.

Díky této nehodě se do historie motoristického sportu zapsal jako první vítěz závodu Formule E Lucas di Grassi, další expilot F1 a účastník vytrvalostních závodů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy