21. 4. 2012 15:15
1. Vettel, 2. Hamilton, 3. Webber, 4. Button
Sebastian Vettel vyjede z první řady spolu s Lewisem Hamiltonem
Sebastian Vettel vyjede z první řady spolu s Lewisem Hamiltonem | Foto: Reuters

Manáma - Kvalifikaci na Velkou cenu Bahrajnu formule 1 vyhrál mistr světa Němec Sebastian Vettel a poprvé v sezoně odstartuje z prvního místa.

V boji o pole position ve čtvrtém letošním závodu šampionátu porazil jezdec Red Bullu o 108 tisícin sekundy Brita Lewise Hamiltona z McLarenu.

Do druhé řady se v neděli postaví jejich týmoví kolegové Australan Mark Webber (Red Bull) a Brit Jenson Button (McLaren).

Páté místo v kvalifikaci obsadil vítěz předchozí Grand Prix v Šanghaji Němec Nico Rosberg, který předtím na okruhu Sáchir dominoval tréninkům.

VIDEO Tak závodí formule v oáze uprostřed pouště
Formule 1 dorazila na Bahrajn. Mezi granáty a plyn
Král v Bahrajnu nepojede. Budoucnost v GP2 je nejistá
Vůz mechaniků zasáhla v Bahrajnu zápalná láhev
Rosberg v Bahrajnu srazil ptáka. Explodoval mu na helmě

Kvůli technickým problémům byl vyřazen už v první části sedminásobný mistr světa Michael Schumacher, jenž nenavázal na povedenou kvalifikaci v Šanghaji, kde zajel třetí čas.

Závod v Číně pak německé legendě pokazilo špatně připevněné kolo při zastávce v boxech.

"Tohle byla kvalifikace podle mého gusta," liboval si Vettel, který před týdnem v Šanghaji startoval až z jedenácté pozice. V úvodních dvou letošních závodech byl v kvalifikaci vždy šestý.

"Věci se mohou rychle změnit. Před týdnem jsem byl bez šance, proto je fajn být zase vepředu. Ale i když nám to nešlo, nikdo v týmu nepropadal panice. Tohle byl první krok správným směrem a budeme dál tvrdě pracovat," prohlásil po svém 31. vítězství v kvalifikaci čtyřiadvacetiletý jezdec.

Rosberg: Je pěkné, že páté místo je zklamáním

Rosberga výsledek kvalifikace nijak nerozhodil.

"To je přece pěkné, když je pro člověka zklamáním páté místo. V závěru jsme zkrátka nebyli dost rychlí. Ale máme ještě jednu sadu pneumatik, takže jsem na tom dobře," uvedl německý pilot, který se v Šanghaji dočkal premiérového triumfu ve 111. závodu v kariéře.

Veterán Schumacher byl v kvalifikaci osmnáctý, ale odstartuje ze 17. příčky. Na roštu se posunul díky tomu, že Venezuelan Pastor Maldonado po výměně převodovky ztratil pět míst.

"Měli jsme potíže se zadním křídlem a museli čekat v depu," posteskl si.

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:32,422, 2. Hamilton (Brit./McLaren) 1:32,530, 3. Webber (Austr./Red Bull) 1:32,637, 4. Button (Brit./McLaren) 1:32,711, 5. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:32,821, 6. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) 1:32,912, 7. Grosjean (Fr./Lotus) 1:33,008, 8. Pérez (Mex./Sauber) 1:33,394, 9. Alonso (Šp./Ferrari), 10. Di Resta (Brit./Force India) oba bez času.