Vettel vyhrál druhý závod v řadě. Na Alonsa ztrácí 4 body

FOTO Vettel skákal do vzduchu, Alonso by se nejradši neviděl
Němec Sebastian Vettel svým tradičním gestem oslavuje triumf ve Velké ceně Japonska.
Vettel si na stupních vítězů ťuká s Felipem Massou z Ferrari, který skončil druhý.
Třetí místo k nadšení domácích diváků obsadil Kamui Kobajaši.
Vettel příjímá gratulace od šéfmechanika Red Bullu.
7. 10. 2012 12:00

Suzuka - Němec Sebastian Vettel ze stáje Red Bull vyhrál Velkou cenu Japonska vozů formule 1 a snížil náskok Fernanda Alonsa v čele mistrovství světa na pouhé čtyři body.

Španělský pilot týmu Ferrari po kolizi na startu závod nedokončil.

Druhý skončil Brazilec Felipe Massa z Ferrari, třetí místo obsadil k radosti domácích fanoušků Kamui Kobajaši ze Sauberu.

Vettel nakročil k mistrovskému hattricku

Vettel vyhrál na trati v Suzuce v posledních čtyřech letech potřetí, v kariéře to byl jeho 24. triumf.

Jako první má na kontě tři vítězství v této sezoně, rovněž premiérově letos měly dva závody za sebou stejného vítěze a při zlepšené formě Red Bullu se dvojnásobný mistr světa opět pasoval do role největšího favorita na titul.

Třetí místo v průběžném pořadí uhájil Fin Kimi Räikkönnen s Lotusu, který na Vettela ztrácí už 33 bodů.

"Byl to dnes velmi důležitý krok," prohlásil Vettel, který významně posílil šance na třetí titul mistra světa v řadě, což se v historii povedlo pouze Juanu Manuelu Fangiovi a Michaelu Schumacherovi.

"Ale ještě je dost závodů do konce, takže o tom nemůže být ani řeč," řekl.

Alonso: Je to k vzteku takhle skončit

Už první metry rozhodly o tom, že lídr šampionátu Alonso přijde o náskok v čele.

Sebastian Grosjean totiž po dramatickém startu nezvládl svůj vůz a narazil při nájezdu do pravotočivé zatáčky do red bullu Marka Webbera.

Kolizi lehce odnesli i Sergio Pérez ze Sauberu a Räikkönnen, jehož vůz poškodil Alonsovi pneumatiku, a pro Španěla závod podobně jako letos už v Belgii předčasně skončil.

"Je to k vzteku, když se nedostaneš ani za první zatáčku," zlobil se Alonso.

"Ale nic naplat, musíme se dát zase dohromady a soustředit se na příští týden - a nedopustit už žádnou chybu," dodal.

"Alonso měl dnes velkou smůlu. Z toho je vidět, že nikdy není jisté, co se stane, takže i proto si velmi cením těch dnešních bodů," prohlásil Vettel.

"Je jasné, že takové věci se stávají, když máme ročně tolik závodů," pokračoval Němec.

Massa parádně využil zastávku v boxu

Vítěz kvalifikace měl po výpadku lídra MS o to větší motivaci vyhrát.

Nikomu nedal šanci, a když zajel bezpečnostní vůz ve třetím kole zpátky do garáže, začal všem ujíždět.

Vedle Alonsa nepokračoval v závodu ani Nico Rosberg s mercedesem, naopak kolizi využil na startu osmý Jenson Button z McLarenu a dostal se do boje o stupně vítězů.

Po desátém okruhu měl Vettel už náskok více než šest sekund, o druhé místo bojoval Kobajaši, na kterého dotírali Button a Massa.

O tři kola později začaly první zastávky v boxech, které se povedly zejména Massovi, jež se dostal na druhé místo před Buttona.

Naopak Pérez po smyku skončil mimo trať a závod pro něj skončil. Vettel náskok i nadále zvyšoval.

"Je to skvělý pocit být zase na stupních"

Podruhé zajížděli jezdci k mechanikům kolem 35. kola, o něco déle tam neplánovaně kvůli potížím s dotažením pneumatik byla obě auta McLarenu.

Naopak Vettel strávil v garáži při výměně kol pouze 2,5 sekundy a mířil za jasným vítězstvím.

Massa si pro druhé místo, první stupně vítězů po dvou letech, dojel v poklidu, třetí místo do posledních chvíle musel Kobajaši hájit před dotírajícím Buttonem.

"Konečně. Je to po dlouhé době zase skvělý pocit stát na stupních vítězů," radoval se Massa.

"Byl to skvělý závod a ukázalo se, že je potřeba bojovat, i když se mi dlouho nedařilo. Věděl jsem, že můžu tady bojovat o vítězství nebo stupně vítězů," prohlásil Brazilec.

A radostí se rozplýval i Kobajaši. "Fantastické, neuvěřitelné," hledal po závodu těžko slova japonský pilot.

"Měl jsem dobrý start, ale byl to hodně těžký závod," dodal jezdec, který se dočkal bouřlivého skandování publika.

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:28:56,242 (prům. rychlost: 207,429 km/h), 2. Massa (Braz./Ferrari) -20,639, 3. Kobajaši (Jap./Sauber) -24,538, 4. Button (Brit./McLaren) -25,098, 5. Hamilton (Brit./McLaren) -46,490, 6. Räikkönen (Fin./Lotus) -50,424, 7. Hülkenberg (Něm./Force India) -51,159, 8. Maldonado (Ven./Williams) -52,364, 9. Webber (Austr./Red Bull) -54,675, 10. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -1:06,919.

Průběžné pořadí (po 15 z 20 závodů): 1. Alonso (Šp./Ferrari) 194 bodů, 2. Vettel 190, 3. Räikkönen 157, 4. Hamilton 152, 5. Webber (Austr./Red Bull) 134, 6. Button 131, 7. Rosberg (Něm./Mercedes) 93, 8. Grosjean (Fr./Lotus) 82, 9. Massa 69, 10. Pérez (Mex./Sauber) 66.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 324, 2. McLaren 283, 3. Ferrari 263, 4. Lotus 239, 5. Mercedes 136, 6. Sauber 116.