Kornfeil dojel pátý ve zkráceném závodě, Pešek spadl

Radek Vičík Radek Vičík
5. 5. 2013 11:38
Jakub Kornfeil dokázal v Jerezu zajet na pátém místě.
Jakub Kornfeil dokázal v Jerezu zajet na pátém místě. | Foto: MPAfoto.com

Jerez - Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil si pátou příčkou ve zkráceném závodě Moto3 v Jerezu vyrovnal svoje životní maximum v mistrovství světa. Lukáš Pešek v závodě MotoGP spadl ve čtvrtém kole.

Závod ukončil pád

Kornfeil sice po startu Velké ceny Španělska něco ztratil ze svého devátého místa, ale díky své zlepšené jízdě i řadě pádů soupeřů se brzy probojoval až na pátou příčku.

"Zhruba v osmém, devátém kole začaly strašně rychle odcházet gumy. To byla ta pasáž závodu, kdy upadli postupně Rins a z naší skupiny taky Oliveira, Miller a Antonelli. Řekl jsem si, že pojedu hlavou," řekl český závodník.

V 15. kole ale vážně havaroval francouzský jezdec Alan Techer a ředitelství se rozhodlo závod předčasně ukončit. Protože byly odjety pravidly stanovené dvě třetiny Velké ceny, mohli být okamžitě vyhlášeny výsledky a jezdci získali plný počet bodů.

Vyhrál Španěl Maverick Viňales na KTM před svým krajanem Luisem Salomem se strojem stejné značky. Stupně vítěz pak doplnil Němec Jonas Folger na stroji Kalex KTM.

V Jerezu jako v Brně

Stejnou kombinací používá i Kornfeil, jenž na páté příčce ztratil na vítěze více než 18 vteřin. Přitom závodník týmu Redox RW Racing GP vynechal páteční tréninky, protože dělal maturitu. Tak dobře dojel v závodě MS pouze v roce 2010 v Brně v kubatuře do 125 ccm.

"V týmu panuje obrovská spokojenost a všichni si teď ze mě střílí, že bych si měl i příště před závodním víkendem napsat nějakou další písemku," dodal se smíchem Kornfeil.

První triumf v kariéře jezdce Moto2 v Jerezu vybojoval Esteve Rabat se strojem Kalex.

V Jerezu právě teď probíhá závod MotoGP, v němž už kvůli pádu nepokračuje jediný český zástupce Pešek. Karel Abraham se totiž kvůli bolesti zlomené klíční kosti na start vůbec nepostavil.

V dramatickém finiši slavil první letošní triumf Dani Pedrosa, který vyhrál před svým stájovým kolegou na Hondě Marcem Marquesem. Třetí dojel obhájce titulu Jorge Lorenzo na Yamaze.

Připravujeme podrobnosti

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu:

Moto3: 1. M. Viňales 26:57,338, 2. Salom (oba Šp./KTM) -0,263, 3. Folger (Něm./Kalex KTM) -4,475, 4. Binder (JAR/Suter Honda) -15,104, 5. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -18,412, 6. Ajo (Fin./KTM) -19,064.

Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. M. Viňales 65 b., 2. Salom 61, 3. Rins (Šp./KTM) 41, 4. Folger 40, 5. Khairuddin (Mal./KTM) 28, 6. Binder 24, ...9. Kornfeil 17.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 45:04,450, 2. Redding (Brit./Kalex) -4,261, 3. P. Espargaró (Šp./Kalex) -7,517, 4. Nakagami (Jap./Kalex) -7,721, 5. Terol (Šp./Suter) -11,535, 6. Simeon (Belg./Kalex) -13,264.

Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Rabat 52, 2. Redding 51, 3. P. Espargaró 41, 4. Terol 38, 5. Aegerter (Švýc./Suter) 34, 6. Nakagami 29.

MotoGP: 1. Pedrosa 45:17,632, 2. Márquez (oba Šp./Honda) -2,487, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -5,089, 4. Rossi (It./Yamaha) -8,914, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) -12,663, 6. Bautista (Šp./Honda) -15,094, ...Pešek (ČR/Ioda Suter) nedokončil, Abraham (ČR/Aprilia) nestartoval.

Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Márquez 61, 2. Pedrosa 58, 3. Lorenzo 57, 4. Rossi 43, 5. Crutchlow 35, 6. Bautista 28.