Kornfeil dojel pátý ve zkráceném závodě, Pešek spadl

Radek Vičík Radek Vičík
5. 5. 2013 11:38
Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil si pátou příčkou ve zkráceném závodě Moto3 v Jerezu vyrovnal svoje životní maximum v mistrovství světa.
Jakub Kornfeil dokázal v Jerezu zajet na pátém místě.
Jakub Kornfeil dokázal v Jerezu zajet na pátém místě. | Foto: MPAfoto.com

Jerez - Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil si pátou příčkou ve zkráceném závodě Moto3 v Jerezu vyrovnal svoje životní maximum v mistrovství světa. Lukáš Pešek v závodě MotoGP spadl ve čtvrtém kole.

Závod ukončil pád

Kornfeil sice po startu Velké ceny Španělska něco ztratil ze svého devátého místa, ale díky své zlepšené jízdě i řadě pádů soupeřů se brzy probojoval až na pátou příčku.

"Zhruba v osmém, devátém kole začaly strašně rychle odcházet gumy. To byla ta pasáž závodu, kdy upadli postupně Rins a z naší skupiny taky Oliveira, Miller a Antonelli. Řekl jsem si, že pojedu hlavou," řekl český závodník.

V 15. kole ale vážně havaroval francouzský jezdec Alan Techer a ředitelství se rozhodlo závod předčasně ukončit. Protože byly odjety pravidly stanovené dvě třetiny Velké ceny, mohli být okamžitě vyhlášeny výsledky a jezdci získali plný počet bodů.

Vyhrál Španěl Maverick Viňales na KTM před svým krajanem Luisem Salomem se strojem stejné značky. Stupně vítěz pak doplnil Němec Jonas Folger na stroji Kalex KTM.

V Jerezu jako v Brně

Stejnou kombinací používá i Kornfeil, jenž na páté příčce ztratil na vítěze více než 18 vteřin. Přitom závodník týmu Redox RW Racing GP vynechal páteční tréninky, protože dělal maturitu. Tak dobře dojel v závodě MS pouze v roce 2010 v Brně v kubatuře do 125 ccm.

"V týmu panuje obrovská spokojenost a všichni si teď ze mě střílí, že bych si měl i příště před závodním víkendem napsat nějakou další písemku," dodal se smíchem Kornfeil.

První triumf v kariéře jezdce Moto2 v Jerezu vybojoval Esteve Rabat se strojem Kalex.

V Jerezu právě teď probíhá závod MotoGP, v němž už kvůli pádu nepokračuje jediný český zástupce Pešek. Karel Abraham se totiž kvůli bolesti zlomené klíční kosti na start vůbec nepostavil.

V dramatickém finiši slavil první letošní triumf Dani Pedrosa, který vyhrál před svým stájovým kolegou na Hondě Marcem Marquesem. Třetí dojel obhájce titulu Jorge Lorenzo na Yamaze.

Připravujeme podrobnosti

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Jerezu:

Moto3: 1. M. Viňales 26:57,338, 2. Salom (oba Šp./KTM) -0,263, 3. Folger (Něm./Kalex KTM) -4,475, 4. Binder (JAR/Suter Honda) -15,104, 5. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -18,412, 6. Ajo (Fin./KTM) -19,064.

Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. M. Viňales 65 b., 2. Salom 61, 3. Rins (Šp./KTM) 41, 4. Folger 40, 5. Khairuddin (Mal./KTM) 28, 6. Binder 24, ...9. Kornfeil 17.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 45:04,450, 2. Redding (Brit./Kalex) -4,261, 3. P. Espargaró (Šp./Kalex) -7,517, 4. Nakagami (Jap./Kalex) -7,721, 5. Terol (Šp./Suter) -11,535, 6. Simeon (Belg./Kalex) -13,264.

Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Rabat 52, 2. Redding 51, 3. P. Espargaró 41, 4. Terol 38, 5. Aegerter (Švýc./Suter) 34, 6. Nakagami 29.

MotoGP: 1. Pedrosa 45:17,632, 2. Márquez (oba Šp./Honda) -2,487, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -5,089, 4. Rossi (It./Yamaha) -8,914, 5. Crutchlow (Brit./Yamaha) -12,663, 6. Bautista (Šp./Honda) -15,094, ...Pešek (ČR/Ioda Suter) nedokončil, Abraham (ČR/Aprilia) nestartoval.

Průběžné pořadí MS (po 3 ze 17 závodů): 1. Márquez 61, 2. Pedrosa 58, 3. Lorenzo 57, 4. Rossi 43, 5. Crutchlow 35, 6. Bautista 28.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zahraniční dluh ČR stoupl ke konci března o 6,7 miliardy korun

Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března činil 4,308 bilionu Kč. To představovalo 76 procent hrubého domácího produktu (HDP). Meziročně byl dluh nižší o 167,7 miliardy Kč. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Ve struktuře zahraničního dluhu v prvním čtvrtletí byl podle ní určující růst zadluženosti vládního a podnikového sektoru.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Olympiáda v Tokiu bude s fanoušky, do hledišť může až 10 000 Japonců

Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát procent kapacity, přičemž maximem bude návštěva 10.000 lidí. Dnes to oznámili pořadatelé olympiády, která začne 23. července.

Při největší sportovní akci budou po dohodě organizátorů s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) stejná pravidla, jaká v Japonsku platí ode dneška po skončení nouzového stavu kvůli další vlně koronaviru. Na rozdíl například od Česka mohli i v nouzovém stavu na sportovní akce fanoušci, ale kapacita mohla být zaplněna z poloviny a strop byl na pěti tisících lidech. Nyní se maximální počet zvýšil na deset tisíc fanoušků.

Sportovci se tak nemusejí obávat prázdných stadionů, které při vyšších počtech nově nakažených v Japonsku hrozily. Kvůli pokračující pandemii, která si loni vynutila odložení OH, nesmějí na hry fanoušci ze zahraničí.

před 38 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Velké dopravní komplikace způsobuje od pondělního rána na Olomoucku a Přerovsku uzavřená dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem, kde se v sobotu kvůli vysoké teplotě zvlnila vozovka. Před objízdnou trasou vedoucí po nedaleké silnici se tvoří několikakilometrové kolony. Doprava kolabuje také v Přerově, přes který se v pondělí zřejmě hodně řidičů kvůli uzavřené dálnici rozhodlo jet, aby se vyhnuli kolonám u Přáslavic a Velkého Újezdu. Oprava poškozené vozovky D35 začala dnes, úsek mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem by měl být zprovozněn ve čtvrtek.

Nejhorší je dopravní situace u Velkého Újezdu, kde se před odbočkou na objízdnou trasu podle informací Ředitelství silnic a dálnic vytvořila ve směru od Ostravy zhruba tříkilometrová kolona. Řidiči musí počítat se zhruba čtyřicetiminutovým zdržením. Ve směru od Olomouce je u Přáslavic také přibližně tříkilometrová kolona, auta pomalu popojíždějí směrem k objížďce.

Oprava dálnice D35 výrazně zkomplikovala dopravní situaci také na sousedním Přerovsku. Automobily ráno zahltily Přerov, kde se tvoří dlouhé kolony vozidel. Místní jsou na dopravní komplikace kvůli chybějící dálnici D1 zvyklí, dnešní dopravní situace se ale podle komentářů na sociálních sítích zcela vymyká obvyklému stavu.

Na zastávkách MHD v Přerově od rána postávají hloučky lidí, jelikož autobusové spoje mají podle hlášení dispečera kvůli kolonám v ulicích města až 60 minut zpoždění. V dlouhých kolonách stáli lidé také na hlavním silničním tahu ve směru z Olomouce do Přerova, a to již od Krčmaně. "Zoufalí řidiči se snažili hledat objízdné trasy přes okolní obce, aby se dostali ze sevření pomalu jedoucí kolony," řekla řidička, která ráno cestovala z Přerova do Olomouce.

Vozovka na dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem ve směru na Ostravu praskla v sobotu odpoledne, příčinou zřejmě byly vysoké teploty.

Další zprávy