MotoGP otřásá skandál, Rossi sestřelil Marqueze. Kornfeil v Sepangu vedl

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 25. 10. 2015 10:14
Ani v předposledním závodě světového šampionátu nedokázal Danny Kent proměnit v realitu svůj útok na titul mistra světa třídy Moto3. V Sepangu vyhrál jeho rival Miguel Oliveira a stáhl Britův náskok na 24 bodů. V MotoGP Valentino Rossi sestřelil Marca Marqueze, za to dostal tři trestné body a do rozhodujícího závodu sezony proto odstartuje poslední.
Valentino Rossi "odnesl" kolizi s Marquezem trestem, který se přenese do rozhodujícího závodu sezony ve Valencii. | Foto: Yamaha Racing

Sepang - Jakub Kornfeil také ve Velké ceně Malajsie silničních motocyklů okusil, jaké to jet v čele závodu světového šampionátu, aby v cíli dramatické Grand Prix třídy Moto3 obsadil šesté místo. Karel Hanika po pádu závod nedokončil.

Závod královské třídy MotoGP zastínila kolize lídra seriálu Valentina Rossiho, jenž v boji o třetí místo místo sundal" Marca Marqueze.

Ředitelství závodu za to Italovi udělilo tři testné body. To znamená, že v posledním podniku sezony ve Valencii mu bude patřit poslední místo na startu. Yamaha se ovšem proti rozhodnutí jury na místě odvolala.

Kolize Rossiho s Marquezem:

"Soubojem s Marcem jsem ztratil moc času. Ve 14. zatáčce jsem se ho snažil zpomalit, ale došlo ke kolizi," popsal Rossi chladně celý incident.

Ital se v boji o titul s Jorgem Lorenzem, jenž dnes skončil druhý, rázem dostal do defenzívy, protože se bude muset kupředu prokousat celým závodním polem.

Korunovace znovu odložena

Pro vítězství v Moto3  si dojel Miguel Oliveira z Portugalska. A protože lídr šampionátu Danny Kent dojel až na sedm pozici, zůstává stále ve hře o titul mistra světa. Do závěrečného podniku ve Valencii odstartuje Brit s náskokem 24 bodů.

Český jezdec se od startu držel v čelní skupině a z pátého místo na startu se posunul na čtvrté. 16 kol po startu se závodník startující v barvách okruhu v Sepangu poprvé ocitl v čele. Ovšem nejlepší jezdci dnešního závodu si nedarovali ani metr a pořadí se přesýpalo jako písek na Sahaře.

12 kol před cílem se do vedoucí desítky dostal také Hanika, ale o dvě kola později se Čech na další KTM poroučel k zemi a závod pro něj skončil.

Kornfeil se nelekl ani lídra seriálu

V závěrečné fázi závodu se o vítězství poprala osmička jezdců včetně Kenta, jenž se kupředu prodral až z hloubi druhé desítky.

Zatímco Brit se probojoval na pátou pozici zajišťujícímu mu vysněný titul mistra světa. Kornfeilův motocykl jakoby začal "vadnout" a a Čech na sedmé pozici jen tak tak držel v závěsu nejlepší šestky.

V závěru ale Kornfeil zabral a v cíli vybojoval šestou pozici právě před Kentem, který si tak na korunovaci musí počkat dvě týdny do Valencie.

Lorenzo ztrácí už jen sedm bodů

V MotoGP sice kraloval Dani Pedrosa na Hondě, ale zraky se od startu upírali k souboji o titul. Lorenzo nezačal závod dobře, ale brzy se dostal do tempa a po pár kolech předjel i na třetím místě jedoucího Rossiho.

Ital se pak dostal do dlouhé tahanice o pozici z Marquezem, při níž oba soupeři jeli na hranici svých možností ale pořád v mezích fair play. To se změnilo v sedmém kole, kdy Rossi při vytlačování poslal svého soupeře k zemi.

Juty ovšem nedošla k závěru, že to byl úmyslný "faul", to by jinak Itala z výsledků VC Malajsie vyškrtla. Oba jezdci Yamahy bojující o titul dojeli za sebou, čím Lorenzo stáhl náskok vedoucího Rossiho na sedm bodů.

"Jsme přesvědčeni, že Valentino úmyslně srazil Marca," řekl ještě během Velké ceny Livo Suppo, šéf tovární stáje Honda.

Konflikt mezi o generaci starším Rossim a Marquezem začal už před závodním víkendem, když Ital kritizoval nevybíravý styl obhájce titulu. Španěl ani dnes nezávodil v rukavičkách a oba jezdci byli několikrát jen krůček od kolize.

To vedlo bývalého jezdce MotoGP a šampiona superbiků Bena Spiese k tomu, že nevidí jasné viníka: "Marquez dostal od Rossiho to, o co si říkal  celý závod, takže na vině jsou oba," uvedl Američan na svém Twitteru.

Pro další vítězství ve své životní sezoně si v Sepangu dojel už jistý šampion Moto2 Johann Zarco.Francouz o půl vteřiny porazil Thomase Lüthiho ze Švýcarska, třetí skončil Němec Jonas Folger.

Zarco oslavil první místo přemetem:

Velká cena Malajsie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Sepangu:

Moto3: 1. Oliveira (Portug./KTM) 40:33,277, 2. Binder (JAR/KTM) -0,089, 3. Navarro (Šp./Honda) -0,273, 4. Antonelli (It./Honda) -0,305, 5. Fenati (It./KTM) -0,416, 6. Kornfeil -0,530, ...Hanika (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Kent (Brit./Honda) 253 b., 2. Oliveira 229, 3. Bastianini (It./Honda) 196, 4. Fenati 176, 5. Antonelli 174, 6. Vázquez (Šp./Honda) 155, ...13. Kornfeil 73, 17. Hanika 43.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 40:37,772, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) -0,598, 3. Folger (Něm./Kalex) -9,846, 4. Nakagami (Jap./Kalex) -14,139, 5. Baldassarri (It./Kalex) -16,440, 6. Salom (Šp./Kalex) -22,294.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Zarco 343, 2. Rins 214, 3. Rabat (oba Šp./Kalex) 206, 4. Lowes (Brit./Speed Up) 175, 5. Lüthi 163, 6. Folger 161.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 40:37,691, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -3,612, 3. Rossi (It./Yamaha) -13,724, 4. Smith (Brit./Yamaha) -23,995, 5. Crutchlow (Brit./Honda) -28,721, 6. Petrucci (It./Ducati) -36,372.

Průběžné pořadí MS (po 17 z 18 závodů): 1. Rossi 312, 2. Lorenzo 305, 3. M. Márquez (Šp./Honda) 222, 4. Pedrosa 190, 5. Iannone (It./Ducati) 188, 6. Smith 171.