Kornfeil v Losailu v Moto3 6., bodovali i Abraham a Hanika

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 23. 3. 2014 20:51
Oba čeští účastníci MS třídy Moto3 dokázali v prvním závodě sezony v Kataru bodovat. Jakub Kornfeil na KTM obsadil 6. pozici, nováček Karel Hanika dojel čtrnáctý. Karel Abraham byl v MotoGP třináctý.
Jakub Kornfeil.
Jakub Kornfeil. | Foto: MPAfoto.com

Losaíl - Oba čeští účastníci MS silničních motocyklů třídy Moto3 dokázali v prvním závodě sezony v Losailu bodovat. Jakub Kornfeil na KTM obsadil ve Velké ceně šestou pozici, nováček Karel Hanika na stroji stejné značky dojel čtrnáctý.

Dva čeští jezdci v jednom závodě v rámci MS bodovali naposledy ve Velké ceně Rio de Janeira 2001, kdy ve stopětadvacítkách byl Jakub Smrž osmý a Jaroslav Huleš desátý.

Povedený den tuzemských závodníků podtrhl třináctým místem Karel Abraham ve třídě MotoGP.

Start nebyl ideální

Kornfeil, který do klání Moto3 startoval z druhé řady, nevyjel do závodu ideálně a v půlce prvního kola několik míst ztratil.

"Díky dobrému startu jsem se posunul o místo nahoru a z první zatáčky jsem vyjížděl na třetím místě. Bohužel jsem o něj ale vzápětí přišel, když se mně tam doslova nacpal Isaac (Viňales). Docela jsem se ho lekl, protože měl za úkol jet za mnou a zbytečně neriskovat," popsal jezdec týmu Team Calvo začátek Velké ceny.

V prvních kolech ujeli zbytku jezdeckého pole Alex Marquez a Jack Miller, zatímco Kornfeil se držel ve skupině bojující o třetí až deváté místo. Český jezdec se na několik okruhů "usadil" na šesté pozici.

Motorce chyběla rychlost

"Bohužel jsem na soupeře ztrácel na rovince. Naše převody dnes nebyly tak rychlé jako kluků před námi. Proto jsem se to pak snažil dohánět na brzdy. Někdy to mohlo vypadat, že se snažím jet opravdu hodně na krev, ale nebylo prostě jiné východisko," vysvětlil rodák z Kyjova.

Na šestém místě se držel až do chvíle, kdy se osm kol před koncem pokusil o útok na přední příčky. Ten sice jihomoravskému závodníkovi nevyšel, spadl na osmou pozici, ale v závěru se dokázal posunout zpět na šesté místo.

"Ve své podstatě je úplně jedno, jestli bych v posledním kole najížděl na cílovou rovinku první nebo třetí. Než bychom projeli cílovou čáru, už bych byl zase nejspíš na konci," dodal Kornfeil filozoficky.

Pro vítězství si po boji dojel Australan Miller před mladším bratrem mistra světa MotoGP Marca Marqueze. Třetí místo obsadil další Španěl Efren Vazquez.

Hanika se brzy dostal do nejlepší patnáctky a domů si nakonec veze první dva "světové" body. "První závod nebyl špatný. Startoval jsem z 19. pozice, a právě proto si myslím, že jsem neskončil výše," popsal svoje pocity.

Festival pádů v MotoGP

Hned v prvním kole závodu MotoGP spadl jeho lídr Jorge Lorenzo, kterého v čele vystřídal Stefan Bradl startující až z třetí řady. "Příliš moc jsem riskoval a udělal jsem začátečnickou chybu," přiznal Lorenzo.

Za chvíli po Španělovi se k zemi poroučel i čtvrtý Andrea Iannone na Ducati. Abraham se držel těsně za bodovanou patnáctkou.

Na Bradla se dotáhl obhájce titulu Marc Marquez, ale místo toho, aby Němce hladce předjel, sám udělal chybu a "pustil" před sebe Alvara Bautistu. Pro Hondu to byly hody, protože v té chvíli držela kompletní stupně vítězů před čtvrtým Valentinem Rossim.

Bautista ovšem zopakoval Marquezovu chybu a jen tak tak, že nesestřelil Rossiho. 14 kol před koncem pokračoval ve festival pádů Bradl, který tak pustil Marqueze bez boje do vedení. Ale to trvalo jen chvíli, než se kolem něj prohnal Rossi.

Abraham ukončil čekání na body

Ten se na výsluní hřál pět kol, pak se vedení ujal Marquez a i přes nedávnou zlomeninu nohy z motokrosu se držel v čele. Abraham se i díky pádu v té chvíli pátého Bradleyho Smithe posunul na třinácté místo a bojoval s před ním jedoucím Hiroši Aojamou.

Marquez a Rossi až do knce předváděli souboj kolo na kolo s řadou předjíždění. Jako poslední se smál 21letý Španěl, který vyhrál před Rossim a Dani Pedrosou (Honda).

Abraham bodoval poprvé od červencové Velké ceny USA v Laguně Seca. "Jsem samozřejmě šťastnej, že mám body, ale popravdě teď se asi budu chvilku dávat dohromady. Druhou půlku závodu už jsem počítal kola do konce, rameno hodně bolelo," přiznal brněnský jezdec, který stále laboruje se zraněnou rukou.

Dramatické klání Moto2 rozhodly v cíli jen čtyři setiny vteřiny, o které Španěl Esteve Rabat před sebou udržel dotírajícího Takaaki Nakagamiho z Japonska.

Velká cena Kataru, úvodní závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Miller (Austr./KTM) 38:05,810, 2. Á. Márquez -0,233, 3. Vázquez (oba Šp./Honda) -0,280, 4. Oliveira (Portug./Mahindra) -0,295, 5. Rins (Šp./Honda) -0,369, 6. Kornfeil -0,586, ...14. Hanika (oba ČR/KTM) -11,292.

Moto2: 1. Rabat (Šp./Kalex) 40:20,963, 2. Nakagami (Jap./Kalex) -0,040, 3. Kallio (Fin./Kalex) -1,059, 4. Lüthi (Švýc./Suter) -3,741, 5. M. Viňales (Šp./Kalex) -4,043, 6. Corsi (It./Forward KLX) -5,830.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 42:40,561, 2. Rossi (It./Yamaha) -0,259, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -3,370, 4. A. Espargaró (Šp./Yamaha) -11,623, 5. Dovizioso (It./Ducati) -12,159, 6. Crutchlow (Brit./Ducati) -28,526, ...13. Abraham (ČR/Honda) -50,581.