VC Itálie vyhrál Hamilton, lídr Alonso dojel třetí

FOTO Hamilton a Alonso vládli VC Itálie v Monze
Takto začínalo velké drama nejrychlejšího závodu formule 1 v italské Monze.
Závod ovládl Brit Lewis Hamilton z McLarenu.
Na čelo před sebe po celou dobu nikoho nepustil. Kraloval jak kvalifikaci, tak samotnému závodu.
Za Hamiltonem však bylo rušno. Jeho stájový kolega Jenson Button se po dlouhou dobu držel na druhém místě. Necelých 20 kol před cílem však kvůli závadě na palivovém čerpadlu musel odstoupit.
9. 9. 2012 15:30
Lewis Hamilton vyhrál stylem start-cíl Velkou cenu Itálie na okruhu v Monze.

Monza - Lewis Hamilton vyhrál stylem start-cíl Velkou cenu Itálie na okruhu v Monze.

Britský jezdec stáje McLaren, který ovládnul sobotní kvalifikaci, tak potvrdil hegemonii své stáje, která ovládla poslední tři Velké ceny.

V Maďarsku vyhrál Hamilton, minulý týden zvítězil v Belgii rovněž stylem start-cíl jeho krajan Jenson Button.

Vítěz závodu ve Spa měl však tentokrát smůlu. Ve 34. kole musel odstavit vůz kvůli selhání palivového systému, i když v té chvíli byl druhý za Hamiltonem.

Druhý muž kvalifikace tak nenavázal na druhá místa v předchozích třech závodech v Monze.

Pérez zajel stíhačku z 12. místa

Hamilton za sebou v cíli nechal o více než čtyři sekundy mexického jezdce Sauberu Sergia Péreze.

Ten předvedl v závěru vynikající stíhací jízdu, když se za posledních dvacet kol propracoval na stupně vítězů z osmého místa. Navíc na startu vyjížděl až z 12. místa.

Na třetím místě dojel s více než dvacetisekundovým odstupem na Hamiltona lídr průběžného pořadí šampionátu Španěl Fernando Alonso na ferrari, který se na stupně vítězů dostal z 10. pozice na startu.

Alonso tak zvýšil svůj náskok v čele pořadí jezdců.

Dobrý závod domácí stáje potvrdil čtvrtým místem Alonsův parťák Felipe Massa z Brazílie.

Hamilton je v pořadí MS už druhý

Hamilton se propracoval díky triumfu z pátého na druhé místo šampionátu, když na Alonsa ztrácí 37 bodů.

O další bod zpět je finský jezdec stáje Lotus Kimi Räikkönen, který skončil v závodě pátý.

Velký propadák naopak postihl oba jezdce stáje Red Bull Němce Sebastiana Vettela a Australana Marka Webbera, kteří byli před závodem na druhém a třetím místě průběžného pořadí.

Vettel musel za úmyslné blokování Alonsa projet ve 32. kole boxy v době, kdy byl pátý. Pět kol před koncem kvůli poruše motoru v závodě skončil.

Webber dvě kola před koncem musel kvůli sjetým pneumatikám svůj monopost odstavit a ztratil rovněž solidní šesté místo.

Úřadující mistr světa Vettel se tak propadnul na čtvrté místo pořadí šampionátu o bod za Räikkönena, pátý Webber na něj ztrácí osm bodů.

Tímto závodem se šampionát pro tento rok rozloučil s Evropou. Příští Velká cena se pojede za dva týdny v Singapuru.

Výsledky VC Itálie (53 kol):

1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:19:41,221 (prům. rychlost 230,944 km/h), 2. Pérez (Mex./Sauber) -4,356, 3. Alonso (Šp./Ferrari) -20,594, 4. Massa (Braz./Ferrari) -29,667, 5. Räikkönen (Fin./Lotus) -30,881, 6. Schumacher -31,259, 7. Rosberg (oba Něm./Mercedes) -33,550, 8. Di Resta (Brit./Force India) -41,057, 9. Kobajaši (Jap./Sauber) -43,898, 10. Senna (Braz./Williams) -48,144.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 20 závodů): 1. Alonso 179, 2. Hamilton 142, 3. Räikkönen 141, 4. Vettel (Něm./Red Bull) 140, 5. Webber (Austr./Red Bull) 132, 6. Button (Brit./McLaren) 101, 7. Rosberg 83, 8. Grosjean (Fr./Renault) 76, 9. Pérez 65, 10. Massa 47.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 272, 2. McLaren 243, 3. Ferrari 226, 4. Lotus 217, 5. Mercedes 126, 6. Sauber 100, 7. Force India 63, 8. Williams 54, 9. Toro Rosso 12.