VC Číny ovládl McLaren. Podruhé v sezoně vyhrál Button

18. 4. 2010 10:55
1. Button, 2. Hamilton, 3. Rosberg
Jenson Button slaví letos podruhé po výhře v Austrálii
Jenson Button slaví letos podruhé po výhře v Austrálii | Foto: Reuters

Praha - Čtvrtý závod mistrovství světa vozů formule 1 v Šanghaji vyhrál úřadující mistr světa Brit Jenson Button a dostal se do průběžného vedení v šampionátu.

Dvojnásobný triumf vozů McLaren potvrdil skvělou jízdou v dramatickém a deštěm ovlivněném podniku jeho krajan Lewis Hamilton, třebaže byl čtyřikrát v boxech a do závodu vyjel z šestého místa.

Za incident v boxech s Němcem Sebastianem Vettelem mu ještě zpětně hrozila penalizace, nakonec ale oba vyvázli jen s varováním.

Úspěšné tréninky McLarenu: Druhou jízdu ovládl Hamilton
V Číně favoritem opět Red Bull. Kvalifikace pro Vettela
Schumacher ve stínu? Zlepší se, míní Alonso i Hamilton
Massa se bojí: V Číně mohou mít navrch McLareny

Na třetím místě dojel do cíle Nico Rosberg ze stáje Mercedes, který je v celkovém hodnocení druhý o deset bodů za Buttonem.

Vítěz kvalifikace Němec Sebastian Vettel z Red Bullu doplatil na unáhlenou výměnu pneumatik na začátku závodu a dojel šestý, jeho týmový kolega Mark Webber byl osmý.

První body v kariéře vybojoval sedmým místem Rus Vitalij Petrov z Renaultu, až desátý projel cílem Němec Michael Schumacher s mercedesem.

"Byl to hodně zvláštní a záludný závod, ale pro nás se všechno sešlo super," pochvaloval si v cíli Button. "Nebylo to jen o tom, že jsme byli rychlí, ale že jsme dokázali přečíst podmínky a zvolit výbornou taktiku," ocenil tým.

"Byly to hodně náročné podmínky, ale dnes to skutečně nebylo jen o štěstí. Pro mě jedno jedno z nejhezčích vítězství," dodal.

Zprvu to vypadalo, že Španěl Fernando Alonso s ferrari z třetího místa skvěle odstartoval, ale oba monoposty Red Bullu předjel jen díky tomu, že ulil.

Bylo jasné, že po povinném průjezdu boxy vedení ztratí, ale začátek závodu hodně ovlivnila dešťová přeháňka i nehoda pomalejších jezdců, po níž většina pilotů i kvůli safety caru na trati zajela do boxů přezout.

Z toho ale profitovali zejména Rosberg, Button a Robert Kubica z Renaultu, kteří zariskovali a v boxech nebyli. Vítěz kvalifikace Vettel neměl šťastný úvod, na startu ho totiž ještě předjel týmový kolega Australan Webber.

Dramatický začátek prožil Hamilton, který v boxech dvakrát omezoval Vettela a málem havaroval. Za nebezpečnou jízdu v uličce nakonec komisaři po závodě udělili výstrahu oběma.

Po návratu na trať ale jezdil skvěle, z dvanáctého místa se posouval vpřed a dostal se až za v té době šestého Schumachera, kterého záhy hravě předjel. Bývalý sedminásobný mistr světa jezdil pomalu, jeho vůz mu zjevně nejel.

Ve 20. kole chyboval na prvním místě Rosberg a Button se dostal před něj. V té době opět závod začal ovlivňovat déšť, kvůli kterému auta opět začala jezdit do boxů.

Navíc přišla další menší nehoda, safety car opět startovní pole zbrzdil a Button, Rosberg a Kubica tak o svůj náskok před pronásledovali přišli.

Hamilton pokračoval v rychlé jízdě, za polovinou závodu se dostal už na stupně vítězů před Kubicu. Druhý Rosberg mu ale dlouho odolával i proto, že Brit měl opotřebované pneumatiky.

Zajel si proto pro nové, k čemuž sáhli i kvůli sílícímu dešti také vedoucí Button a Rosberg, který tak o své druhé místo přišel při souboji na dálku.

V čele se tak poprvé objevily oba monoposty McLaren, ten Hamiltonův ale jezdil zprvu o něco rychleji než vůz úřadujícího mistra světa. Ten však ucítil nebezpečí, přidal a týmovému kolegovi nedovolil, aby ho ohrozil.

Oba se ale v závěru závodu soustředili už spíš na boj se sjetými pneumatikami, aby dojeli do cíle. Naopak ještě v posledním kole ztratil další pozici Schumacher, před nějž se dostal Felipe Massa z Ferrari.

"Byl to závod plný změn a událostí," konstatoval v cíli mistr světa z roku 2008 Hamilton. "Bojoval jsem, co to šlo, a bylo vidět, že mi i skvěle fungovalo auto. Oba i celý tým jsme udělali skvělou práci a je to pro McLaren skvělý výsledek," doplnil.

1. Button (Brit./McLaren) 1:46:42,163 (prům. rychlost 171,541 km/h), 2. Hamilton (Brit./McLaren) -1,530, 3. Rosberg (Něm./Mercedes) -9,484, 4. Alonso (Šp./Ferrari) -11,869, 5. Kubica (Pol./Renault) -22,213, 6. Vettel (Něm./Red Bull) -33,310, 7. Petrov (Rus./Renault) -47,600, 8. Webber (Austr./Red Bull) -52,172, 9. Massa (Braz./Ferrari) -57,796, 10. Schumacher (Něm./Mercedes) -1:01,749.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 19 závodů): 1. Button 60, 2. Rosberg 50, 3. Alonso 49, 4. Hamilton 49, 5. Vettel 45, 6. Massa 41, 7. Kubica 40, 8. Webber 28, 9. Sutil (Něm./Force India) 10, 10. Schumacher 10.

Pohár konstruktérů: 1. McLaren 109, 2. Ferrari 90, 3. Red Bull 73, 4. Mercedes 60, 5. Renault 46, 6. Force India 18, 7. Williams 6, 8. Toro Rosso 2.