Bojovník Kornfeil vyjel mimo trať, přesto skončil pátý. Hanika obsadil 14. místo

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 18. 10. 2015 7:55
Jakub Kornfeil i Karel Hanika během Velké ceny Austrálie silničních motocyklů na australském okruhu Phillip Island bojovali o stupně vítězů, oba měli problémy, přesto se vrátili zpět do boje o stupně vítězů. Kornfeil dokonce v předposledním kole na okamžik vedl, aby nakonec obsadil pátou pozici, Hanika skončil čtrnáctý.
Jakub Kornfeil na své KTM na trati závodu třídy Moto3 v Austrálii.
Jakub Kornfeil na své KTM na trati závodu třídy Moto3 v Austrálii. | Foto: Drive M7 SIC Racing Team

Phillip Island - Jako na houpačce si musel připadat Jakub Kornfeil v dnešním závodě třídy Moto3 ve Velké cena Austrálie silničních motocyklů. Krátce po startu bojoval o stupně vítěz, pak vyjel mimo trať, aby se v závěru vrátil do boje o vítězství a obsadil konečnou pátou pozici.

Také jeho soupeř Karel Hanika na dalším stroji KTM chvíli bojoval o stupně vítězů, aby si po pádu dojel pro dva body na 14. místo.

Česká smůla na pomyslné "bedně"

Kornfeil skvěle odstartoval a v prvním kolech se propracoval do čelní skupiny a pohyboval se mezi druhou až sedmou pozicí. Pak ale přišlo zaváhání, které ho vyřadilo z vedoucí skupiny, ale českých jezdec dál pokračoval v závodě.

V té chvíli převzal pomyslnou štafetu Hanika, který se z druhé desítky rázem vyšvihl na druhou pozici.

Ovšem ani jeho štěstí netrvalo dlouho a brněnský závodník "položil" svůj motocykl v zatáčce. Rychle na motorku nasedl a vrátil se do závodu.

Pád Karla Haniky:

Pohroma v čele pomohla Kornfeilovi

Klíčový moment dnešní Velké ceny přišel deset kol před konce. V čele došlo k hromadné nehodě čtyř motocyklů včetně lídra seriálu Dannyho Kenta a jeho největšího soupeře Eney Bastianninho.

Dramatická havárie Dannyho Kenta:

Tím se vrátil do hry o titul Miguel Oliveira. "Dlouho jsem nevěděl, co se v čele stalo. Snažil jsem se po očku koukat na televize kolem trati, jestli něco nezahlédnu. Myslel jsem, že Danny měl nějaké technické problémy. Vůbec jsem netušil, že s něco takového může stát," uvedl v cíli Portugalec.

Výpadek favoritů pomohl Kornfeilovi znovu se dostat do vedoucí skupiny závodu. V předposledním kole český jezdec dokonce několik set metrů vedl, ale v závěru už nestačil na tempo vítězného Oliveiry a nakonec mu patřila pátá příčka.

I tak po druhém místě v Silverstone zajel nejlepší výsledek sezony i celé své kariéry ve světovém šampionátu.

Po pádu se dal dohromady i Hanika, jenž si v cíli hektického závodu zapsal 14. pozici.

Lorenzo ubral část z Rossiho náskoku

Okruh Phillip Island zdramatizoval boj o titul mistra světa královské třídy MotoGP. Jorge Lorenzo obsadil druhé místo, zatímco lídr seriálu a jeho týmový kolega na Yamaze Valentino Rossi dojel čtvrtý.

Španěl tak z Italova náskoku ukrojil sedm bodů, dva závody před koncem Rossi vede o jedenáct.

Pro čtvrté vítězství v sezoně si dnes dojel obhájce titulu z posledních dvou sezon Marc Marquez , který ale letos už určitě vyhrát šampionát nemůže.

V závodě třídy Moto2 si pro vítězství dojel Alex Rins, který tak při neúčasti zraněného obhájce titulu Esteveho Rabata poskočil na druhé místo. Již jistý mistr světa Johann Zarco dnes dojel na sedmém místě.

Velká cena Austrálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů na Phillip Islandu:

Moto3: 1. Oliveira (Portug./KTM) 37:34,742, 2. Vázquez (Šp./Honda) -0,132, 3. Binder (JAR/KTM) -0,161, 4. Navarro (Šp./Honda) -0,170, 5. Kornfeil (ČR/KTM) -0,288, 6. Fenati (It./KTM) -1,006, ...14. Hanika (ČR/KTM) -17,792.

Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. Kent (Brit./Honda) 244 b., 2. Oliveira 204, 3. Bastianini (It./Honda) 188, 4. Fenati 165, 5. Antonelli (It./Honda) 161, 6. Vázquez 155, ...15. Kornfeil 63, 17. Hanika 43.

Moto2: 1. Rins (Šp./Kalex) 39:00,084, 2. Lowes (Brit./Speed Up) -6,633, 3. Baldassarri (It./Kalex) -10,408, 4. Nakagami (Jap./Kalex) -15,536, 5. Simeon (Belg./Kalex) -16,205, 6. Salom (Šp./Kalex) -17,241.

Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. Zarco (Fr./Kalex) 318, 2. Rins 214, 3. Rabat (Šp./Kalex) 206, 4. Lowes 172, 5. Folger (Něm./Kalex) 145, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) 143.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 40:33,849, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,249, 3. Iannone (It./Ducati) -0,930, 4. Rossi (It./Yamaha) -1,058, 5. Pedrosa (Šp./Honda) -5,062, 6. M. Viňales (Šp./Suzuki) -6,800.

Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. Rossi 296, 2. Lorenzo 285, 3. M. Márquez 222, 4. Iannone 188, 5. Pedrosa 165, 6. Smith (Brit./Yamaha) 158.