V Monte Carlu zrušili závěr soutěže, vyhrál Loeb

Radek Vičík Radek Vičík
19. 1. 2013 21:20
První podnik letošní sezony mistrovství světa předčasně ukončily davy diváků na 17. a 18. rychlostní zkoušce.
Sébastien Loeb vybojoval v Monte Carlu už sedmé vítězství, celkově to je jeho 77. vyhraná soutěž. MS. | Foto: Citroën Racing

Monte Carlo - Rallye Monte Carlo, podnik letošního světového šampionátu, skončil předčasně kvůli nebezpečně velkým davům diváků na posledních dvou sobotních rychlostních zkouškách.

Vítězem 77. ročníku nejslavnější rallye světa se tak stal Sébastien Loeb s Citroënem DS3 WRC. Obhájce titulu sice letos pojede pouze čtyři soutěže, ale i tak byl nad síly svých soupeřů.

Druhý skončil při premiéře nového Volkswagenu Polo R WRC Sébastien Ogier, který ztratil více než minutu a půl. Třetí příčka patří Danimu Srdó s dalším Citroënem.

Český jezdec Martin Prokop s Fordem Fiesta WRC začal sezonu sedmým místem, když se během soboty posunul o tři příčky kupředu. Martin Rada v Alfě Romeo 147 obsadil 24. pozici.

Prokopa spasila jízda na dvojku

„Čekali jsme, že na trati bude marast, ale tohle zaskočilo naprosto všechny posádky. Někdo stihl na podmínky ještě včas zareagovat, jiní to neustáli a závod pro ně poslední den skončil. My jsme se dostali bezpečně do cíle, ale bylo to něco neskutečného,“ líčí Prokop pobaveně svůj postup.

Z výsledku na Rallye Monte Carlo, který znamená šest bodů do hodnocení jezdců, byl jezdec Jipocar Czech National Teamu nadšený.

„Je to pro nás po celé náročné soutěži neuvěřitelný výsledek, který byl ještě dnes ráno absolutně nereálný. Předchozí etapy pro nás byly občas frustrující, ale vydrželi jsme a to je právě krása rally sportu," řekl Prokop, který legendární Col de Turini pokryté sněhem nakonec podle vlastních slov dojel na jistotu na druhý rychlostní stupeň.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:
1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën DS3 WRC) 5:18:57,2, 2. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R WRC) -1:39,9, 3. Sordo, Del Barrio (Šp./Citroën DS3 WRC) -3:49,0, 4. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Citroën DS3 WRC) -5:26,3, 5. Bouffier, Panseri (Fr./Citroën DS3 WRC) -8:13,1, 6. Östberg, Andersson (Nor./Ford Fiesta RS WRC) -12:03,7, 7. Prokop, Ernst (ČR/Ford Fiesta RS WRC) -23:27,3, ...24. Rada, Jugas (ČR/Alfa Romeo 147) -1:09:34,6.