Plochodrážní Grand Prix na Markétě ovládli Polák Janowski a Rus Laguta

ČTK rav ČTK, rav
Aktualizováno 18. 7. 2021 15:21
Úvodní díl plochodrážního seriálu, Grand Prix v Praze, vyhrál v pátek Polák Maciej Janowski. Sobotní závod na břevnovské Markétě byl po 11 jízdách kvůli dešti ukončen a přeložen na neděli. Ta byla šťastná pro ruského jezdce Arťoma Lagutu, Janowski skončil druhý a udržel se v čele seriálu.
Polský plochodrážní jezdec Maciej Janowski (v popředí).
Polský plochodrážní jezdec Maciej Janowski (v popředí). | Foto: ČTK

Na divokou kartu startující český jezdec Jan Kvěch byl v pátek se čtyřmi body třináctý a v neděli se stejným ziskem o pozici horší.

Do první Grand Prix zasáhl z pozice náhradníka v jedné jízdě i Daniel Klíma a připsal si bod. V druhé absolvoval jednu jízdu náhradník Petr Chlupáč, jenž dojel poslední a nebodoval.

Překvapivě už v semifinále skončily oba závody pro obhájce titulu Bartosze Zmarzlika. Šestadvacetiletý polský jezdec přitom loni opanoval na břevnovském oválu stadionu Markéta oba závody.

Polský pátek

V páteční finálové jízdě neudržel nervy na uzdě Švéd Fredrik Lindgren a poté, co najel do pásky, byl vyloučen. Janowski se nakonec dokázal prodrat před nejlepšího plochodrážníka základní části Emila Sajfutdinova z Ruska. Třetí skončil Brit Tai Woffinden, trojnásobný světový šampion z let 2013, 2015 a 2018.

Janowski slavil v české metropoli vůbec poprvé v kariéře. "Posledních pár let se mi tady moc nedařilo, ale dneska jsem se cítil opravdu velmi dobře. Skvělou práci odvedl můj tým, měl jsem výborně nastavenou motorku a jsem rád, že to takhle vyšlo. Moc jsem si ten dnešní večer užil," uvedl Janowski.

Pro Kvěcha začal závod smolně. Poprvé šel na scénu ve druhé jízdě, po dobrém startu projel první zatáčkou jako vedoucí jezdec, ale pak ho poslal k zemi Lindgren a pro Švéda to znamenalo první dnešní vyloučení. Už ve čtvrté jízdě na sebe narazili poslední dva šampioni Woffinden a Zmarzlik, oba však dokázal porazit Dán Leon Madsen.

V šesté jízdě se Kvěch představil znovu. Tentokrát byl po pádu vyloučen polský jezdec Krzysztof Kasprzak, což devatenáctiletému českému talentu přihrálo další bodovou jistotu. Mistr světa z roku 2017 Australan Jason Doyle navíc vzápětí najel do pásky a místo něho nastoupil Klíma. Kvěch si pak vyjel v deváté rozjížďce další bod a udržoval si naději na kýžené semifinále, svou sbírku už však potom nerozšířil.

"V první jízdě jsem spadnul, takže ten začátek byl trošku slabší. Byl jsem trošku otřesený, ale není to lehké s takovým začátkem. Myslím, že to mohlo být celkově lepší a mohl jsem udělat více bodů, ale pocit z toho určitě nemám špatný. Dneska se vyspím a bude se těšit a soustředit na zítra," řekl novinářům Kvěch.

Ruská neděle

Do nedělního slunečného finále postoupili stejně jako v pátek Janowski,  Lindgren, Sajfutdinov a Laguta, který byl v rozjížďkách se čtyřmi výhrami nejlepší. V poslední jízdě programu se dlouho v čele držel Sajfutdinov, ale ve druhé polovině jej postupně předjeli všichni soupeři.

Z výhry se nakonec radoval Laguta, druhý dojel vítěz páteční GP Janowski. Na bronzový stupeň vystoupil Lindgren. "Je to skvělý den pro mě, můj tým i rodinu. Všichni si užíváme sluníčko a jsme šťastní," řekl Laguta.

Kvěch si v rozjížďkách připsal tři čtvrtá místa, jedno třetí a jedno druhé. Při svém třetím vystoupení dokázal porazit Brita Roberta Lamberta a Krzysztofa Kasprzaka z Polska.

Seriál Grand Prix pokračuje dalším dvojzávodem 30. a 31. července ve Vratislavi.

Grand Prix České republiky, závod MS na ploché dráze v Praze:

Pátek, finále: 1. Janowski (Pol.), 2. Sajfutdinov (Rus.), 3. Woffinden (Brit.), 4. Lindgren (Švéd.), …další pořadí 13. Kvěch (ČR).

Neděle, finále: 1. Laguta, 2. Janowski, 3. Lindgren, 4. Sajfutdinov, …další pořadí 14. Kvěch.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 11 závodů): 1. Janowski 38, 2. Laguta, 3. Sajfutdinov oba 32, …14. Kvěch 7.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Bitcoin po výstupu nad 40 000 dolarů klesá, Amazon se ho přijímat nechystá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy