29. 7. 2010 19:40
1. Solberg, 2. Hirvonen, 3. Loeb
Petter Solberg
Petter Solberg | Foto: Reuters

Jyväskylä - Nor Petter Solberg s citroënem zvládl nejlépe vstup do Finské rallye, osmého podniku mistrovství světa v automobilových soutěžích.

Solberg vyhrál dnešní úvodní diváckou rychlostní zkoušku jubilejního 60. ročníku, který netradičně skončí již v sobotu večer.

Mistrovství světa v rally - Bulharsko, 2. etapa, podívejte se

Solberg porazil na 4,19 km dlouhé trati čtveřici továrních jezdců Fordu i Citroënu, kteří se za ním srovnali v pořadí Mikko Hirvonen, Sébastien Loeb, Jari-Matti Latvala a Sébastien Ogier.

Druhý Hirvonen, jenž obhajuje prvenství z loňska, za Solbergem zaostal o jednu vteřinu. Loeb byl o dalších šest desetin zpět.

Nejlepším ze čtveřice českých jezdců byl sedmnáctý Martin Prokop. Pilot Jipocar rallye týmu obsadil v redukovaném pořadí kategorie S-WRC vypsané pro vozy specifikace S2000 páté místo. Za Finem Jarim Ketomaou, který byl v této třídě nejrychlejší, zaostal o 2,4 vteřiny.

Populární severská soutěž pokračuje v pátek deseti rychlostními zkouškami, výsledky první etapy budou známé kolem 20. hodiny.