Abraham i Kornfeil dojeli v Japonsku na bodech

14. 10. 2012 8:23
Oba čeští zástupci v seriálu mistrovství světa silničních motocyklů na okruhu v Motegi bodovali.
Karel Abraham v akci.
Karel Abraham v akci. | Foto: Cardion AB Motoracing

Motegi - Velká cena Japonska silničních motocyklů znamenala pro Karla Abrahama i Jakuba Kornfeila zisk dalších bodů, ale oba piloti zřejmě čekali víc.

Abraham dojel v MotoGP na jedenáctém místě při vítězství Španěla Daniho Pedrosy, Kornfeil obsadil v Moto3 poslední bodované 15. místo.

Závod nejslabší kubatury vyhrál britský jezdec Danny Kent, lídr šampionátu Němec Sandro Cortese dojel šestý a možné oslavy titulu odložil nejméně o týden do Malajsie. Do konce sezony zbývají ještě tři Grand Prix.

Abraham si oproti startovní pozici polepšil

Abraham po kvalifikačním pádu odstartoval až z páté řady. V cíli si tak polepšil o čtyři příčky. V této sezoně bodoval teprve pošesté. Z 15 Grand Prix čtyři závody nedokončil a o stejný počet přišel kvůli zraněné ruce.

Český jezdec sice výborně odstartoval, ale kvůli technickým problémům se mu nedařilo probíjet se v před tak, jak si sám představoval.

"Start se mi překvapivě povedl, co přišlo potom, to mě naštvalo. Zase jsem měl problémy s brzdou, postupně se prodala a během prudkého brzdění se přibližovala se k řidítku, první čtyři kola byla katastrofa, potom se to zlepšilo," řekl český závodník.

Vítěz z Motegi Pedroso na Hondě v královské kubatuře opět zdramatizoval boj o titul, protože vyhrál už čtvrtou Velkou cenu z posledních pěti a stáhl náskok vedoucího krajana Jorgeho Lorenza na 28 bodů.

V cíli oba rivaly dělilo 4,275 sekund. Lorenzo ale může stále relativně v klidu. Za vítězství je totiž 25 bodů a krajan na něj v neděli stáhnul pouze pět.

Španělům v Japonsku patřily v MotoGP kompletně stupně vítězů, protože třetí skončil Alvaro Bautista na polotovární Hondě týmu Gresini. Pro pátou příčku si dojel australský mistr světa Casey Stoner, jenž se vrátil po osmitýdenní pauze zaviněné zlomeninou kotníku.

Cortese ještě titul neoslavil

V Moto3 už v neděli mohl slavit titul Cortese, i tak šestým místem zvýšil své vedení v seriálu. Tři závody před koncem vede o 56 bodů před Maverickem Viňalesem, další Španěl Luis Salom ztrácí na německého lídra bodů 61.

Ve třídě Moto2 se rovněž přiblížil celkovému triumfu Španěl Marc Márquez. Byť se po startu z druhého místa propadl, vybojoval vítězství před hlavním rivalem Polem Espargarem a v pořadí MS má na něj 53 bodů navrch.

Příští Velká cena, závod v Malajsii, se pojede už 21. října.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:
Moto3: 1. Kent (Brit./KTM) 40:02,775, 2. Viňales (Šp./FTR Honda) -0,260, 3. Tonucci (It./FTR Honda) -2,352, 4. Rins (Šp./Suter Honda) -3,404, 5. Khairuddin (Malaj./KTM) -3,645, 6. Cortese (Něm./KTM) -13,394, ...15. Kornfeil (ČR/Honda) -28,509.

Průběžné pořadí MS (po 14 ze 17 závodů): 1. Cortese 255 b., 2. Viňales 199, 3. Salom (Šp./Kalex KTM) 194, 4. Fenati (It./FTR Honda) 126, 5. Rins 119, 6. Kent 108, ...15. Kornfeil 59.

Moto2: 1. Márquez (Šp./Suter) 42:56,171, 2. P. Espargaró (Šp./Kalex) -0,415, 3. Rabat (Šp./Kalex) -9,584, 4. Redding (Brit./Kalex) -11,069, 5. Lüthi (Švýc./Suter) -11,595, 6. Corsi (It./FTR) -18,383.

Průběžné pořadí MS (po 14 ze 17 závodů): 1. Márquez 283, 2. P. Espargaró 230, 3. Iannone (It./Speed Up) 178, 4. Lüthi 177, 5. Redding 144, 6. Kallio (Fin./Kalex) 110.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 42:31,569, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -4,275, 3. Bautista (Šp./Honda) -6,752, 4. Dovizioso (It./Yamaha) -16,397, 5. Stoner (Austr./Honda) -20,566, 6. Bradl (Něm./Honda) -24,567, ...11. Abraham (ČR/Ducati) -1:15,658.

Průběžné pořadí MS (po 15 z 18 závodů): 1. Lorenzo 310, 2. Pedrosa 282, 3. Stoner 197, 4. Dovizioso 192, 5. Bautista 144, 6. Rossi (It./Ducati) 137, ...14. Abraham 37.