VIDEO Tragická Barum rallye. Do diváků vletělo auto

3. 9. 2012 6:25
Zlínskou Barum rallye poznamenala smrt jednoho z diváků, po níž byla soutěž mezinárodního mistrovství ČR i seriálu IRC a mistrovství Evropy zrušena.

Zlín - Zlínskou Barum rallye předčasně ukončila smrt jednoho z diváků. Další člověk je zraněn.

Vůz Subaru Impreza posádky Václava Kopáčka a Tomáše Singera ve 13. z plánovaných patnácti erzet v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky.

Soutěž zařazená vedle českého šampionátu i do seriálu IRC a mistrovství Evropy byla následně ukončena.

Auto letělo několik desítek metrů vzduchem

Tragédie se udála u Žlutavského lomu při erzetě Halenkovice. Zraněni byli na místě dva lidé, ošetřující lékař zlínské nemocnice ČTK potvrdil, že přibližně padesátiletý muž původem ze Semilska zraněním podehl.

Auto podle svědků havárie letělo několik desítek metrů vzduchem a po odrazu od stromu dopadlo do zóny určené pro diváky. Nehoda se stala na uzavřené trati a policie nyní vyšetřuje, zda se jednalo o chybu pořadatelů. Podle dostupných informací diváci nestáli v zakázaném prostoru.

Na tradiční zlínské soutěži už v sobotu při doprovodném závodu historických vozidel vyjelo mimo trať auto maďarské posádky, šestadvacetiletou divačku zranilo jen lehce.

Tragický rok - tři zrušené závody

Stále populárnější rallye závody letos v tuzemsku pronásledují tragické události. Barumka je už třetí zrušený podnik kvůli smrti někoho z účastníků nebo diváků.

V domácím šampionátu byly předčasně zrušeny před Barum rallye dva z šesti odjetých závodů.

V květnu zemřel při Rallye Český Krumlov spolujezdec Aleš Zimolka, v červenci na Rallye Bohemia přišel po havárii o život Bohuslav Ceplecha, navigátor jezdce Martina Semeráda.

"Bezpečnost diváků i jezdců nám dělá starosti, to je pravda," říkal už před startem Barum ředitel závodu Miloslav Regner. Jeho touha, aby se vše dojelo v pořádku, se nenaplnila.

Pořadatelé se snažili letos diváky "ukáznit a dostat do bezpečných prostor", ale nepodařilo se to.

Populární soutěž byla stejně jako v minulých letech vedle mezinárodního mistrovství České republiky součástí seriálů International rallye challenge a mistrovství Evropy.

Záběry i z vrtulníku

Barumka měla být velkou show, do tragické události jí také byla. Fanoušci měli letos poprvé k dispozici záběry z vrtulníku. Kamery v autech mělo deset jezdců, které si vybral Eurosport.

Zlínská rallye je každoročně jednou z nejnavštěvovanější sportovních akcí v Česku, loni ji podle odhadů policie navštívilo přes 200.000 lidí.

Výběr případů usmrcených diváků při automobilových závodech v posledních deseti letech:

23. února 2002 - Jeden z diváků zemřel a další tři byli zraněni při automobilové soutěži Rallye šou Blovice. Řidič vozu Toyota Corolla na zablácené vozovce nezvládl řízení a vyletěl mezi přihlížející.

9. září 2006 - Těhotnou ženu těžce zranilo jedno z aut na tradičních závodech veteránů Zbraslav - Jíloviště. Žena pár hodin po nehodě o dítě přišla. Nehodu historického vozidla zavinila technická závada.

18. června 2007 - Smrtelným zraněním dvaašedesátiletého muže skončily motocyklové závody veteránů na přírodním okruhu v Hořicích na Jičínsku. Při závěrečné ukázkové jízdě historických závodních vozů se jednomu autu utrhlo kolo a diváka zasáhlo do hlavy. Muž později zemřel v hradecké nemocnici.

11. října 2008 - Při závodu sportovních vozů v Ostravě zahynul jeden divák a dva byli zraněni. Šestnáctiletý závodník Memoriálu Miroslava Fajkuse do přihlížejících lidí narazil poté, co dostal na uzavřeném okruhu na Místecké ulici smyk a nezvládl řízení. Třiapadesátiletý muž byl převezen s těžkým poraněním mozku do ostravské fakultní nemocnice, kde zemřel.

6. prosince 2008 - Při Pražském rallyesprintu po nehodě polsko-britské posádky Leszek Kuzaj, Craig Parry zemřel šestadvacetiletý muž, další, stejně starý divák podlehl zraněním v nemocnici. Závodní auto na trati havarovalo a na Řeporyjském náměstí vjelo do lidí.

28. března 2009 - Při Valašské rallye zemřeli po nehodě soutěžního vozu tři lidé. Ve vysoké rychlosti havaroval slovenský jezdec Lukáš Lapdavský, jeho mitsubishi opustilo trať a smetlo skupinku diváků.

2. září 2012 - Zlínskou Barum rallye předčasně ukončila smrt jednoho z diváků ve třinácté rychlostní zkoušce. Vůz Subaru Impreza posádky Václava Kopáčka a Tomáše Singera v zatáčce vyletěl z trati a skončil mezi fanoušky.