VIDEO Tragédie v Katalánsku. Motocyklový jezdec Salom zemřel po havárii v tréninku

3. 6. 2016 17:49
Podívejte se na nehodu Luise Saloma

Barcelona - Španělský motocyklový jezdec Luis Salom nepřežil havárii v dnešním tréninku kategorie Moto2 před nedělní Velkou cenou Katalánska silničních motocyklů. Vicemistr světa Moto3 z roku 2012 podlehl zraněním po převozu do nemocnice, život mu nezachránila ani okamžitá operace.

Čtyřiadvacetiletý závodník ztratil ve druhém tréninku na okruhu v Barceloně kontrolu nad strojem ve dvanácté zatáčce a podle záběrů vrazil do bezpečnostní bariéry. Po havárii u něho okamžitě zasahovaly posádky dvou lékařských vozů a dvou sanitek, povolána byla i helikoptéra.

Salomův stav by natolik vážný, že se ho lékaři rozhodli převézt sanitkou do nedaleké Hospital General de Catalunya, kde se podrobil urgentnímu zákroku. V 16:55 byl ale prohlášen za mrtvého, jaká zranění utrpěl, to lékaři neupřesnili.

"Podstoupil operaci, ale přes veškerou snahu lékařského týmu zemřel," oznámil šéflékař Mezinárodní motocyklové federace Giancarlo Di Filippo.

Pořadatelé trénink po havárii ukončili. Osud závodu byl nejistý, ale v podvečer organizátoři oznámili, že po dohodě s rodinou zesnulého jezdce, se závodníky, s týmy a bezpečnostní komisí se Velká cena o víkendu uskuteční. Pojede se ale na trati, na které se na okruhu Catalunya konají závody formule 1; její součástí není osudná zatáčka. Kvůli tomu byly prodlouženy časy sobotních tréninků, aby jezdci měli čas si na změnu trasy zvyknout.

Zřejmá není ani příčina tragédie. Z dostupných záběrů bezpečnostních kamer na okruhu neovladatelný stroj pokračoval před pravotočivou zatáčkou v přímém směru a ve vysoké rychlosti narazil do bariéry. "Zdá se, že jel rovně. Bude třeba zjistit, jestli nebylo něco s motorkou," uvedl Salomův slavný kolega Valentino Rossi.

Zpráva o Salomově smrti jej zdrtila stejně jako celý motoristický svět. Sociální sítě zaplavily kondolence nejen z řad kolegů z motocyklového sportu, ale i jiných sportovních hvězd, zejména španělských. Soustrast rodině vyjádřili třeba pilot formule 1 Fernando Alonso, fotbalový brankář Iker Casillas či tenista Rafael Nadal.

Tragédie šokovala i oba české účastníky motocyklového mistrovství světa. "Je to obrovská ztráta. Nelze popsat, jak smutno je teď v paddocku," napsal Karel Hanika. "Nemůžu tomu věřit..." konstatoval Jakub Kornfeil.

V seriálu mistrovství světa došlo k podobnému neštěstí naposledy v roce 2011. Při Velké ceně Malajsie zemřel na následky zranění ze závodu elitní kategorie MotoGP Ital Marco Simoncelli.

Salom debutoval v seriálu mistrovství světa v roce 2009 v kubatuře do 125 ccm. Během kariéry vybojoval umístění na stupních vítězů ve 25 závodech, v kategorii Moto3 si připsal i devět vítězství. V sezoně 2012 skončil celkově druhý, v dalším roce byl třetí. Po přestupu do třídy Moto2 odjel 41 závodů, ve třech se dostal mezi nejlepší trio. Na stupních vítězů stanul naposledy v úvodním závodu letošní sezony v Kataru.