Toyota slzám nevěří. Letos přijela do Le Mans odčinit loňskou porážku

Radek Vičík Radek Vičík
14. 6. 2017 14:31
Toyota chce na osmnáctý pokus konečně získat vítězství ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Pomoci mají tři vozy a devítka zkušených pilotů. "Myslím, že letos máme ohromné šance, a tak musíme zajistit, aby vše probíhalo hladce a byli jsme správně připraveni," míní Kamui Kobajaši, který ovládl počátkem června testy na okruhu Circuit de la Sarthe.
Tři prototypy, devět jezdců a desítky členů týmu. To jsou zbraně Toyoty na letošní čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans.
Tři prototypy, devět jezdců a desítky členů týmu. To jsou zbraně Toyoty na letošní čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. | Foto: Toyota Motorsport

Le Mans - Loni tekly v boxech Toyoty v samém závěru čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans proudy slz, letos chtějí zástupci japonské značky konečně na okruhu Circuit de la Sarthe dosáhnout na vítězství.

Už 17krát stála Toyota na startovním roštu nejslavnějšího vytrvalostního závodu světa a v pěti případech z toho bylo druhé místo. Nejblíže vysněnému triumfu byla loni. Ještě v předposledním kole si trio Sébastien Buemi, Anthony Davidson a Kazuki Nakadžima jelo pro jasné vítězství.

Jenže pak se od vyděšeného Nakadžimy ozvalo do týmového rádia: "Nemám žádný výkon! Nemám žádný výkon!" Vůz výrazně zpomalil, Japonec ho nakonec musel odstavit na cílové rovince a pro triumf si dojeli jezdci Porsche.

Japonci to nevzdali

Místo očekávání úspěchu tak přišla velká studená sprcha. Na tváři mnohých členů byly vidět potůčky slz.

Dramatický závěr 24 hodin Le Mans 2016:

Vždyť taková smůla se v Le Mans naposledy odehrála před sedmi lety, kdy doslova vyhořel celý tovární tým Peugeot, jenž pak svoji účast v závodě napříště definitivně ukončil. Ne tak Japonci. Rok se s rokem sešel a zástupci Toyoty chtějí konkurenci od Porsche vrátit loňskou porážku. 

"Le Mans je zlatým hřebem naší sezony, čemuž odpovídá i soustředěnost a ohromné týmové nasazení našich technických center v Higashi-Fudži a Kolíně nad Rýnem. Všichni si dobře pamatujeme, co se stalo vloni, ale to je již minulost. Teď se soustřeďujeme na letošní závod a lze očekávat, že budeme opět bojovat v čele," prohlásil prezident závodního týmu Tošio Sató.

A opravdu nemluvili do větru. Toyota vyhrála oba dosud odjeté podniky světového šampionátu ve vytrvalostních závodech (WEC) v Silverstonu a Spa-Francorchamps a počátkem června opanovala také testy přímo v Le Mans. Kamui Kobajaši dokonce překonal loňský čas pole position, který zajel Neel Jani s Porsche.

Speciál Toyota se letos bude po 13 629 metrů dlouhé trati poprvé od roku 1999 prohánět hned ve třech exemplářích. Vedle už zmíněného tria Buemi, Davidson a Nakadžima usedne do prototypu TS050 Hybrid elitní třídy LMP1 posádka Mike Conway, Kobajaši a Stéphane Sarrazin, a ještě tu je parta ve složení Nicolas Lapierre, Judži Kunimoto a José María López.

Ze složení posádek je cítit také trocha té mazané politiky. V každém voze je Japonec (Nakadžima, Kobajaši a Kunimoto) a také Francouz nebo aspoň pilot s francouzskými kořeny (Buemi, Sarrazin a Lapierre). Úřadující šampion Formule E Buemi je sice Švýcar, ale jeho rodnou řečí je francouzština.

"Myslím, že letos máme ohromné šance, a tak musíme zajistit, aby vše probíhalo hladce a byli jsme správně připraveni. Je to neuvěřitelně dlouhý závod, který si žádá tu nejlepší přípravu. Po loňských zkušenostech celý tým tlačí na pilu, a tak budeme na tuto výzvu připraveni," vidí cíle Toyoty jasně nejlepší muž testů Kobajaši.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Británii stávkují železničáři. Půlka tratí bude ve čtvrtek a v sobotu zavřena

V Británii dnes stávkuje přes 45 000 železničářů. Kvůli mzdovým a pracovním podmínkám mají protestovat i v sobotu. Uzavřena je zhruba polovina britských tratí, funguje kolem 20 procent spojů, informoval zpravodajský server BBC. Stávku dříve ohlásily odborové svazy RMT, TSSA a Unite.

Podle společnosti Network Rail, která vlastní většinu železniční sítě, se očekává, že dnes a v sobotu bude po celé zemi jezdit kolem 4300 spojů. To je sice nejvyšší počet během série celostátních stávek odborů RMT, i tak to ale představuje pouze o něco víc než pětinu obvyklé úrovně služeb.

Na některých místech, včetně měst Portsmouth, Swansea a Blackpool, nebudou vlaky jezdit vůbec. Ani na sever od skotského města Falkirku nebudou jezdit žádné spoje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy