reklama
 
 

Toseland cítí poslední šanci naskočit do MotoGP

2. 8. 2007 11:00
Lídr MS superbiků bude příští rok jezdit MotoGP

Londýn - Brit James Toseland je dalším z řady motocyklistů, kteří oznámili svůj přestup do elitní třídy MotoGP.

Lídr průběžného pořadí světového šampionátu superbiků pojede příští rok na Yamaze stáje Tech 3. Ale neriskuje 26letý závodník hodně, když z továrního týmu zamířil na soukromý stroj?

Toseland se domnívá, že udělal krok správným směrem. "Bylo by snadné zůstat v superbicích a dál vyhrávat. Ale mě čeká další krok a další výzva," nechal se slyšet vítěz první jízdy nedávného závodu v Brně.

Je jasné, že si s manažerem Rogerem Burnettem všechno promysleli. Zkušený jezdec by určitě nešel do "béčkového" týmu.

Zdá se tedy, že můžeme v brzké době čekat oznámení o bližší spolupráci mezi stájí Hervého Ponchala (za kterou momentálně nastupují Makoto Tamada a Sylvain Guintoli) a japonskou továrnou.

Tech 3 se musí snažit. Už proto, že Toselanda obletovaly i jiné hvězdné ekipy: výborný tým Honda Fausta Gresiniho (letos v sedle s Melandrima a Eliasem) a polotvární Ducati Luise d'Antina (Barros a Hofmann).

Smlouva zatím nutí obě strany mlčet o podrobnostech, ale podle britského experta Mika Nickse je téměř jasné, že Tech 3 napodobí tovární Yamahu, a přesedlá na pneumatiky Michelin. Nebo alespoň vymění stávající Dunlopy za značku Bridgestone.

Pro Toselanda bude příští sezona klíčová. Bude mu už 27 let. A to není zrovna málo na to, aby si zvykal na úplně nový stroj.

Musíme totiž uvážit, že současné osmistovky jsou blíž spíše dvěstěpadesátkám než divokým litrovým motocyklům ze superbiků.

Bude proto zajímavé příští rok Brita porovnávat s jiným nováčkem, Jorge Lorenzem.

Ten bude mít k dispozici také Yamahu - ale tovární. A mladý Španěl chce ukázat, že pro MotoGP je nyní nejlepší přípravkou světový šampionát do 250 ccm.

Ostatně letošní výkony Daniho Pedrosy a hlavně lídra mistrovství světa Casey Stonera mluví jasně.

Navíc je tu další problém - britský jezdec zná jen část tratí mistrovství světa. Okruhů jako je Brno, kde se koná MS silničních motocyklů i MS superbiků, není mnoho.

Toselandův manažer však trvá na tom, že superbiky jsou tou správnou cestou. "Jestli se v superbicích James něčemu naučil, tak to je bojovnost a schopnost útočit z hloubi pole. Nikdy jsem neviděl úpornějšího jezdce," uvedl Burnett na stránkách crash.net.

Bojovnost se britskému závodníkovi bude hodit. Už proto, že jeho cíle nejsou vůbec malé. "Británii léta chybí špičkový jezdec MotoGP. Posledním byl slavný Bary Sheene. Nevzdám to, dokud toho nedosáhnu," řekl sebevědomý James Toseland.

autor: Radek Vičík | 2. 8. 2007 11:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama