Talentovaný rallyekrosař Skočdopole míří za svým snem v týmu mistra světa

ČTK ČTK
7. 2. 2020 14:20
Šestnáctiletý český automobilový závodník Dan Skočdopole bude v letošním roce startovat v rallyekrosovém šampionátu RX2 International Series, který je součástí programu mistrovství světa.
Dan Skočdopole a Timmy Hansen
Dan Skočdopole a Timmy Hansen | Foto: YellowSquad team/Bretton, s.r.o.

A bude mít nad sebou skvělý dohled, pojede totiž pod hlavičkou švédského týmu YellowSquad Timmyho a Kevina Hansenových, úspěšných synů čtrnáctinásobného evropského šampiona Kennetha Hansena.

"Je to splnění snu," řekl Skočdopole na páteční tiskové konferenci v Praze. Kenneth Hansen je světová rallyekrosová legenda, úspěšní jsou ale i jeho synové. Sedmadvacetiletý Timmy se letos na start postaví jako úřadující šampion, o šest let mladší Kevin byl loni celkově třetí.

"Jsem si jistý, že s těmito lidmi můžeme dokázat velké věci. Samozřejmě, že si dáváme velké cíle, ale cením si toho, že můžu závodit s mistrem světa a získávat od něj rady," podotkl Skočdopole, který bude nejmladším jezdcem ve startovním poli.

Skočdopole začínal jako většina závodníků v šesti letech na motokárách, uspěl v Česku i na mezinárodním poli. Před dvěma lety se ale odhodlal ke změnám a vybral si rallyekros.

"Přemýšleli, jsme, kam dále, a Dana to do formulí moc netáhlo. Nakonec jsme se rozhodli pro rallyekros, který je dnes prakticky také čistě okruhovým závoděním na asfaltu. Šotolinové části jsou minimalizované," řekl Tomáš Skočdopole, jezdcův otec.

"Rallyekros je akční a pochybuji, že je nyní v motorsportu něco atraktivnějšího. Závodí se v každé zatáčce. Je kontaktní a hrozně se mi líbí. Rozhodně v něm plánuji v příštích letech zůstat," uvedl Dan Skočdopole, jenž momentálně studuje mezinárodní American Academy v Praze a je v druhém ročníku. "Je to náročné, protože ve škole dost chybím a oni nejsou moc tolerantní," přiznal Skočdopole.

Šanci spolupracovat s Hansenovými dostal český talent po listopadovém testování. "Byl hodně rychlý a ukázal, že před sebou může mít úspěšnou budoucnost. Budeme společně pracovat, abychom měli silné auto, to je v motorsportu klíčové. A jsme připraveni mu radit a pomáhat. RX2 je perfektní škola, ideální příprava na mistrovství světa," řekl Timmy Hansen. "Je těžké teď říct, jak na tom bude, ale určitě to bude zajímavé a je to pro nás velká výzva," doplnil jej otec Kenneth Hansen.

Cíle Skočdopoleho jsou dané, chce se v budoucnosti dostat do hlavní kategorie rallyekrosového MS, kterou jsou nyní takzvané Supercars. "Plán je jasný, chceme do nejvyšší rallyekrosové kategorie. Samozřejmě je ale hodně faktorů, na kterých záleží a které my nemůžeme ovlivnit. Štěstí ale přeje připraveným a to my chceme být," řekl Skočdopole.

Poukázal hlavně na plány mezinárodní federace nasadit do toho šampionátu vozy s elektrickým pohonem.

"Uvidíme, co se bude dít v roce 2021 a 2022, kdy přijdou nové automobilky a otevřou se sedačky, které budou volné. A továrny si budou vybírat jezdce, kteří byli na vrcholu. Hlavní úkol je tam být. Jsem přesvědčený, že rallyekros má budoucnost ještě větší než s automobilkami, který tam byly doteď. Ať chceme nebo nechceme, elektrika má budoucnost," dodal Skočdopole.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy