Talentovaný rallyekrosař Skočdopole míří za svým snem v týmu mistra světa

ČTK ČTK
7. 2. 2020 14:20
Šestnáctiletý český automobilový závodník Dan Skočdopole bude v letošním roce startovat v rallyekrosovém šampionátu RX2 International Series, který je součástí programu mistrovství světa.
Dan Skočdopole a Timmy Hansen
Dan Skočdopole a Timmy Hansen | Foto: YellowSquad team/Bretton, s.r.o.

A bude mít nad sebou skvělý dohled, pojede totiž pod hlavičkou švédského týmu YellowSquad Timmyho a Kevina Hansenových, úspěšných synů čtrnáctinásobného evropského šampiona Kennetha Hansena.

"Je to splnění snu," řekl Skočdopole na páteční tiskové konferenci v Praze. Kenneth Hansen je světová rallyekrosová legenda, úspěšní jsou ale i jeho synové. Sedmadvacetiletý Timmy se letos na start postaví jako úřadující šampion, o šest let mladší Kevin byl loni celkově třetí.

"Jsem si jistý, že s těmito lidmi můžeme dokázat velké věci. Samozřejmě, že si dáváme velké cíle, ale cením si toho, že můžu závodit s mistrem světa a získávat od něj rady," podotkl Skočdopole, který bude nejmladším jezdcem ve startovním poli.

Skočdopole začínal jako většina závodníků v šesti letech na motokárách, uspěl v Česku i na mezinárodním poli. Před dvěma lety se ale odhodlal ke změnám a vybral si rallyekros.

"Přemýšleli, jsme, kam dále, a Dana to do formulí moc netáhlo. Nakonec jsme se rozhodli pro rallyekros, který je dnes prakticky také čistě okruhovým závoděním na asfaltu. Šotolinové části jsou minimalizované," řekl Tomáš Skočdopole, jezdcův otec.

"Rallyekros je akční a pochybuji, že je nyní v motorsportu něco atraktivnějšího. Závodí se v každé zatáčce. Je kontaktní a hrozně se mi líbí. Rozhodně v něm plánuji v příštích letech zůstat," uvedl Dan Skočdopole, jenž momentálně studuje mezinárodní American Academy v Praze a je v druhém ročníku. "Je to náročné, protože ve škole dost chybím a oni nejsou moc tolerantní," přiznal Skočdopole.

Šanci spolupracovat s Hansenovými dostal český talent po listopadovém testování. "Byl hodně rychlý a ukázal, že před sebou může mít úspěšnou budoucnost. Budeme společně pracovat, abychom měli silné auto, to je v motorsportu klíčové. A jsme připraveni mu radit a pomáhat. RX2 je perfektní škola, ideální příprava na mistrovství světa," řekl Timmy Hansen. "Je těžké teď říct, jak na tom bude, ale určitě to bude zajímavé a je to pro nás velká výzva," doplnil jej otec Kenneth Hansen.

Cíle Skočdopoleho jsou dané, chce se v budoucnosti dostat do hlavní kategorie rallyekrosového MS, kterou jsou nyní takzvané Supercars. "Plán je jasný, chceme do nejvyšší rallyekrosové kategorie. Samozřejmě je ale hodně faktorů, na kterých záleží a které my nemůžeme ovlivnit. Štěstí ale přeje připraveným a to my chceme být," řekl Skočdopole.

Poukázal hlavně na plány mezinárodní federace nasadit do toho šampionátu vozy s elektrickým pohonem.

"Uvidíme, co se bude dít v roce 2021 a 2022, kdy přijdou nové automobilky a otevřou se sedačky, které budou volné. A továrny si budou vybírat jezdce, kteří byli na vrcholu. Hlavní úkol je tam být. Jsem přesvědčený, že rallyekros má budoucnost ještě větší než s automobilkami, který tam byly doteď. Ať chceme nebo nechceme, elektrika má budoucnost," dodal Skočdopole.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bývalý mluvčí Filosofické fakulty UK Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu. Oznámil to ve středu na svém Twitteru. Fakultu musel Kukal opustit ke konci března kvůli příspěvkům na sociálních sítích a vyjádřením vůči některým členkám akademické obce. Na fakultě skončil po dohodě ke konci března.

"Vy, kdo máte zájem i nadále sledovat moje tweetování za veřejnou instituci, přidejte si @narodniknihovna," uvedl Kukal, který je zároveň básníkem, spisovatelem a publicistou.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy