Talentovaný pilot Král míří do formule. Přes seriál GP2

ČTK ČTK
5. 5. 2010 13:06
Mladý jezdec bude v GP2 hájit barvy týmu Super Nova
Josef Král.
Josef Král. | Foto: CDT & Partners

Praha - Automobilový jezdec Josef Král vstoupí o tomto víkendu jako první Čech do seriálu GP2, který je považován po formuli jedna za nejkvalitnější formulový šampionát. Devatenáctiletý pilot bude hájit barvy britského týmu Super Nova a bude se snažit opět se přiblížit svému snu - prosadit se do nejprestižnějšího motoristického šampionátu na světě.

"Sezona pro nás bude důležitá. Je potřeba, abych se předvedl a ukázal, co ve mně je. Pro všechny jsou směrodatné výsledky v GP2. Od toho se bude vše odvíjet," řekl Král na neformálním setkání s novináři v Praze před svým dnešním odletem do Barcelony, kde seriál GP2 začne. "Není to ale jen o výsledcích, je potřeba zaujmout," podotkl rodák z Hradce Králové.

Vzhledem k velké konkurenci a vyrovnanosti startovního pole si ale dobře uvědomuje, že jej nečeká nic lehkého. "Radši zůstanu na zemi. Po prvním startu v asijském seriálu GP2 jsem si nasadil laťku vysoko a pak už se mi tolik nedařilo. Když budu jezdit do desátého místa nebo bodovat, bude to skvělé. Můj osobní cíl je ale mnohem vyšší. Uvidíme, jak to dopadne," uvedl Král.

Čtěte také: Automobilový talent Král dosáhl v GP2 na stupně vítězů

Český jezdec se v zimě představil v asijské části seriálu GP2, a přestože jezdil s tři roky starými modely formule, získal hodně zkušeností. "Určitě to bude výhoda. Naučil jsem se pit stopy nebo využívat nové gumy při kvalifikaci, které fungují správně jen maximálně dvě kola," řekl.

Josef Král.
Josef Král. | Foto: CDT & Partners

Při hlavním testování si už stihl maximálně 'osahat' i současný ostrý monopost GP2. "Nové auto mi sedí lépe než minulé. Jízda je čistší a funguje mechanicky lépe," uvedl Král.

Optimismus mu před startem šampionátu dodává i skutečnost, že se mu podařilo snížit váhu, což by se mělo na jeho jízdě projevit. "Jsem velký a zbytečně mohutný. Byli jsme na hranici váhy a inženýr mě prosil, abych zhubnul. Abychom mohli lépe vyvážit auto, protože při malých rozdílech dělá každé kilo hodně," vysvětlil. Podobný problém před rokem řešil v F1 i Polák Robert Kubica, jenž shodil osm kilogramů.

Královým oblíbencem je však Fernando Alonso ze Španělska, kterého považuje za momentálně nejlepšího pilota ve startovním poli F1. Právě k jezdci stáje Ferrari jej dokonce řada odborníků přirovnává.

"Prý jsme si jezdeckým stylem blízko. Těžko se to ale srovnává, každý má v sobě něco jiného," uvedl Král, jenž vedle závodění studuje i vysokou školu ekonomickou. "Jde to ale těžko kombinovat. Naštěstí mám individuální plán," poznamenal.

Jedenáctidílný seriál budou moci sledovat také televizní diváci v Česku. Přímé přenosy závodů i kvalifikací bude vysílat Nova Sport.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici, jde o plánovanou hospitalizaci

Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Sdělil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Jak dlouho prezident v nemocnici zůstane, neuvedl. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

"Mohu pouze konstatovat panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy