Lackova belgická radost i smutek: druhé místo, tisící trofej a prasklý brzdový kotouč

rav rav
15. 9. 2019 18:13
Adam Lacko po druhém místě v úvodním závodě nedělního programu ME tahačů na okruzích v Zolderu druhou jízdu nedokončil. V souboji o stříbrnou příčku v šampionátu, tak na Antonia Albaceteho ztrácí devět bodů.
Adam Lacko v Buggyře v závodě ME tahačů na okruzích v Zolderu 2019
Adam Lacko v Buggyře v závodě ME tahačů na okruzích v Zolderu 2019 | Foto: Radek Vičík

Po první nedělním závodě nastal pro Buggyru historický moment. Úřadující vicemistr Evropy dojel na druhé pozici, a získal tak pro roudnický tým Buggyra Racing již tisící pohár od roku 1993, kdy začínal závodit Martin Koloc.

"Ze začátku to vypadalo perfektně. Držel jsem se Jochena (Hahna). Přemýšlel jsem i nad tím, že ke konci vždy bývám rychlejší, tak bych ho mohl v závěru předjet," plánoval Lacko.

"Od třetího kola jsem ale začal mít potíže s chlazením brzd. Teplota se šplhala až přes 600°, takže jsem musel pouštět stále víc vody, a bylo to nakonec velké drama až do posledního kola, kde už jsem skoro nebyl schopný ani zabrzdit," popsal své problémy.

Právě prasklý brzdový kotouč znamenal pro českého pilota konec v druhé jízdě. Pokračovalo tak Lackovo zolderské prokletí, od roku 2015 v Belgii již pětkrát v řadě nedokončil všechny čtyři závody. 

"Je to obrovská škoda. To, co jsem na Albaceteho najel ve třetím závodě, jsem v tom čtvrtém ztratil. Nedá se nic dělat, to je motorsport," krčil rameny. "Teď se musíme nachystat na Le Mans a bojovat, co to půjde, protože v Jaramě, na domácím okruhu Antonia, už to bude hodně těžké," řekl zklamaný Lacko, který dva závodní víkendy před koncem sezony zůstává na třetí pozici průběžného hodnocení šampionátu.

Mistrovství Evropy v závodech tahačů v Zolderu (Belgie):

První jízda: 1. Hahn (Něm./Iveco) 23:54,652, 2. Lacko (ČR/Buggyra) -7,702, 3. Kiss (Maď./Mercedes) -8,919.

Druhá jízda: 1. Albacete (Šp./MAN) 24:14,122, 2. Kursim -5,212, 3. Reinert (oba Něm./Iveco) -6,352, …Lacko nedokončil.

Průběžné pořadí ME: 1. Hahn 272, 2. Albacete 187, 3. Lacko 178.

FIA ETRC 2019 - 06 ZOLDER | Video: BUGGYRA brand
 

Právě se děje

před 10 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy