reklama
 
 

Tahače závodí v Mostě už čtvrt století. Oslavy může korunovat další Lackův krok k titulu

1. 9. 2017
Tahače se po Autodromu Most prohánějí od roku 1992, kulaté výročí letos oslaví závody i velký festival trucků.

Most - Víkendový závod evropského šampionátu okruhových tahačů Czech Truck Prix se bude konat ve znamení 25 let od prvního startu čtyřkolových "mastodontů" na okruhu v Mostě. Jak už se stalo dobrou tradicí, v seriálu se pravidelně daří českým jezdcům a Adam Lacko z Buggyry bude bojovat o další body, které by ho přiblížily k premiérovému titulu. 

Poprvé motory největších okruhových závodních strojů zaduněly na severu Čech v září 1992. Je to k nevíře, ale na startovní listině letošního závodu se najde muž, který tuto premiéru pamatuje: 56letý František Vojtíšek. Ten tehdy za volantem vozu LIAZ dokázal v jedné z jízd zvítězit.

Ovšem to šlo o jakýsi "nultý ročník", součástí mistrovství Evropy se Most stal až v roce 1993. V období let 1994 až 2005 seriál přišel o status ME a jel se jako evropský pohár, o kontinentální tituly se závodí opět od sezony 2006. 

V té době se už šampionátu účastnila roudnická Buggyra, která má mezi piloty na svém kontě celkem tři tituly mistra Evropy (a k tomu dvě prvenství v poháru).

Dvakrát se stal nejlepším truckerem kontinentu David Vršecký, který se letos po rok a půl dlouhé pouze vrátil na okruhy a už dokázal stát na stupních vítězů. "Rozhodně bych byl rád, kdybychom se s Adamem (Lackem) společně ukázali na bedně. Ale hlavně bych chtěl sebrat body ostatním a pomoci tím Adamovi," prohlásil Vršecký, který se těší na změnu nastavení vozu.

"Od Mostu se trochu mění auto do podoby, kterou máme s Adamem raději a líp se nám ovládá. Bude to daleko zábavnější a ostřejší," dodal jezdec i konstruktér Buggyry.

Třetím českým zástupce na startovním roštu bude už zmiňovaný Lacko. Ten má v polovině sezony v čele impozantní náskok 58 bodů před dvojicí Norbert Kiss a Jochen Hahn. Ocitl se tak v pozici Nica Rosberga při vyvrcholení loňské sezony F1 v souboji s Lewisem Hamiltonem: i když Kiss nebo Hahn vyhráli všechny zbývající jízdy, jemu stačí dojet vždy druhý a bude slavit titul.

Lacko má navíc tu výhodu, že si jeho soupeři budou navzájem brát body, o které je připravuje také Vršecký a velmi dobře jezdící Němka Stephanie Halmová.

Na titul ale rodák z Hradce Králové zatím nemyslí. "Kdepak, v druhé půlce sezony se může stát cokoliv. Je před námi hodně práce a potřebujeme i dávku štěstí," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Mostecký program začne už v pátek odpoledne tradiční spanilou jízdou závodních kamionů městem spojenou s autogramiádou jezdců. V sobotu i v neděli jsou vypsány vždy dvě bodované jízdy mistrovství Evropy, ta druhá s opačným pořadím top 8 výsledkové listiny úvodního závodu.

Součástí doprovodného programu je i The Most Truck Festival s řadou show včetně monstrer trucků a na okruhu tradičně velmi vyrovnané pohárové závody identických vozů Kia a Renault.

autor: Radek Vičík | 1. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama