Tahače budou dunět na Hungaroringu. Lackovi evropský šampionát plní zlý sen

Radek Vičík Radek Vičík
21. 6. 2019 7:22
Evropský šampionát tahačů na okruzích pokračuje o víkendu na Hungaroringu. Pilot Buggyry Adam Lacko míří do Maďarska jako lídr šampionátu a rád by si tuto pozici udržel i po čtveřici bodovaných jízd na neoblíbené trati.
Adam Lacko v Buggyře v sezoně 2019.
Adam Lacko v Buggyře v sezoně 2019. | Foto: Buggyra

Na domácím okruhu Norberta Kisse bude podle předloňského mistra Evropy hrát velkou roli kvalifikace. "Na Hungaroringu jsem před lety poprvé závodil s Porsche. Říkal jsem si, že snad nikoho nenapadne pořádat na technicky náročném, strašně úzkém okruhu závody tahačů. Jak vidno, mýlil jsem se," řekl s úsměvem rodák z Čeladné.

Největší soupeře vidí vedle maďarského matadora Kisse v obhájci titulu Jochenu Hahnovi. "Jochen má výborné auto, přes prohru v Misanu je v pohodě. Norbert zná každý centimetr okruhu. A uvidíme, co Antonio Albacete. V Misanu auto v některých úsecích trochu poskakovalo, ale po analýze dat jsme asi našli příčinu. Chytřejší však budeme po závodě," míní 34letý pilot,

Nový speciál VK50 v úvodním dílu šampionátu Lacka i celý tým příjemně překvapil. "Stěží můžeme jet do Maďarska s tím, že nechceme vyhrát. Naštěstí časy, kdy Adamovi s Davidem Vršeckým vyhrožovali na Hungaroringu takřka fyzickou likvidací, jsou minulostí," připomněl manažer Jan Kalivoda několik let staré komplikace s domácími fanoušky.

"Okruh nám sice moc nesedí, ale stejně tak tomu bylo ještě před pár sezonami s Misanem. Začali jsme vyhrávat a teď se tam všichni těšíme," dodal manažer roudnické stáje.

Vedle Lacka bude závodit i druhý pilot Buggyry Oly Janes. Naopak ani v Maďarsku se na start nepostaví veterán František Vojtíšek.

Na Hungaroringou jsou v sobotu i neděli na programu dva závody. V prvním, lépe bodovaném, rozhoduje o postavení na startu kvalifikace. Druhý závod má první osmičku na startovním roštu otočenou.

FIA ETRC 2019 - 01 Misano | Video: BUGGYRA
 

Právě se děje

před 11 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy