Svérázný Trumpův fanoušek řádil ve Formuli 2. Zaútočil na týmového kolegu a řídil s mobilem v ruce

Radek Vičík Radek Vičík
12. 7. 2018 10:36
Santino Ferrucci přijde kvůli svému chování o příští čtyři jízdy Formule 2. A dost možná i o místo v týmu.
Santino Ferrucci si udělal na vysněné cestě do týmu F1 Haas velkou kaňku.
Santino Ferrucci si udělal na vysněné cestě do týmu F1 Haas velkou kaňku. | Foto: Joe Portlock / FIA Formula 2

Siverstone - Na jeden závodní víkend Formule 2 se americký pilot Santino Ferrucci postaral o více vzruchu, než bylo zdrávo. Posuďte sami: narazil do týmového kolegy, jezdil v monopostu s mobilem v ruce a ještě se dožadoval politického sloganu na svém voze.

Dvacetiletý testovač stáje F1 Haas rozvířil vody svým chováním v nedělním sprintu. V závodě nejdřív týmového kolegu ze stáje Trident Arjuna Mainiho vytlačil z tratě, aby ho hned po jeho skončení, cestou do boxů, schválně zezadu nabral.

Ind na to reagoval do týmového rádia sprškou vulgárních výrazů a prohlášením: "Ten kluk nemá mozek v pořádku, měl by dostat stopku". Stejného názoru bylo i ředitelství závodu, které Ferrucciho vyloučilo z příští dvou podniků na Hungaroringu a ve Spa-Francorchamps (tedy celkem ze čtyř bodovaných jízd). Američan navíc dostal pokutu 60 000 eur (více než 1,5 milionu Kč).

Ale to nebylo všechno. Protože ho pořadatelé přistihli jet po pedoku v monopostu bez rukavic a s mobilem v ruce, dostal ještě jako "bonus" penále ve výši 6 000 (přes 150 000 Kč).

Tým Trident se rozhodl všechno dát právníkům, protože za stávající situace považuje platnost Ferrucciho kontraktu za minimálně spornou. "Za 12 let, kdy se ve světě motoristického sportu pohybujeme, jsme ještě nezažili nic byť jen vzdáleně podobného. Omlouváme se za show, kterou jsme bohužel nabídli," uvedl v tiskovém prohlášení italský tým, který se zastal Mainiho i před útoky Ferrucciho otce.

Právě on se ukázal jako hlavní hybatel nesvárů uvnitř stáje, za niž v minulosti jezdil například expilot F1 Pastor Maldonado. Ferrucci senior se totiž před britským závodem domáhal toho, aby byl na voze jeho syna slogan prezidenta Donalda Trumpa "Make America Great Again".

Zástupci Tridentu se oběma Američanům marně snažili vysvětlit, že něco takového je v rozporu s reglementem šampionátu, který výslovně zakazuje politickou reklamu.

"Nenechali si to vymluvit, tak jsme jejich jménem podali žádost. Ta však byla zamítnuta s odkazem právě na to, že účastníci šampionátu nemají dovoleno dávat na vozy reklamu, která je ze své podstaty politická," řekl šéf Tridentu Maurizio Salvadori.

V tom se šampionáty pod patronací Mezinárodní automobilové federace (FIA) výrazně liší od zámoří, kde jsou podobné věci dovolené. Například během prezidentské kampaně jel předloni v květnu vůz stáje Premium Motorsport v závodě NASCAR na oválu Texas Motor Speedway s reklamou na tehdejšího republikánského kandidáta Trumpa - více čtěte ZDE.

Česká stáj se poprvé v historii zúčastnila závodu Formule 2. Z Bahrajnu se však vrátila bez bodu | Video: Charouz Racing System
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy