Svérázný Trumpův fanoušek řádil ve Formuli 2. Zaútočil na týmového kolegu a řídil s mobilem v ruce

Radek Vičík Radek Vičík
12. 7. 2018 10:36
Santino Ferrucci přijde kvůli svému chování o příští čtyři jízdy Formule 2. A dost možná i o místo v týmu.
Santino Ferrucci si udělal na vysněné cestě do týmu F1 Haas velkou kaňku.
Santino Ferrucci si udělal na vysněné cestě do týmu F1 Haas velkou kaňku. | Foto: Joe Portlock / FIA Formula 2

Siverstone - Na jeden závodní víkend Formule 2 se americký pilot Santino Ferrucci postaral o více vzruchu, než bylo zdrávo. Posuďte sami: narazil do týmového kolegy, jezdil v monopostu s mobilem v ruce a ještě se dožadoval politického sloganu na svém voze.

Dvacetiletý testovač stáje F1 Haas rozvířil vody svým chováním v nedělním sprintu. V závodě nejdřív týmového kolegu ze stáje Trident Arjuna Mainiho vytlačil z tratě, aby ho hned po jeho skončení, cestou do boxů, schválně zezadu nabral.

Ind na to reagoval do týmového rádia sprškou vulgárních výrazů a prohlášením: "Ten kluk nemá mozek v pořádku, měl by dostat stopku". Stejného názoru bylo i ředitelství závodu, které Ferrucciho vyloučilo z příští dvou podniků na Hungaroringu a ve Spa-Francorchamps (tedy celkem ze čtyř bodovaných jízd). Američan navíc dostal pokutu 60 000 eur (více než 1,5 milionu Kč).

Ale to nebylo všechno. Protože ho pořadatelé přistihli jet po pedoku v monopostu bez rukavic a s mobilem v ruce, dostal ještě jako "bonus" penále ve výši 6 000 (přes 150 000 Kč).

Tým Trident se rozhodl všechno dát právníkům, protože za stávající situace považuje platnost Ferrucciho kontraktu za minimálně spornou. "Za 12 let, kdy se ve světě motoristického sportu pohybujeme, jsme ještě nezažili nic byť jen vzdáleně podobného. Omlouváme se za show, kterou jsme bohužel nabídli," uvedl v tiskovém prohlášení italský tým, který se zastal Mainiho i před útoky Ferrucciho otce.

Právě on se ukázal jako hlavní hybatel nesvárů uvnitř stáje, za niž v minulosti jezdil například expilot F1 Pastor Maldonado. Ferrucci senior se totiž před britským závodem domáhal toho, aby byl na voze jeho syna slogan prezidenta Donalda Trumpa "Make America Great Again".

Zástupci Tridentu se oběma Američanům marně snažili vysvětlit, že něco takového je v rozporu s reglementem šampionátu, který výslovně zakazuje politickou reklamu.

"Nenechali si to vymluvit, tak jsme jejich jménem podali žádost. Ta však byla zamítnuta s odkazem právě na to, že účastníci šampionátu nemají dovoleno dávat na vozy reklamu, která je ze své podstaty politická," řekl šéf Tridentu Maurizio Salvadori.

V tom se šampionáty pod patronací Mezinárodní automobilové federace (FIA) výrazně liší od zámoří, kde jsou podobné věci dovolené. Například během prezidentské kampaně jel předloni v květnu vůz stáje Premium Motorsport v závodě NASCAR na oválu Texas Motor Speedway s reklamou na tehdejšího republikánského kandidáta Trumpa - více čtěte ZDE.

Česká stáj se poprvé v historii zúčastnila závodu Formule 2. Z Bahrajnu se však vrátila bez bodu | Video: Charouz Racing System
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy