Svérázný Trumpův fanoušek řádil ve Formuli 2. Zaútočil na týmového kolegu a řídil s mobilem v ruce

Radek Vičík Radek Vičík
12. 7. 2018 10:36
Santino Ferrucci přijde kvůli svému chování o příští čtyři jízdy Formule 2. A dost možná i o místo v týmu.
Santino Ferrucci si udělal na vysněné cestě do týmu F1 Haas velkou kaňku.
Santino Ferrucci si udělal na vysněné cestě do týmu F1 Haas velkou kaňku. | Foto: Joe Portlock / FIA Formula 2

Siverstone - Na jeden závodní víkend Formule 2 se americký pilot Santino Ferrucci postaral o více vzruchu, než bylo zdrávo. Posuďte sami: narazil do týmového kolegy, jezdil v monopostu s mobilem v ruce a ještě se dožadoval politického sloganu na svém voze.

Dvacetiletý testovač stáje F1 Haas rozvířil vody svým chováním v nedělním sprintu. V závodě nejdřív týmového kolegu ze stáje Trident Arjuna Mainiho vytlačil z tratě, aby ho hned po jeho skončení, cestou do boxů, schválně zezadu nabral.

Ind na to reagoval do týmového rádia sprškou vulgárních výrazů a prohlášením: "Ten kluk nemá mozek v pořádku, měl by dostat stopku". Stejného názoru bylo i ředitelství závodu, které Ferrucciho vyloučilo z příští dvou podniků na Hungaroringu a ve Spa-Francorchamps (tedy celkem ze čtyř bodovaných jízd). Američan navíc dostal pokutu 60 000 eur (více než 1,5 milionu Kč).

Ale to nebylo všechno. Protože ho pořadatelé přistihli jet po pedoku v monopostu bez rukavic a s mobilem v ruce, dostal ještě jako "bonus" penále ve výši 6 000 (přes 150 000 Kč).

Tým Trident se rozhodl všechno dát právníkům, protože za stávající situace považuje platnost Ferrucciho kontraktu za minimálně spornou. "Za 12 let, kdy se ve světě motoristického sportu pohybujeme, jsme ještě nezažili nic byť jen vzdáleně podobného. Omlouváme se za show, kterou jsme bohužel nabídli," uvedl v tiskovém prohlášení italský tým, který se zastal Mainiho i před útoky Ferrucciho otce.

Právě on se ukázal jako hlavní hybatel nesvárů uvnitř stáje, za niž v minulosti jezdil například expilot F1 Pastor Maldonado. Ferrucci senior se totiž před britským závodem domáhal toho, aby byl na voze jeho syna slogan prezidenta Donalda Trumpa "Make America Great Again".

Zástupci Tridentu se oběma Američanům marně snažili vysvětlit, že něco takového je v rozporu s reglementem šampionátu, který výslovně zakazuje politickou reklamu.

"Nenechali si to vymluvit, tak jsme jejich jménem podali žádost. Ta však byla zamítnuta s odkazem právě na to, že účastníci šampionátu nemají dovoleno dávat na vozy reklamu, která je ze své podstaty politická," řekl šéf Tridentu Maurizio Salvadori.

V tom se šampionáty pod patronací Mezinárodní automobilové federace (FIA) výrazně liší od zámoří, kde jsou podobné věci dovolené. Například během prezidentské kampaně jel předloni v květnu vůz stáje Premium Motorsport v závodě NASCAR na oválu Texas Motor Speedway s reklamou na tehdejšího republikánského kandidáta Trumpa - více čtěte ZDE.

Česká stáj se poprvé v historii zúčastnila závodu Formule 2. Z Bahrajnu se však vrátila bez bodu | Video: Charouz Racing System
 

Právě se děje

před 16 minutami

Platit kartou bude možné ve všech vlacích ČD s průvodčím, píše deník

S novým jízdním řádem od 15. prosince budou mít cestující možnost platit kartou ve všech vlacích Českých drah, kde je průvodčí. Dopravce své zaměstnance vybaví více než 1600 mobilními terminály, zároveň totiž ubudou desítky stanic, kde je možné si jízdenku koupit. Napsaly to dnešní Lidové noviny. V pendolinech je platba kartou možná od srpna 2017, služba se postupně rozšiřovala do dalších vlaků. Dráhy na ní spolupracují s ČSOB.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Výbuch ve výrobně zábavní pyrotechniky na Sicílii zabil pět lidí

Pět lidí zemřelo a další dvě osoby utrpěly zranění při explozi v podniku vyrábějícím zábavní pyrotechniku na italské Sicílii. Neštěstí se stalo ve středu odpoledne ve městě Barcellona Pozzo di Gotto v provincii Messina. Informovala o tom agentura ANSA.

Obětí dvou explozí, po nichž následoval požár a jejichž příčina zatím není jasná, se stali čtyři zaměstnanci malé firmy. Při neštěstí zemřela i jednasedmdesátiletá manželka majitele podniku, který vyrábí zábavní pyrotechniku a organizuje i představení s ohňostroji. Sedmatřicetiletý syn majitele firmy byl při neštěstí vážně zraněn a záchranáři ho převezli do nemocnice v Palermu.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

V centru Prahy shořel autobus, nikdo nebyl zraněn

V ulici Na Poříčí shořel ve středu před půlnocí autobus soukromého dopravce, při požáru nebyl nikdo zraněn. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Kvůli požáru autobusu byl v místě krátce omezen provoz tramvají v obou směrech.

Požár vypukl po půl jedenácté večer, v autobuse nebyli cestující. Plameny zcela zničily autobus a kouř poškodil fasádu vedlejšího domu. Hasiči oheň uhasili zhruba za deset minut, poté ještě místo zkontrolovali termokamerou.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Zaměstnankyně amerického rezortu obrany během slyšení zpochybnila republikánský argument na Trumpovu obhajobu

"Co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?" ptali se podle Laury Cooperové, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska, ukrajinští diplomaté 25. července. Bylo to ve stejný den, kdy americký prezident Donald Trump telefonoval se svým protějškem v Kyjevě, Volodymyrem Zelenským. 

Trumpovi republikánští spojenci dříve tvrdili, že prezident na Ukrajince nemohl tlačit tím, že by jim přislíbil obnovení dodávek pomoci výměnou za zkompromitování svého konkurenta, demokrata Joea Bidena a jeho syna, protože o pozastavení dodávek tehdy jeho partneři vůbec nevěděli. 

Výpověď Cooperové tento argument republikánů na Trumpovu obhajobu oslabuje. Cooperová vypovídala ve středu při veřejném slyšení před výborem pro tajné služby. Série výpovědí pokračuje dnes, poslanci si předvolali Trumpovu poradkyni Fionu Hillovou, která měla na starosti evropské a ruské záležitosti, a politického radu velvyslanectví USA v Kyjevě Davida Holmese.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Velkoobchody můžou mít ode dneška o svátcích otevřeno, týká se to zejména řetězce Makro

Prodejnám to umožňuje novela zákona o prodejní době, která dnes nabývá účinnosti. První příležitost k využití výjimky budou mít velkoobchodníci letos o Vánocích. Týká se to zejména velkoobchodního řetězce Makro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy