Švédskou rallye vede Mikkelsen, Prokop je průběžně sedmý

ČTK ČTK
13. 2. 2015 22:07
V čele Švédské rallye je po chybách svých favorizovaných kolegů z týmu Volkswagen Sébastiena Ogiera a Jariho-Mattiho Latvaly norský pilot Andreas Mikkelsen.
Andreas Mikkelsen během Švédské rallye.
Andreas Mikkelsen během Švédské rallye. | Foto: Reuters

Karlstad - V čele Švédské rallye je po chybách svých favorizovaných kolegů z týmu Volkswagen Sébastiena Ogiera a Jariho-Mattiho Latvaly norský pilot Andreas Mikkelsen. Český jezdec Martin Prokop je na zasněžených tratích v okolí Karlstadu zatím sedmý.

Mistr světa Ogier i trojnásobný vítěz Švédské rallye Latvala skončili mimo trať v závějích shodně v deváté erzetě, dnešní předposlední. Lépe dopadl Francouz, jenž ztratil zhruba půl minuty a průběžně je čtvrtý 24,7 sekundy za Mikkelsenem.

Fin Latvala zapasoval své polo zhruba 500 m před cílem erzety do sněhové bariéry přibližně na osm minut a dostal se na trať až s pomocí diváků. Bez reálné šance na čtvrtý triumf je na 23. pozici.

"Být ve vedení je super pocit, ale samozřejmě to není zas tak skvělé, když profitujete ze smůly svých týmových kolegů," řekl Mikkelsen. V čele má po 10 z 21 měřených testů náskok devatenácti sekund před dvojicí Thierry Neuville a Mads Östberg. Belgičana na voze hyundai a Nora s citroënem od sebe dělí jen tři desetiny.

Prokop, jenž v pátek poškodil převodovku svého fordu, ztrácí na sedmé pozici rovné dvě minuty.

Švédská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 1. etapě:

1. Mikkelsen, Floene (Nor./Volkswagen Polo-R) 1:14:03,6, 2. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -19,1, 3. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Citroën DS3) -19,4, 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo-R) - 24,7, 5. Tänak, Molder (Est./Ford Fiesta RS) -1:06,2, 6. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -1:37,1, 7. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -2:00,5.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Apoštolský nuncius Balvo v Česku končí, přesune se do Austrálie

Zástupce Svatého stolce v Česku arcibiskup Charles Daniel Balvo po třech letech v Česku skončí. Papež František jej pověřil novou misí v Austrálii, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce. Nový velvyslanec Vatikánu pro Českou republiku nebyl zatím jmenován a jeho jméno bude oznámeno v dohledné době. 

Balvův odchod by také mohl vypovídat o tom, že již byl vybrán nástupce pražského arcibiskupa Dominika Duky. Nuncius se aktivně podílel na konzultacích o jeho nástupci. "Proces probíhá diskrétně," napsal před časem Aktuálně.cz s tím, že při výběru konzultuje "řadu osob včetně biskupů, kněží, řeholníků, řeholnic a laiků". S koncem jeho mise by měl být završen i výběr Dukova nástupce.

Podle informací Aktuálně.cz zůstaly v uším výběru tři favorité: královéhradecký biskup Jan Vokál, plzeňský biskup Tomáš Holub a osoba mimo okruh dosavadních katolických hierarchů. "Ostatní již odpadli, mají různé kaňky v životopise nebo funkci odmítli," uvádí pro Aktuálně.cz zdroj obeznámený s problematikou.

Charles Balvo se narodil 29. června 1951 v americkém Brooklynu. Na kněze byl vysvěcen roku 1976 v New Yorku. Studia absolvoval ve Spojených státech a v Římě, kde na Papežské gregoriánské univerzitě získal nejprve licenciát z biblistiky a posléze také doktorát z kanonického práva. Americký duchovní působil v Česku od září 2018, nunciem byl však již jedno tříleté období od roku 1996 do roku 1999.

Zdroj: Martina Heroldová
Další zprávy