Šampion Ogier chystá další hon na "švédské pošťačky"

Radek Vičík Radek Vičík
11. 2. 2016 6:04
Obhájce titulu mistra světa v automobilových soutěžích Sébastien Ogier se pokusí na letošní Švédské rallye o třetí triumf, největším soupeřem budou tradičně Seveřané.
Před rokem si Sébastien Ogier dojel ve Švédské rallye pro svůj druhý triumf a stal se nejúspěšnějším účastníkem mimo pilotů severských zemí.
Před rokem si Sébastien Ogier dojel ve Švédské rallye pro svůj druhý triumf a stal se nejúspěšnějším účastníkem mimo pilotů severských zemí. | Foto: Volkswagen Motorsport

Karlstad - Švédové se rádi holedbají tím, že každá jejich pošťačka umí jezdit na sněhu lépe než všechny rallyové hvězdy zbytku světa (s výjimkou Norska a Finska) dohromady. A opravdu, dlouhých 34 let platilo, že nejnáročnější sněhovou soutěž v kalendáři světového šampionátu, Švédskou rallye, vyhrávali jen Seveřané.

S programem zatočily oblevy

Toto pravidlo zlomil v roce 2004 Sébastien Loeb a loni už podruhé jeho krajan Sébastien Ogier. Obhájce titulu mistra světa je také největším favoritem 64. ročníku soutěže, která v okolí Karlstadu nakonec odstartuje až v pátek první rychlostní zkouškou.

Ne že by Švédové zapomněli na tradiční čtvrteční večerní diváckou show, ale jejich plány zhatilo počasí. Nečekaná obleva proměnila řadu původně plánovaných úseků v divoké řeky, s nimiž by měly problémy i závodní kamiony z Rallye Dakar.

Zrušené úseky Švédské rallye:

Kromě čtvrteční "supererzety" padlo za oběť počasí také hned sedm dalších rychlostních zkoušek. Místo původních 21 jich v kalendáři soutěže zbylo jen 13. Slavný Vargasen s legendárním skokem Colin’s Crest ale stále zůstává v itineráři i s původně plánovanými dvěma průjezdy.

Přes drastické zkrácení mohou být pořadatelé spokojeni, protože ještě v neděli hrozil Švédské rallye osud čerstvě zrušené soutěže v Lotyšsku, která měla odstartovat letošní ročník evropského šampionátu.

Ovšem sám šampion Ogier po seznamovacích jízdách prohlásil, že on sám by Švédskou rallye nejraději zrušil.

"Jediné erzety, na kterých můžeme jezdit, jsou v Norsku. Můžeme tam odjet krátkou sprint rallye, to by bylo OK, ale zbytek je šotolinová soutěž a to už je dost nebezpečné," uvedl podle ČTK Ogier pro místní deník Varmlands Folkblad.

Ogier se nejvíc obává Seveřanů

Ogier přijíždí do Švédska se zkušeností z loňské dramatické soutěže, kterou pilot Volkswagenu vyhrál o pouhých 6,4 desetiny vteřiny před Thierry Neuvillem v Hyundai.  Belgičan kraloval aspoň na skoku Colin's Crest, kde dolétl do rekordní vzdálenosti 44 metrů.

Thierry Neuville si letí na Colin's Crest pro rekord:

Ogier si po jasném triumfu v Monte Carlu před druhým zastavením sezony WRC věří.

"Do Švédska přijíždím po snovém startu sezony a se ziskem 28 bodů. Panují zde výjimečné podmínky, s jakými se na žádné jiné soutěži světového šampionátu nepotkáte. Čekám další těžký souboj se skandinávskými piloty, protože právě oni tu jsou favority," uvedl trojnásobný mistr světa.

Škoda hlásí návrat po delší odmlce

Po jedenácti letech se na severské rychlostní zkoušky vrací tovární tým Škoda Motorsport. Tehdy byl šampion DTM Mattias Ekström desátý v absolutním pořadí a Jani Paasonen v druhé Fabii WRC skončil ještě o místo lépe.

Letošním cílem tovární dvojice Pontus Tidemand a Esapekka Lappi je útok na titul ve třídě WRC 2.

"Do nové sezony jsme si toho hodně předsevzali a doufáme ve vydařený start. S naším novým vozem Škoda Fabia R5 ještě musíme sbírat zkušenosti z rallye na ledu a sněhu. Kromě toho nesmíme zapomínat, že ve Švédsku budeme startovat poprvé od roku 2005,“ uvedl šéf týmu Michal Hrabánek.

Martin Prokop, jediný stálý český účastník elitní kategorie WRC po startu na Rallye Dakar ještě odpočívá a s Fordem Focus RS WRC nastoupí až ve třetím podniku sezony, jímž bude počátkem března Mexická rallye.

Aktuální pohled do garáže Martina Prokopa:

Vítěz Švédské rallye bude podle upraveného rozpisu znám v neděli po poledni.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy