Také ve Švédské rallye vyhrál Ogier, Prokop znovu bodoval

Radek Vičík Radek Vičík
15. 2. 2015 12:57
Obhájce titulu Sébastien Ogier ve Volkswagenu vyhrál Švédskou rallye, druhý podnik světového šampionátu v automobilových soutěžích. Martin Prokop za volantem Fordu obsadil osmé místo.
Martin Prokop si letí pro osmé místo ve Švédské rallye.
Martin Prokop si letí pro osmé místo ve Švédské rallye. | Foto: Jipocar Czech National Team

Karlstad - Obhájce titulu Sébastien Ogier ve Volkswagenu vyhrál Švédskou rallye, druhý podnik světového šampionátu v automobilových soutěžích. Martin Prokop za volantem Fordu obsadil osmé místo.

Ogier se vrátil do vedení až po závěrečné Super stage, v níž jeho týmový kolega a lídr Andreas Mikkelsen dostal smyk a ze sněhových bariér mu museli pomáhat diváci. Nor se propadl až na třetí pozici, když o druhé místo ho připravil Thierry Neuville v Hyundai.

Ve chvíli, kdy se dozvěděl o Mikkelsenově chybě, začal Ogier v cílovém prostoru ještě za volantem Pola R WRC jásat a za chvíli už křepčil na střeše svého vozu.

Francouz si dnešním triumfem upevnil vedení v průběžném hodnocení šampionátu s 53 body, Neuville a Mikkelsen na něj shodně ztrácejí 23 bodů.

"Přišli jsme o triumf na poslední chvíli. Ale zkusili jsme to, to je hlavní. Příště snad budeme mít více štěstí," řekl Mikkelsen, který na vítězství v soutěži v rámci MS stále čeká.

Prokop ztratil místo, ale nesmutní

Prokop sice do dnešní třetí etapy vystartoval jako průběžně sedmý, ale během předposlední rychlostní zkoušky v  jedné z náročných zatáček málem havaroval. "Vylétli jsme ven v hrozný rychlosti, vůbec nechápu, jak jsme se dostali zpět na trať," řekl jezdec Jipocar Czech National Teamu.

Před Prokopa se tak na sedmou pozici dostal Brit Kris Meeke, ale i tak jihlavský pilot vidí své s letošní působení ve Švédsku pozitivně. "Jsem spokojený s rychlostí, kterou jsme zde předvedli. Na začátku přišlo několik chyb, ale po zklamání v Monte Carlu je to další motivace," dodal v cíli rallye.

Ne každý se ovšem do cíle soutěže vůbec dostal. Takto například dopadl Francouz Stéphane Lefebvre, jenž svůj Citröen "odložil" do sněhu v 19. RZ.

Švédská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R WRC) 2:55:30,5, 2. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20 WRC) -6,4, 3. Mikkelsen, Floene (Nor./Volkswagen Polo R WRC) -39,8, 4. Tänak, Molder (Est/Ford Fiesta RS) -2:26,0, 5. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20 WRC) -3:31,5, 6. Evans, Barrit (Brit./Ford Fiesta RS) -3:53,0, ...8. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -4:26,0.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 13 soutěží): 1. Ogier 53 b., 2. Neuville, 3. Mikkelsen oba 30, 4. Latvala (Fin./Volkswagen Polo R WRC) 19, 5. Östberg (Nor./Citroën DS3 WRC), 6. Evans (Brit./Ford Fiesta RS WRC) oba 14, ...10. Prokop 6.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen 68, 2. Hyundai 55, 3. M-Sport 32, ...6. Jipocar Czech National 10.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Odstranění Koněvovy sochy neporušuje žádnou smlouvu s Ruskem

Odstranění sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv, uvedlo ministerstvo zahraničí. Nový ruský zákon, který trestá poškozování válečných pomníků, nechtělo komentovat. Jeho obsah detailně nezná. Na základě zákona navrhl ruský ministr obrany Sergej Šojgu trestní stíhání lidí, kteří sochu nechali odstranit. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář vyzval českou diplomacii, aby se proti tomu ohradila.

Koněvovu sochu odstranila radnice Prahy 6 minulý pátek. Ruské velvyslanectví se proti tomu ohradilo a poslalo protestní nótu českému ministerstvu zahraničí. Na českou ambasádu v Moskvě následně zaútočila skupina extremistů, Česko rovněž reagovalo protestní nótou.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

V noci na dnešek zemřel právník a někdejší politik Zdeněk Jičínský, bylo mu 91 let. Na přelomu 50. a 60. let byl mj. v komisi pro přípravu ústavy

Zdroj: ČTK
Další zprávy