Latvala chce ve Švédské rallye znovu získat skalp Ogiera

Radek Vičík Radek Vičík
12. 2. 2015 13:56
Dnes večer startuje Švédská rallye, druhý podnik MS v automobilových soutěžích.
Jari Matti Latvala by rád letos získal ve Švédské rallye čtvrté vítězství.
Jari Matti Latvala by rád letos získal ve Švédské rallye čtvrté vítězství. | Foto: Volkswagen Motorsport

Karlstad - Švédská rallye, která dnes večer startuje v Karlstadu, je už tradičně doménou seveřanů. V duchu úsloví "každá pošťačka ze Skandinávie řídí na sněhu lépe než všechny kontinentální hvězdy" se od roku 1950 pouze Francouzům Sébastienu Loebovi a Sébastienu Ogierovi podařilo prorazit blok jezdců ze severu a vyhrát tuto prestižní soutěž.

Při neúčasti Loeba je druhý jmenovaný, vítěz úvodního letošního podniku MS v Monte Carlu, jedním z hlavních favoritů. Ale úlohu mu budou chtít znepříjemnit jeho týmoví parťáci z Volkswagenu, Fin Jari Matti Latvala a Andreas Mikkelsen z Norska. Ostatně bylo to právě trio z Wolfsburgu, které v "Monte" obsadilo první tři místa.

Tentokrát by ovšem Latvala velice rád zopakoval loňský výsledek, kdy s VW Polo vyhrál. "Je to jedna z mých nejoblíbenějších rallye a úplně jiná výzva než Monte Carlo. Tam jsem chtěl hlavně dojet do cíle, tady je mým cílem vyhrát," řekl trojnásobný vítěz Švédské rallye.

Ogier má po strhující bitvě s krátkodobým "navrátilcem" Loebem a následné jízdě "na jistotu" v čele šampionátu náskok šesti bodů. Loni ovšem ve Švédské rallye na Latvalu ztratil čtyři a půl minuty a obsadil až šesté místo.

"Je to jednoduché: pojedu ze všech sil, a jak to nejlépe umím. Když ale pohasne naděje na vítězství, vsadím na jistotu a pojedu na body," přiblížil dvojnásobný mistr světa taktiku na své neoblíbené rallye.

Prokop si dobře zatrénoval

Kromě taktiky může sehrát svoji roli počasí. V okolí Karlstadu a hlavně na místech pátečních rychlostních zkoušek v Norsku během týdne sněžilo a další přívaly sněhu se očekávají v nejbližších dnech. Případné "prohrabání" cesty by mohlo jezdce z čelních pozic zdržet, proto Latvala vyzval pořadatele, aby zajistili všem stejné podmínky.

"Pamatuju si, jak v roce 2011 první den ráno sněžilo. Jel jsem jako druhý za Sébastienem Loebem. Porazil jsem ho o 14 vteřin, ale i tak jsem byl o 20 vteřin pomalejší než vítěz erzety! Doufám, že pokud nasněží, tak aspoň trochu ty silnice prohrnou," uvedl 29letý Fin.

V boji o body do MS nebude chybět ani Martin Prokop, který po devátém místě v Monte Carlu ve Švédsku ve svém Fordu Fiesta dva dny intenzivně trénoval. "Rozjel jsem se skvěle. Teď to jen dokázat prodat v závodě. Letos jsou tu ideální sněhové podmínky, sněhové bariéry jsou vysoké a trať je hodně ledová," řekl ČTK pilot stáje Jipocar Czech National Team.

Švédská rallye, druhý podnik MS v automobilových soutěžích, startuje dnes po dvacáté hodině diváckou "erzetou" přímo v Karlstadu. V pátek je v plánu "výlet" do Norska, v sobotu dopoledne zase legendární skok Colin's Crest, na němž jezdci létají se svými speciály vzduchem do vzdálenosti až 37 metrů. Vítěze letošní Švédské rallye poznáme v neděli po poledni.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy