Klády i kameny. Prahu čeká premiéra drsného superendura

Radek Vičík Radek Vičík
2. 2. 2016 19:58
První závod superendura na českém území bude host v březnu pražská Tipsport Aréna. Nejlepší jezdci se utkají v pátém dílu světového šampionátu halové kontaktní verze motocyklových soutěží
Prohlédněte si sedm nejdivočejších pádů v loňské sezoně světového šampionátu v superenduru. | Video: YouTube

Praha - Enduro, motokros, superkros i trial. Všechny tyto motocyklové disciplíny sloučené do jedné čeká za pět týdnů česká premiéra. Praha se totiž poprvé v historii dostala do kalendáře světového šampionátu v superenduru. Pátý díl aktuální sezony seriálu se pojede 12. března v Tipsport areně v Holešovicích.

Co je to superenduro? Představte si halový motokros, kde jezdci "jako bonus" překonávají kameny, tlusté klády nebo se doslova hrabou v jemném písku. A to všechno kolo na kolo s dalšími patnácti soupeři a pod dohledem bouřících tribun.

Superenduro už získalo svého prvního velkého fanouška, sparťanského hokejistu Jana Buchteleho:

Kontaktní závody pro odvážné jezdce

Pokud chce být jezdec v této divácky atraktivní disciplíně úspěšný, musí být skutečným motocyklovým univerzálem. Své o tom ví i úspěšný český reprezentant v enduru Víťa Kuklík.

"Účastnil jsem vůbec prvního závod MS v superenduru v roce 2007 v Janově a poznal jsem, jak je to jiné ježdění. Musel jsem zvolit jiný typ tréninku než na klasické enduro. Na své dráze ve Vlašimi jsem si nachystal překážky a jezdil přes ně. Takové tratě tu oficiálně nejsou a je škoda, že si je kluci už dneska nedělají. Navíc je to závod kontaktní, takže si nemůžete jen tak zvolit tu nejlepší stopu," uvedl loni třetí muž z klubového hodnocení na loňské Šestidenní v  Košicích.

Jenže právě na Slovensku si nejlepší český soutěžní jezdec přivodil zranění, které mu znemožní start mezi elitou v kategorii Prestige, kde se bojuje o titul mistra světa.

"S tréninkem začnu teprve dva týdny před závodem. Moc bych chtěl jet, ale to je strašně málo na pořádnou přípravu. Tak přijdu  do Tipsport Arény aspoň klukům fandit," řekl trojnásobný mistr Evropy a klubový šampion Šestidenní z roku 2006.

Češi se utkají v evropském poháru

Ale i tak čeští fanoušci o své jezdce nepřijdou. Tuzemští závodníci by měli tvořit velkou část startovního pole Euro Cupu, kde se ve dvou jízdách střetnou s konkurenty z celé Evropy. Konkrétní jména ale organizátoři z pořádající německé agentury Auerswald ještě neznají, protože registrace jezdců začne až příští týden.

V plánu jsou také dvě střetnutí Světového poháru žen, kde projevila zájem o start i úspěšná účastnice Rallye Dakar Laia Sanzová ze Španělska.

Třída Prestige i druhá "světová" kategorie - Junior - se jedou ve třech rozjížďkách. Přitom v té druhé nerozhoduje při výběru startovního místa čas z kvalifikace, ale pro zvýšení dramatičnost se jezdci seřadí v opačném pořadí, než jak dopadla jízda číslo jedna.

Sezona 2015-16 MS v superenduru začala v prosinc prvními dvěma podniky v Polsku a Německu. Praha bude pátým zastavením seriálu, který pak vyvrcholí velkým finále v Madridu.

 

Právě se děje

Další zprávy